alexa metrics

banner536

Tepki geldi elektrik faturalarındaki o giderler kaldırıldı!

Elektrikte tepki çeken giderler artık tarifeye eklenemeyecek.

Gündem 14.12.2020, 12:16
Tepki geldi elektrik faturalarındaki o giderler kaldırıldı!

Elektrik dağıtım şirketleri; bağış, sponsorluk, reklam ve tanıtım giderleri, ceza giderleri, temsil ve ağırlama giderleri, ilan giderleri, dernek aidat giderlerini artık tarifeye ekleyemeyecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, yeni tarife dönemine yönelik yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalar yaptı. EPDK'nın beş yıllık (2021-2025) tarife dönemi çalışmalarını tamamladığını, daha önceki (2016-2020) dönemde yer alan maliyetlerin ve vatandaşımıza hizmeti etkileyecek kalite faktörlerinin gözden geçirildiğini belirten Yılmaz, şebeke kalitesinin arttırılması ve kesintilerin tamamen ortadan kaldırılması, kayıp kaçakla mücadelede hedeflere ulaşılması, bakım ve onarım faaliyetlerinin arttırılması, doğru ve etkin yatırımlarla istihdamın arttırılması kapsamında yol haritasının belirlendiğini söyledi.

Yılmaz "Yeni dönemde öncelik tüketicilerimize kaliteli hizmet sunma üzerine. Dağıtım şirketleri kaliteli hizmet sunduğu ölçüde gelir kazanacak. Tüketiciyi üzen, kaliteli hizmet vermeyen ise gelir kaybına uğrayacak" dedi.

"TARİFELERE YENİ BİR KALEMİN EKLENMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL"

Geçtiğimiz hafta gündeme gelen dağıtım gelirlerine ilişkin tebliğ ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Başkan Yılmaz; özellikle temsil ağırlama gideri konusunun bazı çevreler tarafından kamuoyuna yanlış aksettirildiğini ve konunun siyaset malzemesi haline getirildiğini vurguladı.

EPDK Başkanı Yılmaz "İşin doğrusunu bir kez daha anlatmak gerekiyor. EPDK bu tebliğ ile zam ya da bir fiyat artışı yapmadı. Temsil ağırlama gideri ve tebliğde yer alan diğer kalemler; 2011 ve 2016'da yayımlanan tebliğlerde ve dağıtım hizmetlerinin başladığı dönemden bu yana -hatta özelleştirme öncesinde dahi- tarife hesaplarında yer alan, mali mevzuatta bulunan giderler. Yani kesinlikle tarifelere yeni bir kalemin eklenmesi söz konusu değildi ve biz EPDK olarak bu kalemlere sınırlama, limit getirmiştik" diye konuştu.

"AĞIRLAMA, REKLAM VE SPONSORLUK GİBİ GİDERLER TARİFEYE EKLENEMEYECEK"

İşin doğrusunu bilen kişilerin dahi konuyu siyaset malzemesi yapmasının, vatandaşlarımızın EPDK'ya ve enerji sektörüne duyduğu güveni zedeleyecek açıklamalar yapmasının kendilerini üzdüğünü vurgulayan Başkan Yılmaz, "Tüketicilerimizin hakkına halel getirecek bir adım atmamız asla söz konusu değildir. Sektörümüze yönelik güveni korumamız, polemiklerle vatandaşımızın kafasını karıştırmaya çalışanlara fırsat vermememiz gerekiyor. Bu konunun daha fazla istismar edilmesini engellemek için Kurulumuz bugün toplanarak aldığı kararla; tebliğde yer alan temsil ağırlama, reklam, sponsorluk, bağış gibi yanlış algıya sebep olacak hükmü kaldırıyoruz. Şirketler bu tip giderlerini tarifeden alamayacak, gelir elde edemeyecek" ifadelerini kullandı.

EPDK'nın aldığı yeni kararla; ilgili hüküm kaldırılmış oldu. Artık tarifede bağış, sponsorluk ve reklam ve tanıtım giderleri, ceza giderleri, temsil ve ağırlama giderleri, ilan giderleri, dernek aidat giderleri yer almayacak.


Yorumlar (13)
Şimşek 1 yıl önce
Kısaca artık detayları faturada görmeyeceksiniz ama biz tüketim bedeli adı altında bunları gene geçirecez diyorlar,kimse sevinmesin boşuna
Trabzonlu.. 1 yıl önce
halktan tepki gelince soyguncularda geri vites tek sorunumuz inadına yanlışları savunanlar ve bu yanlışlara dur diyemeyenlerdir. Çevremde bir sürü insan var elinde avucunda bir şey yok inadına savunma. Allah akıl fikir versin.
kemal 1 yıl önce
Valla kimse artık bu bahanelerin arkasına saklanmasın. Benim gördüğüm doğru dürüst bir düzenleme asla yapılmadı. Örnek verirsem, hatırlayanlar bilir YÖK değişecek dendi değişen bir şey görmedim.
Haktan şaşmaz 1 yıl önce
Şimdi diyeceksin 20 senedir baştalar.Evet doğru lakin 80 yılda yapılan yanlişlar ancak bukadar düzeltilebildi.Eger 80yilda Tayyipin 10/1i kadar hizmet yapsaydılar ülkeyi düzeltmek için harcanan paralar milletin cebine girecekti.
Haktan şaşmaz 1 yıl önce
Allah sana akıl fikir gördüğünü anlayabilme kabiliyeti versin ki malesef sen ve senin gibilerde bu yok.O sevmediğin c,başkanını seviyoruz çünkü yapmaya çalıştıklarını görüyoruz.Yanlis yok mu illaki var ama biranda hersey mükemmel olmaz.Sabır
Fanatik 1 yıl önce
Kim ekledide kim geri adım attı yazıklar olsun
hakan 1 yıl önce
şaka bi yana toplum sanki bilinçlenmeye başladı... ha gayret hedef 2023 ten 2071 e çıktı
Hüseyin 1 yıl önce
Benim bildiğim AK parti bu parayı ne yapar eder vatandaşın sırtına yükler. Kafaya koydukları parayı vatandaştan almada dünyada 1 numaralar.
halk artık son nefesinde 1 yıl önce
bu millet çalışıyor fatura ödüyor yol yemek başka bir şey yok
Tonyalı 1 yıl önce
En büyük sıkıntı haktan şaşmaz gibi düşünenlerde. Nedeni ülkeyi ondokuz yıldır yönetiyorlar. Ülkede iyi yapılan bir şey vardı'da mı biz görmüyoruz. Bir ülke beş tane mütahide çalışıyor. Hırsızlık yolsuzluk diz boyu. Yola çıkılan kurucular farklı kulvarlarda. Eğer bir tek belli bir kanal belli bir TV izleniyor ise vatandaşın hali bu olmalı. Size bir sır vereyim okuduğun izlediğin TV ve gazeteler nasıl el değiştirmiş kimlerin parası bu satışta bu çetelere aktarılmış bir oku..
Şimşek 1 yıl önce
Haktan gibi düşünenler demişsin hemşerim,affına sığınarak düzelteyim dedim haktan gibi düşünemeyenler demek istedin sanırım,çünkü bunlarda düşünecek kabiliyet olsa bu ülke 20 senedir bu gaflet uykusunda olmazdı saygılar
Yakup 1 yıl önce
Önce tebliğe koy, vatandaştan tepki gelince kaldırdım de...bu kadar olmaz...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@