Toplam 323 PKK'lı teslim oldu

Terör örgütü PKK'ya yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda 9 kişinin ölü ele geçirildiği bildirildi. Örgütten kaçan 4 kişinin güvenlik güçlerine teslim olmasıyla bu yıl teslim olanların sayısı 323'e ulaştı. Türk Silahlı Kuvvetleri ile İran ordusu tarafın

Toplam 323 PKK'lı teslim oldu
Terör örgütü PKK'ya yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda 9 kişinin ölü ele geçirildiği bildirildi. Örgütten kaçan 4 kişinin güvenlik güçlerine teslim olmasıyla bu yıl teslim olanların sayısı 323'e ulaştı. 

Türk Silahlı Kuvvetleri ile İran ordusu tarafından Mardin, Hakkari illeri ve Türkiye-Irak-İran sınırı üçgeninde gerçekleştirilen operasyonlarda terör örgütü ağır kayıplar verdi.

Terör örgütü PKK mensubu 9 kişi ölü ele geçirildi; ölenlerin arasında örgütün sözde Mardin sorumlusu ''Rüstem'' kod adlı Ömer Müslüm (40), Şırnak sorumlusu ''Cudi'' kod adlı Reşat Çiçek'in (23) yer aldığı belirtildi.

Operasyonlarda ölü ele geçenler arasında Suriye ve İran uyruklu teröristler de bulunuyor. Operasyonlar nedeniyle terör örgütünde yaşanan panik telsiz konuşmalarına yansıdı.

Operasyonlarda ele geçirilen diğer teröristlerin ''Harun'' kod adlı Yakup Dellayimilan (25), ''Cudi'' kod adlı Metin Gülaç (26), ''Andok'' kod adlı Erdal Öz (27), ''Siyabend'' kod adlı Halis Burak (29), ''Derik'' kod adlı Hacı Ahmet (31), ''Zinar'' kod adlı Celalettin Yücel (37), ''Şervan'' kod adlı Osman Muhammed (41) olduğu ifade edildi.

TESLİM OLANLAR

Öte yandan, terör örgütünden kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan örgüt mensuplarının sayısı artıyor. Son olarak ''Servin'' kod adlı E.Y. (25), ''Zilan'' kod adlı G.E. (22), ''Bager'' kod adlı E.Y. (20), ''Erdal'' kod adlı Z.G. (19) isimli terör örgütü mensuplarının, jandarmadaki sorgularının ardından adliyeye çıkarıldı. ''Silahlı eyleme katılmadıkları'' belirlenen 4 terör örgütü mensubunun, Savcılıktaki ifadelerinin ardından ''etkin pişmanlık'' hükümlerinden faydalanarak serbest bırakıldıkları öğrenildi.

Terör örgütünden kaçmayı başaran bu kişilerin, Savcılıktaki ifadelerinde, bir süre önce Türkiye'ye gelen 34 kişinin teslim olmasında devletin gösterdiği olumlu yaklaşımın dağ kadrolarını teslim olma yönünde cesaretlendirdiğini belirterek, çok sayıda örgüt mensubunun güvenlik güçlerine sığınmayı planladığını söylediği öğrenildi.

Örgütten kaçışların son zamanlarda arttığını ve bunların büyük bölümünün de Irak'ın kuzeyindeki Peşmerge birliklerine sığındığı belirtilen ifadelerde, terör örgütünde otorite boşluğunun yaşandığı ve ''Türkiyeli-Suriyeli'' çekişmesinin her geçen gün büyüdüğünün de anlatıldığı kaydedildi.

Bu arada, bu yıl içerisinde terör örgütünden kaçarak teslim olanların sayısı 323'e ulaştı. Teslim olan örgüt mensuplarının büyük bölümü ''etkin pişmanlık'' hükümlerinden yararlandırılarak aynı gün veya bir hafta içinde serbest bırakıldı.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler