7m

Çapkınoğlu

Trabzon'da 20 belediyeye kıyım!

Anayasa Mahkemesi, nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören 5747 sayılı Yasa'nın bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle CH

Gündem 31.10.2008, 17:32
Trabzon'da 20 belediyeye kıyım!

Anayasa Mahkemesi, nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören 5747 sayılı Yasa'nın bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle CHP tarafından açılan davayı sonuçlandırdı.

Mahkeme, 5747 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un Geçici 1. maddesinin iptal isteminin kabulüne, diğer hükümlerinin iptal isteminin reddine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin belediyeler yasası ile ilgili iptal başvurusunu reddetti. Kararla 1145 belediyenin kapanması kesinleşti.

Buna göre Trabzon'da nüfusu 2 binin altında kalan belde belediyeleri:
"Merkez Gürbulak beldesi (bin 988), Yeşilova beldesi (bin 867), Akçaabat ilçesi Adacık beldesi (bin 652), Şinik beldesi (859), Araklı ilçesi Çankaya beldesi (bin 951), Arsin ilçesi Atayurt beldesi (bin 697), Fındıklı beldesi (bin 279), Beşikdüzü ilçesi Türkeli beldesi (bin 790), Yeşilköy beldesi (bin 889), Çaykara ilçesi Ataköy beldesi (711), Taşkıran beldesi (bin 733), Düzköy ilçesi Aykut beldesi (bin 231), Hayrat ilçesi Balaban beldesi (bin 684), Gülderen beldesi (857), Of
ilçesi Ballıca beldesi (bin 566), Cumapazarı beldesi (bin 318), Eskipazar beldesi (bin 856), Gürpınar beldesi (bin 677), Sürmene ilçesi Çamburnu beldesi (bin 764), Tonya ilçesi İskenderli beldesi (bin 607)"


Yorumlar (7)
azelea 14 yıl önce
çok doğru bir karar; bana kalsa bazı ilçeleride belediye yapsalar çok iyi olacak mesela Trabzon Köprübaşı------------ ilçe diyecek bir tarafı yok .
koksal 14 yıl önce
siz köprübaşının nufusunu biliyormusunuz ben söyleyeyim 72.000 ilcenin kücük görülmesi dagınık yabılaşması
aNeMo 14 yıl önce
Karar belki doğal karşılanabilir ama uzungöl yaz aylarında binlerce belkide daha fazla turist ağırlayan bir yer çaykara belediyesi bunu karşılayamaz duruma gelecektir... trabzon valisinin acıklamasıda bu yönde uzungöl belediyeden düşmesinn!
Monarchos 14 yıl önce
şahsi fikrimce ilçe merkezlerindeki belediyelerin kapatılması yanlış olur, ancak bunların bir çoğunun da siyasi kararlarla ilçe yapıldığı bilinen bir gerçektir. yukarıda sayılan yerlerden hiç biri de ilçe değildir zaten. bir de şu var, sanki bu belediyeler kapatılınca o bölgeler hizmetten mahrum kalacak.. böyle bişey yoktur: sadece hizmet veren kurumlar değişecektir, şu anda hazineden çıkan parayla gereksiz belediye başkanlarına maaş, makam araçlarına benzin alınmayacak, bu para özel idarenin emrine verilecektir, adı geçen bölgelere belediye yerine özel idare hizmet götürecektir.. aynı durum uzungöl içinde geçerlidir.. bi de yazın uzungölün nufusunun arttığı söyleniyor, doğrudur, ancak kışın nüfusu 13bin olan bodrumun yazın 500bini aşan nüfusuyla büyükşehir ilan edilmesini istemek kadar yanlış bir tutumdur bu..
osmanlee 14 yıl önce
ülkemizin kaynakları boş yere akıtılıyordu. yazık oluyordu. madem belde olarak o kadar kaynak alıyor ve insanlar iyi yaşıyordu da neden nüfuslar 2 bin' in altına düştü? demekki gelen kaynaklarla birşey yapılmıyor. ne oluyor peki ?? işte burası vahim..
casa 14 yıl önce
Geçmişte çıkarılan kanun ie 2000 nüfuslu yerleşim yerleri belediye olabilirliği istismar edilip nice köyler belde yani kent yapıldı.Yasada ki,eksiklik minimum seviyede alan belirlenmeliydi ve yine şehir veya kent görüntüsü hiç mi hiç olmayan köyler bir referandum sonucu belde oldu.Şu an mevcut yasada yeni kurulaçak belediye için 5000 nüfus şartının yanında arazinin miktarı da tespitedilmelidir.Hatta kapatılan beldelerde aranan şartlar arasında bu bile olmalıydı.Şayet bu şekilde düzenleme yapılmadığı taktirde örneğin 4 köy bir araya gelip belediye oluşturamaz ise 5000 nüfusu aşmak için 5 veya 6 köy bir araya gelir ve yasa delinir.Böylelikle orta ölçekli bir vilayetin bile 3 katı büyüklüğünde arazide köyler topluluğu kent olur.Gerçekte ne köy kent ne de kent köy olmalıdır.Üstte belirtilen gerçeklerden hareketle daha gerçekçi düzenleme yapılmalıdır.
polsann 14 yıl önce
Gerçekten 2000 nın altındaysa kapansın beldeler.. yasal durum neyse o uygulansın .... her yer belde olmak zorundamı ...bunu rant olarak gorenlerin işine gelmiyor galiba..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@