Tam kapanmada camilere gidilebilecek mi? Merak edilen o soru yanıtlandı

Tam kapanmada camilere gidilebilecek mi? Soylu, herkesin merak ettiği soruya yanıt verdi

Gündem 27.04.2021, 19:39
Tam kapanmada camilere gidilebilecek mi? Merak edilen o soru yanıtlandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tam kapanma sürecinde en çok merak edilen konulardan olan "Camiye gidilebilecek mi?" sorusuna yanıt verdi. Soylu, ''Vatandaşlar mahalledeki camilere giderek namaz kılabilecek'' ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından 29 Nisan Perşembe günü saat 19:00'dan 17 Mayıs Pazartesi saat 05:00'e kadar tam kapanma uygulanacağını açıkladı.

Bakanlıkta düzenlenen video konferans toplantısında, 81 ilin vali, il jandarma komutanı, il emniyet müdürü ve sahil güvenlik komutanıyla bir araya gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,tam kapanma tedbirleri değerlendirdi.

"ŞEHİR GİRİŞ ÇIKIŞLARI KONTROL ALTINDA OLACAK"

Bakan Soylu, bu süreçte valilere, emniyet müdürlerine ve jandarmaya büyük sorumluluk düştüğünü belirterek, "Şehir giriş ve çıkışları ciddi şekilde kontrol altında olacak. Orada herhangi bir eksiklik istemiyoruz. Eğer burada bir kontrol olmazsa sürecin suistimali çok kolay olur" dedi.

Özellikle birtakım muafiyetlerin de suistimal edildiğini ifade eden Soylu, "Yani otel rezervasyonu yaptırmış gibi yapıyor yola çıkıyor veya sanki bahsettiğiniz alanlardaki şirkette çalışıyormuş gibi yapıyor kendi güzergahı dışında bunu kendine ait bir muafiyet alan olarak tanıyor. Millet fedakarlık yapar evde otururken eline aldığı kağıtla birlikte 'Ben şu şirkette çalışıyorum' diyor ve bunu istismar ediyor. Bir önceki uygulamada rehberlik etmeyi, daha ziyade bu konuda uyarmayı, çok büyük bir kasıt ve ihmalde sürdürülebilirlik varsa bu konuda adli idari işlem yapmayı öneriyorduk. Ama şimdi yeni bir dönem geldi, toplumumuzun büyük bir kesimi evinde kalacak. İşinden yoksun olacak" diye konuştu.

"MAHALLEDEKİ CAMİDE NAMAZ SERBEST"

Soylu, vatandaşların mahalledeki camilere giderek namaz kılabileceğini söyledi.

"DENETİMLERİ EN ÜST SEVİYEDE TUTMALIYIZ"

Muafiyetin üretim, imalat, tedarik, lojistik, sağlık, tarım, orman ve güvenlik sektörü ile kamuda çalışan yüzde 50'lik kısmı kapsadığını, çalışanların sadece güzergahı kapsayacak şekilde dışarı çıkabileceğini kaydeden Soylu, yarına kadar kamu görevlilerine ait izin formunun hazırlanacağını belirtti. Denetimlerin de önemli olduğunu kaydeden Soylu, "Denetim hususunu da en üst seviyede tutmalıyız" dedi.

Tarım için çok önemli bir dönemin içinde olduklarını kaydeden Soylu, "Üretim, tedarik ve arzda herhangi bir aksaklığı yaşamamalıyız. Bunu da geçen dönem başarıyla yaptık bu dönemde başarıyla yapacağız, bunu da istismar eden olmayacak mı? Olmaya çalışanlar olacaktır, denetimlerle bu istismarların önüne geçeceğiz" ifadelerini kullandı.

Mali müşavirlerin kendi güzergahlarını kapsayacak şekilde bir muafiyeti olacağını söyleyen Soylu, "Her yeri gezip dolaşacak bir muafiyeti söz konusu değildir" dedi.

''BANKALAR MİNİMUM ÖLÇEKTE ÇALIŞACAK''

Muhtarların da muafiyet sahibi olduğunu belirten Soylu, ayrıca vatandaşların da mahalledeki camilere giderek namaz kılabileceğini söyledi. Noterlerin de nöbetçi usulü ile çalışacağını ifade eden Soylu, bankaların minimum ölçekte çalışacağını anlattı.

''EMEKLİ MAAŞLARINA İLİŞKİN ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE KARAR ALINACAK''

Emekli maaşlarına ilişkin de önümüzdeki günlerde karar alınacağını söyleyen Soylu, sokak hayvanlarının bakımı için de izin verilmesinde tereddüt gösterilmemesi gerektiğini kaydetti.

Bakan Soylu, tekellerin bu süreçte açık olup olmayacağıyla ilgili de, "İstisnada yer almıyor ve kapalı. Bu açıdan hem bir muafiyet yok hem de soru işareti de söz konusu değil" diye konuştu.

"KREŞLERDE İSTİSNA KONUSU DEĞERLENDİRİLECEK"

Kreş ve anaokullarının Milli Eğitim Bakanlığı'nın kararı ile kapatıldığını belirten Soylu, kamuda ise 10 yaş altında çocuğa olanlara izin verildiğini anımsatarak, "Bu konuya ilişkin bir değerlendirmeyi bir iki gün içinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı bir karar verecekler ve bu konuda bir istisna ortaya koyacağız. Burada mümkün olduğunca hareketliliği azaltmak istiyoruz" diye konuştu.

Soylu, özel sektör çalışanı ailelerin çocuklarını nereye bırakacaklarına ilişkin de ilgili bakanlıkların bir değerlendirme ortaya koyacaklarını söyledi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (10)
Vatandaş 5 ay önce
Bu nasıl tam kapanma Camilere gıdılebılecek, bankalar açık, özel sektörün çoğu açık, memurlar dönüşümlü çalışacak vs vs vs lafta tam kapanma...
Ali 5 ay önce
Yani gerçekten dalga geçiyorlar sanırım.Bi tarafta adamın dükkanını günlerce kapatacaksın,diğer tarafta camilere gidiş serbest diyeceksin.Bu işin akıl mantık hiç birşeyle alakası yok.Madem kapattın kimse bi yere çıkmasın da lu işin sonunu bi görelim
Tunç 5 ay önce
Niye kardeşim sen yada diğer esnaflar kapatsın ki az para kazanın batın devlete muhtaç kalın yada bu ülkeyi terkedin daha iyi değil mi ? Memurlarda ayın 15inde takır takır alsınlar maaşlarını ...
yorumcu 5 ay önce
Camilerde Toplu namaza Olur verip Tam kapanma suresince ALKOL satisini yasaklayan ve herhangi bir risk olusturmadigi halde milletin evinde alkol tuketme hakkini elinden alan zihniyet kahrolsun.
Ali Papa 5 ay önce
Camilerin kapısına, sn. Soylunun resimlerini asarlar, virüs girmez. Şaka gibi ya. Sağlık bakanına kalsa, teravihleride kıldırtacaktı.Esnafmı günah keçisi?Sırf camilerdeki kalabalıklık, tüm kapanmayı boşa çıkartacaktır.En iyi ihtimalle kapanmanın faydasının enaz yarısı uçacak ve binlerce insanımızın hayatına malolacaktır.
Salih 5 ay önce
Cami kelimesine bazı kara kafalılar alerji duyuyor.Ramazanda zıkkımlanmasanız ne olur..
yakun 5 ay önce
''Vatandaşlar mahalledeki camilere giderek namaz kılabilecek'' Bu nasıl ifade böyle tutarsızlık mı olur? Camiye git, yakının cenazesine gitme. Bu millet ne kadar günah sahibi ki günahları af olsun diye camiye ve akepe kongrelerine koşuyor. Böyle kapanma olmaz.
Ts can 5 ay önce
Bu kapanma kime yapılmış acaba millet bin türlü hile ve adamıyla dışarda geziyor olan yine gariban
mehmet 5 ay önce
Gitme ne olur 2 hafta camiye evde yap ibadetini, Her gun oluyoruz oluyoruz oluyoruz...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@