Trabzon da "hayalet avcılardan" kurtulacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi kapsamında "hayalet avcılığa" neden olan parçalanan ya da terk edilen 4 ton ağırlığında ağ deniz dibinden çıkarıldı.Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, su

Trabzon da "hayalet avcılardan" kurtulacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi kapsamında "hayalet avcılığa" neden olan parçalanan ya da terk edilen 4 ton ağırlığında ağ deniz dibinden çıkarıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, su ürünleri avcılığı sırasında hava koşulları, zemin yapısı, ağ çakışması veya kullanım hataları gibi sebeplerle kopan, parçalanan ve terk edilen av araçlarını temizlemek amacıyla yürütülen projenin sonuçları alınmaya başlandı.

Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi kapsamında İstanbul, Adana, Hatay ve Muğla'da bu yıl içinde 622 dekar deniz dibi alanı taranarak farklı ebatlarda 100 parça ve 4 ton ağırlığında ağ deniz dibinden çıkarıldı. Av sırasında ağların ve diğer av araçlarının yoğun olarak kaybedildiği bildirilen 124 lokasyonda yapılan araştırmalarda ayrıca su ürünleri avcılığında kullanımı yasak olan 420 tel sepete ulaşıldı.

- Projenin kapsamı genişleyecek

Mayıs ayında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in tarafından başlatılan ve Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce 4 ilde yürütülen pilot projeye, gelecek yıl 8 il daha eklenecek. Denizlerde Mersin, Antalya, İzmir, Çanakkale, Sinop ve Trabzon illerinde, iç sularda ise Eğirdir (Isparta) ve Beyşehir (Konya) göllerinde uygulanacak proje, 2016 yılı sonunda tamamlanacak.

- Yılda bin-2 bin kilometre ağ denizlere terk ediliyor

İstatistiklere göre, dünyada her yıl denizlerde kullanılan av araçlarının yüzde 8-12’lik kısmı kayboluyor. Benzer şekilde Türkiye'de de her yıl yaklaşık bin-2 bin kilometre uzunluğunda ağ denize terk ediliyor. Terk edilen bu av araçlarının bedelinin yaklaşık 13 milyon lira olduğu tahmin ediliyor.

Projeyle, çeşitli nedenlerle parçalanan veya terk edilen av araçlarının, suda yaşayan canlılara ve ekosisteme verdiği zararların azaltılmasını amaçlıyor. "Hayalet avcılık" olarak da adlandırılan bu durum, deniz canlılarının barınma ve beslenmelerini olumsuz etkileyerek, kontrolsüz olarak su ürünlerinin ölümlerine neden oluyor.

- Ağı kaybolan bakanlığa bildirecek

Projeyi tanıtmak ve farkındalık oluşturmak için broşür ve afişlerle çalışmayı destekleyen bakanlık ayrıca balıkçıların kaybettikleri ağları bildirebilecekleri agimkayboldu@tarim.gov.tr elektronik posta adresi oluşturuldu. Daha sonra yapılacak kayıp av araçlarının temizleme çalışmaları, ağların nerede ve ne zaman kaybedildiği ile ağların özelliklerine ilişkin kayıt altına alınan bilgilere göre planlanacak.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler