Tekel işçilerinin eylemi sürüyor

Polis müdahalelerine karşın TEKEL işçilerinin Ankara'daki eylemi sürüyor. 5 bin işçi daha eyleme katılmak üzere Ankara'ya doğru yola çıktı İşyerlerinin özelleştirilmesi nedeniyle işsiz kalan ve özlük haklarıyla birlikte kamu kurumlarına geçiş hakkı isteye

Tekel işçilerinin eylemi sürüyor

Polis müdahalelerine karşın TEKEL işçilerinin Ankara'daki eylemi sürüyor. 5 bin işçi daha eyleme katılmak üzere Ankara'ya doğru yola çıktı

İşyerlerinin özelleştirilmesi nedeniyle işsiz kalan ve özlük haklarıyla birlikte kamu kurumlarına geçiş hakkı isteyen TEKEL işçilerinin başlattığı eylemin üçüncü gününde gözaltına alınan Tekgıda-İş Sendikası'nın dört yöneticisi, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na aykırı şekilde 7 bin işçiyi organize ederek Ak Parti önüne getirmek, işçileri kışkırtmak ve tahrikte bulunmak” ile suçlandı. Tekgıda-İş Genel Sekreter Mecit Amaç, “Toplumsal bir muhalefeti istemiyorlar” dedi.

Türk-İş Genel Sekreteri, Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, TEKEL'in diğer işletmelerindeki 5 bin işçinin de eyleme katılmak üzere Ankara'ya doğru yola çıktığını belirtti. Özelleştirme sonucu 12 bin TEKEL işçisi işsiz kalmıştı. Diğer işçilerin de gelmesiyle 12 bin işçi Ankara'da olacak.

12 bin işçi bir araya geliyor

Ankara'da bulunan 7 bin TEKEL işçisi, polisin önceki gün Abdi İpekçi Parkı'ndaki sert müdahalesine rağmen eylemlerini dün Türk-İş Genel Merkezi önünde sürdürdü. Türkel, eylemin 4. gününde TEKEL'in diğer işletmelerindeki işçilerin de eyleme katılmak üzere yola çıktığını belirterek, “Bu saatten sonra muhatabımız Başbakan'dır. Kendisi ya da görevlendirdiği bir bakan, çözümü kamuoyuna deklare etmediği sürece, TEKEL işçisi burada olacak. İşçinin cebinde eve dönüş parası yok” dedi.

İfadeleri sendikada aldılar

Polisin önceki günkü müdahalesinin ardından Türkel, Tekgıda-İş Genel Eğitim Sekreteri Mustafa Akyürek ve Genel Teşkilat Sekreteri Recep Ali Çelik ile birlikte Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldüklerini belirten Amaç, işçilerin Türk-İş'in önünde toplanmaları üzerine geçici süreyle serbest bırakıldıklarını söyledi.


İfadelerinin gece saat 02.00'den 06.00'ya kadar Türk-İş Genel Merkezi'nde alındığını belirten Amaç, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na aykırı bir şekilde 7 bin işçiyi organize ederek Ak Parti önüne getirmek, yaptıkları konuşmalarla işçileri kışkırtmak, tahriklerde bulunmak” ile suçlandıklarını söyledi.

Ak Parti'ye polis yönlendirdi

Otobüslerle gelen işçileri Ak Parti önüne polisin yönlendirdiğini belirten Amaç, “Terör örgütü başıymışız gibi, insanlara 'Şöyle yapın, böyle yapın' gibi tahriklerde bulunmuşuz. Bant çözümlerini yapmalarını istedik. Polis, 'Buraya 7 bin kişi getirdiniz' dedi. Geri kalan 5 bin işçinin de gelmesinden çekiniyor, bu gücün büyümesinden korkuyorlar. Toplumsal bir muhalefeti istemiyorlar” dedi.

Eyleme “çifte” inceleme

Abdi İpekçi Parkı'ndaki eylemde yaşanan olaylar sonrasında “çifte” inceleme başlatıldı. İçişleri Bakanlığı ve Ankara Valiliği olaylarla ilgili müfettiş görevlendirdi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler