"TRT 6 devlet anlayışımıza ters"

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Devletin bir kurumunun bir etnik çabaya destek olur konumda ortaya çıkması çok yanlıştır. Bu bizim devlet olarak temel anlayışımıza terstir'' dedi.Baykal, CNN Türk'de Ankara Kulisi programına katıldı.TRT'NİN KÜRTÇE YAYIN

Gündem 03.01.2009, 09:24

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Devletin bir kurumunun bir etnik çabaya destek olur konumda ortaya çıkması çok yanlıştır. Bu bizim devlet olarak temel anlayışımıza terstir'' dedi.

Baykal, CNN Türk'de Ankara Kulisi programına katıldı.

TRT'NİN KÜRTÇE YAYIN YAPMASI

Baykal, TRT'nin Kürtçe kanal açmasıyla ilgili bir soru üzerine, ''Devletin bir kurumunun bir etnik çabaya destek olur konumda ortaya çıkması çok yanlıştır. Bu bizim devlet olarak temel anlayışımıza terstir'' dedi.

Özel televizyonlar gibi Kürtçe yayın yapmayı uygun gören bir televizyonun yasa, Anayasa ve RTÜK kanunları çerçevesinde yayın yapabileceğini belirten Baykal, buna kimsenin bir şey diyemeyeceğini söyledi.

Baykal, ''Ama devletin parasını, kaynaklarını sadece bir kesim vatandaşlarımızın etnik talepleri doğrultusunda harcanması doğru değildir. Bizim anlayışımıza göre devlet etnik kör olmalıdır'' diye konuştu.

Bunun giderek devleti her türlü etnik kimliğin talebine karşı güç duruma sokacağını savunan Baykal, ''Onlar da derse ki 'bize de Çerkezce, Arapça, Gürcüce yayın yap.' Etnik kimliklerin devlet düzeyine çekilmesi yanlıştır. Bir süre sonra bunun çok ciddi sonuçları olacak. Ya ne yaptıklarını biliyorlar, o zaman çok tehlikeli iş yapıyorlar ya da ne yaptıklarını bilmiyorlar'' dedi.

GÖKÇEK'İN YENİDEN ADAY OLMASI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in yeniden aday olmasına ilişkin bir soru üzerine Baykal, şunları kaydetti:

''Ankara belediye başkanıyla ilgili bir tereddüt, sıkıntı olduğu AKP yönetimi tarafından da kabul edildi. AKP yönetimi ve Başbakan, Gökçek'i aday göstermek istemedi ama sonunda buna mecbur kaldı. Ankara halkı bunu değerlendirecektir. Bu kararı alırken neyi düşündüler? 'Ne de olsa kaybedeceğiz Gökçek ile mi kaybedelim' dediler. Kayba oynayan bir karar mıdır? Gökçek ile kaybederek, onu ancak o şekilde ortadan kaldırılabileceğini mi düşündüler, bilmiyorum.''

Baykal, partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayıyla ilgili olarak da ''henüz hiç bir parti organında sistematik bir şekilde bu konuyu gündeme almadıklarını'' ifade etti.

''Eskişehir'den aday çıkarıyor musunuz?'' sorusu üzerine ise Baykal, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in verdiği kararla CHP'nin desteğine ihtiyacı bulunmadığını ortaya koyduğunu savundu.

''Bunu üzüntüyle karşıladık'' diyen Baykal, ''Biz kendisine bir işbirliği ve muhtemel dayanışma konusunda en geniş olanakları sunduk. O da bunları çok iyi biliyor. Ama gelinen noktada 'CHP'ye ihtiyaç olmadan ben işimi hallederim havasında.' Bundan mutlu olduğumu söylemem Ama kararı kendisi almıştır. Söyleyecek bir şey yok'' diye konuştu.

Baykal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı konusunda bir soru üzerine ise ''İzmir'de Aziz Kocaoğlu konusunda tereddüt yok'' dedi.

POLİSE GÜVENMİYORUZ

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, parti genel merkezinde dinleme cihazı bulunduğu iddialarına ilişkin ''Peşin suçlama yapmayı doğru bulmam. Bunu AKP yaptırdı demek istemem ama Türkiye'de bu tip yetki dışı özel yaşamı izleme, bilgi toplama ve bunu değerlendirme konusuna meraklı bazı çevreler var'' dedi.

''Partinizde elektronik dinleme cihaz bulundu. Başbakanın da bu konuda açıklaması oldu. Size verilen bir bilgi var mı? Neye bağlıyorsunuz bu dinlemeyi?'' sorusu üzerine, Baykal, ''Maalesef bu konularda toplumsal duyarlılığımız çok büyük ölçüde kayboldu. Alıştık, kanıksadık. Bu çok yanlış ve sakıncalı bir tavır. Konuyu biz kendi olanaklarımızla kapsamlı bir şekilde incelemeye çalışıyoruz. Pazartesi günü bu konuda çok ileri teknolojiye dayalı, dışardan getirtilen bazı araçlarla bir değerlendirme yapılacak'' dedi.

Baykal, ''Niye polise başvurmuyorsunuz? CHP'nin böyle bir güvensizliği mi var?'' sorusuna, ''Evet, o da başka bir sorun. Yani maalesef polise güvenmiyoruz'' karşılığını verdi.

''Bunu söylemekten büyük üzüntü duyduğunu, ancak bunun bir gerçek olduğunu'' ifade eden Baykal, ''Yani oraya kim koydu, koyanlar kimin adına koydular, ne yaptılar? Bunların aydınlatılması gerekiyor. Maalesef böyle bir güven kaybı içerisindeyiz. Güvenlik güçlerinin şu ana kadar bu tip konularda yeterince topluma güven vermediği açıktır'' diye konuştu.

Deniz Baykal, ''Polisin yaptığından mı şüpheleniyorsunuz?'' sorusu üzerine şunları kaydetti:

''Bilmiyoruz. Bir spekülasyon yapmak istemiyorum. Ciddi araştırma yapılmadan değerlendirilmemesi gereken konular. Üzüntü verici. Türkiye'deki tablo bu vesileyle bir kez daha ortaya çıkmıştır. Biz inceleyeceğiz. İnceledikten sonra elbette polise bilgi vereceğiz ama kendimizi teknik incelemeyi yapacağız sonra onlara da böyle bir olay var diyerek gerekli bildirimi yapacağız.''

Neye ilgi gösterilmiş olabileceği sorusu üzerine ise Deniz Baykal, siyasette karşı partinin iç mutfağını izleme merakının daima ortaya çıktığını kaydetti.

''Peşin suçlama yapmayı doğru bulmam. Bunu AKP yaptırdı demek istemem'' diyen Baykal, ''Ama Türkiye'de bu tip yetki dışı özel yaşamı izleme, bilgi toplama ve bunu değerlendirme konusuna meraklı bazı çevreler var. Ne yazık ki o çevreler bu konuda çok geniş teknolojik olanaklara sahipler. Dinlediklerini bazen yansıtıyorlar. Koca bir Ergenekon davası gidiyor. Bütün dayanağı bu'' şeklinde konuştu.

Adalet Bakanlığının ''hakimleri hakkında bir soruşturma açması halinde telefon bağlantılarının dinlenilmesini öngören bir karar aldığını'' anımsatan Baykal, ''Bunu kabul etmek mümkün değil. Türkiye'de yasaların bu konuda öngördüğü koşullar var. Bunların hiç birisini arama koşulu olmadan sadece bakanın soruşturma açmış olması bir hakim hakkında o hakimin bütün telefon konuşmalarının dinlenmesi için yeteli sayılıyor. Halbuki telefon dinlemenin bir hakim kararı ile olması gerekir'' dedi.

''Bunlar tesadüf mü?'' diye soran Baykal, ''Bu bir planlama, bir kurgu. Türkiye'de çok tehlikeli bir siyasi hegemonya tesis etme çabası var'' ifadesini kullandı.

Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ''2009'da yeni Anayasa çalışmasının devam etmesi gerektiği'' yönündeki sözlerinin anımsatılması üzerine, ''Anayasa'nın yeniden yazılmasına ilişkin çeşitli çevrelerden talepler var. Bunlar gerçekleşecek olursa Türkiye çok büyük sıkıntılarla karşılaşacaktır'' görüşünü savundu.

Yorumlar (6)
aöflee 12 yıl önce
ilk defa baykala hak verdim
konnegeer 12 yıl önce
Devlet kurmanin basamak basamak yolunu aciyorlar.T.C. adi artik lafta veya tabelada,fiiliyatta bolunmenin ilk asamasi.
lorenzo 12 yıl önce
sorun senin devlet

anlayışında
trabzonof 12 yıl önce
Baykal,muhalefet yapacağım diye her konuya sallamaya devam ediyor,Baykal bu kadar hassas biridirde,niye 33 askerimizin nasıl şehit olduğunu ve kimlerin o zaman pkk pisliğiyle işbirlikçilik yaptığını niye hiç araştırma gereği duymamıştır ve ergenekon davasında yargılananları açıkca destekliyor ve böyle bir şey yoktur diyor,bu baykalın bu ülkeye hiç bir katkısı yoktur,yaptığı anlamsız konuşmalarla birlikte,insanların arasına ayrımcılıkve nifak sokmaktan başka hiç bir katkıs yoktur.
nuri cebiroglu 12 yıl önce
baykal kürt tv konusunda haklı.bu tv ıle türkıye 2 devlet olmuştur.bölünmüşlüğün ilk aşaması gerçekleştı. bakın pkk lı vekıllere bundan bıle memnun değiller. yarın üniversıtelrde kürtçe eğitim başlar.baykalın asıl dediği polıse güvenmıyorum lafı çok vahimdir.evet baykal senın bakanının tarıhe mal olmuş bır sözü vardır,hanı solcuları almayıpta sağcılarımı alsaydık lafı mehmet moğultayın adalet dağıtan bır kurumun başında ıken yaptığı konuşmadır. senınle bırlıkte kurumlarda başlayan siyasallaşma akp ıle devam edıyor.askere,malıyeye .yargıya,polise hiç bır kuruma güvenmıyorsun.evet bızde çoğuna güvenmıyoruz,ama bu sızın gıbı sıyasilerın sayesındedır.polıse fettullahcı askere solcu yargıya solcu bılmem kıme sağcı dedın kurumların yapısıyla oynadın.bunuda en çok ahmet necdet sezerle yaptın. şimdi de gül erdoğan yapıyor,tüm kurumlar siyasıleşti senın de gelıp hiç bır kurumu kuratarma nıyetınde olmadıgına göre fazla önemsenecek bır siyasetçı değilsın.senı önemseyen %20 bır çoğunluk var kıymetlerı bıl o kadar.
kral 12 yıl önce
baykal güzel anlatıyosun söylemlerinin hepsi doğru ama toplumun çoğunluğunda seni anlayacak kafa ve o kafanın içinde bunları yorumlayacak beynin olması lazım

Gelişmelerden Haberdar Olun

@