Trabzon'da halkın umudu HDP'de yoğunlaşmış...

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Van İl Başkanlığı birinci olağan genel kurul toplantısına katılmak üzere Van'a geldi. Bütün ezilenlerin birlik olması gerektiğini belirten Demirtaş, "Türkiye'nin kaynaklar

Gündem 03.01.2015, 19:15
Trabzon'da halkın umudu HDP'de yoğunlaşmış...

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Van İl Başkanlığı birinci olağan genel kurul toplantısına katılmak üzere Van'a geldi. Bütün ezilenlerin birlik olması gerektiğini belirten Demirtaş, "Türkiye'nin kaynakları herkese yeter. Üretilen bütün malların paranın ülkeye adil dağılımı sağlansa tek bir yoksul kalmaz. Ama üretilen malların yüzde 80'i yüzde 20'sine dağıtılıyor. Her yer için özerk yönetim demokratik kurtuluştur. Bunun adı bölünme değil, birleşme projesidir"dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Gevaş ilçesi çıkışında partililer tarafından uzun bir araç konvoyu ile karşılandı. Organize Sanayi Bölgesi Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen kongreye Demirtaş, Van HDP Milletvekilleri Aysel Tuğluk, Kemal Akdaş, Nazmi Gür, Özdal Üçer, bölge milletvekilleri, bölge belediye başkanları, sanatcılar Ferhat Tunç ve Pınar Aydınlar ile partililer katıldı. Kongrenin yapıldığı salona ise Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, ve Berkin Elvan'ın posterleri asıldı. Demirtaş HDP'nin Türkiye'nin yeni yükselen partisi olduğunu söyledi.

Demirtaş, yıllardırdır sürdürdükleri mücadelenin siyasi olarak doruk noktasına sıçrama şansı yakaladıklarını belirterek, "Sadece bölgede değil, Tekirdağ'da da, Trabzon, Artvin'de, Aydın'da, İzmir'de de halkın umudu HDP üzerinde yoğunlaştı. Bizler yıllardır sürdürdüğümüz mücadelenin yarattığımız değerlerin ve gücün şimdi bütün halklar için bütün emekçiler için bir umut haline geldiğini görüyoruz. Artık Türkiye'de AKP zulmü tekçilği karşısında bir tek umut var. Diğer partiler ne heyecen ne de umut yaratabiliyorlar. Bütün ezilenler, gözünü bize dikmiş durumda. Bu nedenle tarihi bir sorumluluk altındayız. Bu umudu çoğaltan bu günlere taşıyan sizlersiniz" dedi.

BAKAN MÜEZZİNOĞLU'NU ELEŞTİRDİ

İradelerini Türkiye'yi yönetmek üzerine kurduklarını belirten Demirtaş, ezilenin kimliğini ön planda tuttuklarını ifade etti. Demirtaş, sadce sünnilerin veya sadece alevilerin partisi olmadıklarını hepsinin ortak partisi olduklarını belirtirken, Sağlık Bakanı Mehmet Müezinoğlu'nun kadınların en büyük kariyeri anneliktir sözlerini de eleştirdi. Demirtaş, şöyle konuştu:"Biz devleti ele gerimek için iktidara yürümüyoruz, devleti ele geçirenlerden devleti kurtarmak için iktidara yürüyoruz. Kadının da erkeğin de ortak eşit partisi ve yaşamı inşa edilecek. Bu mücadeleyi kadınlar zaten fedakarca yürütüyorlar. Sağlık Bakanı açıklamasına bakın kadının tek ve en önemli kariyeri annelik olmalı dedi. Annelik en ayrıcalıklı konumdur. Ama sen kadına başka bir sorumluluk yüklemezsen orta çağ zihniyetine sahipsin demektir. Hiç merak etme bir kadın senden daha iyi sağlık bakanlığı da yapar. Senden daha iyi ebeveynlik de yapar. Kadını süs gibi gören, kadını sadece çocuk yapsın anlayışını yıkmak için HDP'nin büyümesi lazım."

'HDP HERKESİN PARTİSİDİR'

HDP'nin herkesin partisi olduğunu belirten Demirtaş, "HDP'nin her yerde savunması gereken konu, yoksulluk meselesidir. Bütün inançların ortak partisiysek, bütün esnaflın iş verenlerin ve işçilerin de partisiyiz. Hırsızlık yapmayan evinde para sayma makinesi olmayanların da partisiyiz. Onların hakkını hukukunu her yerde savunmak hepimizin görevidir. Elbette yoksulluk bizim kaderimiz değil, işsizlik, açlık kaderimiz değil. Annemizden yoksul doğduk diye çocuklarımız yoksul olacak diye bir şey yok. Zengin topraklar üzerinde muazzam zenginliğe sahip olan bir hazinenin üzerinde yaşayan yoksullar olarak kalmayacağız. 10 kişiden 6'sı işsiz. Yoksulluk ve işsizlik buranın yaşam tarzı olmuş. Bölgenin tamamı böyle. Türkiye'nin en yoksul kentleri. En işsiz şehirleri. Diyorlar burada PKK savaş başlattığı için geri kaldı buralar. 1927 rakamlarına göre de buralar geri, sonraki dönemlerde de bu böyle.

Sayın Öcalan anasından doğmadan da buralar yoksuldu, işsizdi, perişandı. Dilimiz, kültürümüz, kimliğimiz, aşımız, ekmeğimiz toprağımız bir bütün olarak onurumuz elimizden alınmak istendi. Bunun böyle gitmeyeceğini biliyoruz. Değiştirmek için dönüştürmek için birlik olmak lazım. Bütün ezilenler kendi içinde birlik olmalı. Türkiye’nin kaynakları herkese yeter. Üretilen bütün malların paranın ülkeye adil dağılımı sağlansa tek bir yoksul kalmaz. Ama üretilen malların yüzde 80'i yüzde 20'sine dağıtılıyor. Bizim ürettiklerimizle birileri kasasını dolduruyor. Bu düzen kolay değişir. Adil bir yönetim ile bu değişebilir. Her yer için özerk yönetim demokratik kurtuluştur. Bunun adı bölünme değil, birleşme projesidir. Doğru anlatılırsa herkesin sahip çıkacağı proje bu olacak" dedi.

'BAŞBAKAN BİLE CUMHURBAŞKANI'NA BOYUN EĞMİŞ'

Ak Parti'nin tek adamlık sistemi yaratığını ve kimsenin eleştirilerde bulunamadığını belirten Demirtaş, "Bir gazeteci onu eleştiren tweet attı. Anında yakaladılar. TÜSİAD başkanını gördünüz. 'Bir ülkede iş verenin muhatabı Başbakandır' diyor. Sen misin bunu diyen. Hep birlikte linç etmeye başladılar. Öyle psikolojiye büründü ki ülke, kimse Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştiremez. Muhafızlar hemen harekete geçiyor. Bu tek adam düzenini yıkacak bir parti var. Bu yüzden HDP'den korkuyorlar. Başbakan bile Cumhurbaşkanı'na boyun eğmiş durumda. Bakanlar Kurulu'nu toplayacakmış.

Gerekli gördüğü hallerde toplayabilir. Davutoğlu'na soruyorum. Sen Başbakan'sın Bakanlar Kurulu'nun başkanısın. Cumhurbaşkanı senin kabineni saraya neden davet etti, neden topladı ? Neden gerekli gördü bunu bilmek istiyoruz. Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu'nu kendi başkanlığında toplamayı neden gerekli gördü ? Bunun açıklanması lazım. Ama Başbakan da bunu soracak cesaret yok ki. Cumhurbaşkanı istediğim zaman hükümeti toplarım diyor, Başbakan buna itiraz bile etmiyor. Ülkeyi hala saraydan Recep Tayyip Erdoğan yönetiyor. Değişen bir şey olmadı. Bizler böylesine bir sistemi demokrasiye aykırı bir sistem olarak görüyor ve bunu değiştireceğiz. Biz iktidara gelirsek tek adamlı bir sistem olmayacak. Yetkilerimizi yerele devredeceğiz, saraylarda oturmayacağız" dedi.

'BİZİM BARAJ KORKUMUZ YOK'

Barajı rahatlıkla aşacaklarını ve sorunlarının olmadığını belirten Demirtaş, amaçlarını yüzde 15'i aşmak olduğunu söyledi. Demirtaş, Yüzde 10'nun zihinlerdeki baraj olduğunu belirterek, "Türkiye’nin yükselen yıldızıyız engellemeye çalışıyorlar. Bizi seviyormuş gibi bağımsız girin diyorlar. Onu söyleyenlere, 'Bize akıl vereceğinize, gelin bize oy verin' diyoruz. Ne yapacağımızı biz biliyoruz. Türkiye'deki gerçek demokratik yaşamı birlikte inşa edelim. İzmir'de de aynı şeyleri söylüyoruz, Türkiye'nin her yerinde de aynı şeyleri söylüyoruz" diye konuştu.

Yorumlar (3)
tuncay türk 6 yıl önce
trabzon da akp li seçmenden oy alabilirler hiç te şaşırmam kardeş partiler ne de olsa türkiye yi erdoğanla öcalan yönetiyor ve gayrı resmi akp-pkk kolisyonu iktidar de o yüzden bu memlekette her şey olur trabzondan da hdp ciddi oy alırsa şaşırmamak lazım
Mustafa Fevzi KOCATEPE 6 yıl önce
AKP VE HDP...EVET FARKLARI YOK...O yüzden AKPye oy verrneyen biri olarak bu sözden rahatsız değilim...PKK ile kolkola açılım yapanlar bunlar çünkü........Trabzon milliyetçidir hakkını savunur derler..Açılım bölünme sürecinden sonra, 3 Temmuz ve 17 Aralıktan...İnanamıyorum Trabzona..
adil türk 6 yıl önce
Sen önce bü ülkeye ihanet edenlerle aynı safta olmanı açıkla.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@