Terörle nasıl mücadele edilmeli

TERÖRLE mücadeleyi sivil otorite elinde toplayan hükümet, şimdi de mücadelenin nasıl yürütülmesi gerektiğini bölge halkına soracak. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, terör sorununun çözümüne yönelik kısa, orta ve uzun vadeli önlemler geliştirmek amacıyla 'Ter

Gündem 24.11.2008, 09:06
Terörle nasıl mücadele edilmeli

TERÖRLE mücadeleyi sivil otorite elinde toplayan hükümet, şimdi de mücadelenin nasıl yürütülmesi gerektiğini bölge halkına soracak. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, terör sorununun çözümüne yönelik kısa, orta ve uzun vadeli önlemler geliştirmek amacıyla 'Terörle Mücadele Araştırma Projesi' başlattı.

Proje kapsamında, akademisyenler, uzmanlar ve pratik uygulayıcılar; bölgede görev yapan kamu görevlileriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla, kanaat önderleriyle ve vatandaşlarla görüşecek. Terörle mücadele, sosyal, siyasal ve ekonomik boyutlarıyla ele alınıp, uygulamada karşılaşılan sorunları ve çözüm önerilerini içeren bir rapor hazırlanacak.

İçişleri Bakanlığı'nda halen devam eden proje kapsamında, terör yönünden hassasiyet arz eden illerde alan araştırması yapılacak. Terör örgütlerinin mevcut durumu, eylem potansiyelleri ile muhtemel gelişmelere ilişkin kolluk birimlerinin katkısı alınacak.

Terörle Mücadele Araştırması Projesi'nin alan araştırması bölümünde; bölgede görev yapan kamu görevlileri, sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri ve vatandaşlarla yapılan mülakat ve görüşmelerden elde edilen tespit ve değerlendirmeler bir rapor haline getirilecek. Raporun kamuoyunda tartışılmasından sonra, uygulanabilir bulunan yönler pratiğe geçirilecek.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
erdoSAKARYA 13 yıl önce
Terörle Mücadelede En önemli olan Terörden Ötürü zarar gören Gazi olan şehit olan ve arkalarındaki bıraktıklarına sahip çıkarak ayakta durarak.Profesyonel Orduya gecerek,sosyal ekonomik,o bölgelerde yaşayan insanları hep tüketmeye değil üretmeye çalıştırarak eğitim kalitesini yükselterek,Oralardaki Aşiret Reislerine ve Ağalara Dur Diyerek dek Gücü Devlet olduğunu hatırlatarak Güneydoğuda Görev Yapmış Komutanları belirli süre geldiği zaman emekli etmeden onlarında Söz sahibi Üst düzey Askeri yetkili olmasını sağlayarak,Aile Planlamalarının Daha iyi yapılarak ve Bir sürü yapılacak şey Vatanı milleti için o bölgelerde Şehit ve gazi olan korucuların ailelerine sahip çıkarak ve bunun gibi bir çok şey bunları kararlıkla yapabilecek bir siyasi iradeye sahip olmakla terörün üstesinden gelebiliriz.
niyazi 13 yıl önce
İlave yapmak gerekirse teröre açık destek veren meclis çatısı altında bulunan vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılarak yargılanması, Talabani ve barzani nin muhatap alınarak zaman kaybedilmemesi, pkk nın yuvalandığı ve ülkemizde tehdit oluşturan ve sürekli otorite boşluğu diye geçiştirilen ırakın kuzeyindeki boşluğun kayıtsız şartsız silahlı kuvvetler gücüyle doldurulması, demokrasi ve özgürlükten taviz yok diyerek teröristlere davetiye çıkaran düşünceden vazgeçilmesi ve herşeyden önemlisi siyasi iktidarın oy kaygısıyla hareket etmeyip kararlılık göstermesi gerekmektedir. Bunlar yapılmadığı müddetce orada ekonomik önlem almak dahi mümkün değildir. Bu konuya çözüm bulunmak isteniyorsa Atatürk'ün dediği " hangi istiklal vardır ki ecnebilerin nasihatleriyle, ecnebilerin planlarıyla yükselebilsin, tarih böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir." bu sözün gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@