Trabzon Emniyeti böyle uyarıyor

Trabzon'da polis, halkın, hırsızlık başta olmak üzere asayiş olaylarına karşı duyarlılığını artırmak amacıyla 2008 yılında başlattığı ''Bu Tutacak Çok Tutacak Projesi'' çerçevesinde, toplu taşıma araçlarında yolcuların tuttuğu tutacaklara uyarıcı mesajlar

Trabzon Emniyeti böyle uyarıyor

Trabzon'da polis, halkın, hırsızlık başta olmak üzere asayiş olaylarına karşı duyarlılığını artırmak amacıyla 2008 yılında başlattığı ''Bu Tutacak Çok Tutacak Projesi'' çerçevesinde, toplu taşıma araçlarında yolcuların tuttuğu tutacaklara uyarıcı mesajlar astı.

Trabzon Emniyet Müdürlüğüne bağlı Toplum Destekli Polislik Büro Amirliğince 2008'de, vatandaşların hırsızlık gibi mala karşı işlenen suçların yanı sıra trafik ve diğer asayiş olayları konusunda bilinçlendirilerek, duyarlılıklarının artırılması amacıyla ''Bu Tutacak Çok Tutacak'' projesini uygulamaya koydu.

Bu kapsamda, otobüslerdeki tutacaklara, yolcuların görmelerini sağlamak amacıyla, söz konusu olaylar konusunda uyarıcı mesajlar asan polis, toplumun desteklediği uygulama sayesinde iki yılda 100 bin kişiye ulaşılmayı başardı. Projenin amacına ulaşması üzerine aynı uygulamanın bu yıl da devam edilemsine karar verildi.

İl Emniyet Müdür Yardımcısı Bülent Bakış ile Toplum Destekli Polislik Büro Amirliğinde görevli polisler, bu çerçevede kentin Moloz mevkisindeki belediye otobüslerinin park ettiği alana gelerek, Trabzon Belediyesine ait toplu taşıma araçlarındaki tutacaklara kağıtlara yazılı halde olan ve asayiş olayları konusunda uyarılarda bulunulan 24 ayrı mesaj astı.
Polislerin tutacaklara astıkları mesajların bazıları şöyle:

''Bilmeyerek de olsa çalıntı mal almanın suç olduğu unutulmamalıdır, çaldığını satamayan hırsız bir daha çalmaz. Alt katlar için pencere ve balkon kapılarınıza parmaklık yaptırınız ancak bu üst katlara tırmanacak şekilde olmasın. Pencereniz yüksekte ise yakınlarına tırmanılacak malzeme bırakmayınız. Hırsızlıkların azaltılması için komşuluk ilişkilerini geliştirin, eğer siz komşunuzun evine sahip çıkarsanız onların da sizin evinize sahip çıkacağını unutmayınız. Hırsızların karanlık veya loş ışıklı yerlerden hoşlandığını unutmayınız. Ev ve iş yerlerinin, sokak, bahçe ve merdivenlerinizin, özellikle hırsızın girişi için elverişli olan yerlerin ışıklandırılmasına özen gösterin.

Suçu oluşmadan önlemek tedavi etmekten daha iyidir. Polise yardımcı olmak kamu düzenine katkıda bulunmaktır. Evinizde silah bulundurmak durumundaysanız iyi muhafaza ediniz, herhangi bir kazayı önlemek açısından gerekli olan bu tedbir eve giren hırsızın silahtan faydalanarak size bir kötülük yapmasına engel olacaktır. Trafikte önce siz örnek olun, diğerlerinin değiştiğini göreceksiniz. Emniyet kemeri ücretsiz hayat sigortasıdır.

Sorunun değil çözümün bir parçası olun. Herkesin vicdanı kendi polisidir, polis ancak vicdanı olmayanların karşısındadır. Polise tanık olarak yardımcı olun, bir gün sizin de tanıklara ihtiyacınız olabilir. Size yardımcı olabilmemiz için lütfen bize yardımcı olun. Zor gününüzde sizin güvenliğiniz için varız, gerektiğinde bir telefon kadar yakınız.''
Konuya ilişkin Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 1980'den itibaren gelişmiş ülkelerde yaşanan toplumsal değişimlerin polislik felsefesini de derinden etkilediği belirtilerek, klasik polislik anlayış ve stratejilerinin teknolojik ve sosyal gelişmeler çerçevesinde yeniden gözden geçirilerek çağdaş, demokratik, toplumun ihtiyacı olan vatandaşlarıyla el ele çalışan ve nitelikli güvenlik hizmetleri sunmayı hedefleyen modern polislik felsefesinin doğmasına sebep olduğunu bildirildi.

-KAMU DÜZENİ İÇİN POLİS-VATANDAŞ İŞBİRLİĞİ SAĞLANMALI-

Açıklamada, yıllar içerisinde geliştirilen bu felsefenin günümüzde birçok ülkede yaygın olarak uygulandığına işaret edilerek, suç ve suçlularla mücadelenin ve kamu düzeninin sağlanmasının polis, diğer kurumlar ve vatandaşlarla işbirliği içinde sağlanması gerektiği ifade edildi.

Trabzon'da bölge ve üniversite hastaneleri ile havaalanının bulunduğunun, kentin çevredeki illerin ulaşımında merkez konumunda olduğunun vurgulanan açıklamada, kentteki nüfus akışı nedeniyle gün içerisinde kentte nüfus yoğunluğu olduğuna vurgulandı.

Açıklamada, otobüslerdeki tutacaklara mesaj asılması uygulamasında, kent merkezinde yaşayan insanların, bağ ve bahçe işleri için hafta sonları köylerine gitmesi yüzünden boşaltılan evlerden hırsızlık olmaması ve toplumsal bilincin artırılmasının amaçlandığı kaydedildi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler