7m

uzungöl yayla otel

Trabzon... metropol ilan edilsin

Cumhuriyet Gazetesi'nden Ayşe Sayın'ın haberine göre, DTP'liler uzun süre tartışılacak yeni bir girişime imza attı. DTP, Diyarbakır'da 24 Ekim 2007 tarihinde yapılan “Demok-ratik Toplum Kongresi”nde hazırlanan ve Kasım 2007'de yapılan 2. Olağan Kongre'de

Gündem 29.10.2008, 11:35
Trabzon... metropol ilan edilsin

Cumhuriyet Gazetesi'nden Ayşe Sayın'ın haberine göre, DTP'liler uzun süre tartışılacak yeni bir girişime imza attı. DTP, Diyarbakır'da 24 Ekim 2007 tarihinde yapılan “Demok-ratik Toplum Kongresi”nde hazırlanan ve Kasım 2007'de yapılan 2. Olağan Kongre'de ise “Siyasi Tutum Belgesi” olarak parti tüzüğüne giren Demokratik Özerklik Projesi'nin kamuoyuna sunulup tartışılması için kitapçık hazırladı.

Parti hakkındaki kapatma davasının en temel dayanakları arasında yer alan kitapçık Kürtçe, Türkçe ve İngilizce basılıp, önce Meclis'teki milletvekillerine, bakanlara ve büyükelçiliklere gönderildi. 64 sayfadan oluşan kitapçık, 23 Ekim'de tamamlanarak postayla milletvekillerinin sekreteryalarına ulaştırıldı.

Federasyon önerisi

DTP ve PKK'nin sembol renkleri “sarı-kırmızı-yeşil” renkli bezemeleriyle dikkat çeken ve Türkiye'nin temelde federasyonlara bölünmesini öngören kitapçığa CHP ve MHP milletvekilleri tepki gösterdi. CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, “Türkiye'nin federasyona bölünmesi öngörülüyor. Herhalde Meclis çatısı altında ilk kez Kürtçe bir yayın dağıtılıyor” dedi.

Abdullah Öcalan'ın avukatları aracılığıyla “tartışmaya açılması” talimatını verdiği “demokratik özerklik” projesi Türkiye'nin 20-25 özerk bölgeye ayrılmasını öneriyor. Kamuoyuna açıklandığında büyük tepki toplayan proje, “Türkiye'nin üniter yapısına saygı gösterilmesi koşuluyla yerel ve bölgesel özerk yapıların önünün açılması, resmi dil ve bayrağın bütün Türkiye için geçerli olmakla birlikte her bölgenin kendine ait sembolleri ve renklerine izin verilmesi”ni içeriyor.

'Valileri halk seçsin'

Parti tüzüğü haline getirilen projeyle, her bölgenin kendi ismi ile adlandırılacağı yeni bir yönetim biçimi oluşturulması, yerel yönetimlere daha fazla yetki verilmesi, valilerin halk tarafından seçilmesi talep ediliyor. Kürt dili ve kimliğinin anayasal güvenceye alınması istenen projede, “Trabzon, Diyarbakır, Van, Erzurum gibi illerin bölgesel metropoller ilan edilmesi, Kuzey Irak yönetimi ile dostane ilişkiler geliştirilmesi, yerel kaynakların yerel yönetimlere aktarılması” önerileri sıralanıyor.


Yorumlar (8)
oflee 14 yıl önce
dtp resmen trabzonuda projelerının arasına katmıs.aklı sıra trabzon halkınıda galyane getırıcek.bu ulkede watanını mılletını bayragını kıtabını bu kadar cok sewen bı sehır olmadı olamaz.o yuzden kım ne derse desın ne yapmaya calısırsa calıssın trabzon bu ulketenın temel dıregı oldugu gb olmayada dewam edıcektır.canakkale sawasında bıle bu sehrın werdıgı sehıtler watanını ne denlı sewdıgının en basıt gostergesıdır! sızden gelıcek hayır ALlah'tan gelsın! trabzon kendıne yeter!
Karaani 14 yıl önce
Aklı sıra Türkiyenin Çimentosu Trabzon'a da Eyalet Ünvanı verdirip,kendi pis emelleri için ses çıkarmamamızı sağlayacak.Ey DTP ey Ahmet Türk Ankara Düşse Trabzon düşmez,haberiniz olsun.
karsiyanlal 14 yıl önce
nuro diye diye metropol lugata girdi ; zamnında meclisede girmişti bu adamlar hayırlısı bakalım
nuri cebiroglu 14 yıl önce
amerıka pkk ya artık senın mısyonun bıttı bundan sonra barzanı katılı ve dpt muhatabım deyınce pkk eylemlerı arttı.bende trabzonluyum allahıma şükürler olsun. trabzonuda metropol yapacaklar bu dpt nın dedıgı için değil ülkemızı bölmek isteyen dış ve iç düşmanlarımız düğmeye bastı.kenan evren bıle sempatıyle bakmıştı ve leyla zanayla görüşebılırım demışti.benım anlamadıgım genc ınsanlarımız dağda neyın mücadelesını verıyor onca şehıdı boşuna verdık ve vereceğiz.karadenızlının metropol sevdası yoktur.sen dıyarbakırına gıt oarada kı seçmenlerıne bunu anlat.trabzon el bombası gıbıdır ne zaman patlayacagı hiç belı olmaz.
ÜNAL TAYAR 14 yıl önce
her kuşun eti yenmez trabzonu emllerinize kullanamzsınız kendinize dikkat edin trabzonu ağzınıza almayın...DİKKAT
muammercihan 14 yıl önce
dtp ahmet türk allah sizi bildiği gibi yapsın şu güzel trabzonumu da kötü emellerinize alet etmeye çalışıyosunuz inşallah allahım o fırsatı size vermeden yıkılır gidersiniz yankılıpda inş. trabzonda eylem felan miting felan hayaline girmezsiniz bu trabzon halkı size onun hesabını sorar ozaman yaşasın t.c ülkem yaşasın trabzonum
Adem RIZVANOĞLU 14 yıl önce
İsmini telaffuz bile etmek istemediğim şahıs Trabzonu ağzına alma dikkatli ol. Burası diyarbakıra benzemez. Kimse oyun oynamaya kalkmasın. Bu ülkeyi bölmeye 1000 yıldır uğraşıyorsunuz avucunuzu yalarsınız.
drina k 14 yıl önce
arkadaşlar dtpnin bu saldırganlığının arkasında yaklaşan yerel seçimler var..ve görünen o ki önceki dönemde dtp nin elinde olan bir çok belediye ak partinin eline gececek.özellikle diyarbakır onların kale saydıkları şehrin ak partiye gecebilecek olması endişesi saldırganlıklarını dahada arttırıyo.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@