Suriye konusunda kararlıyız

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, Suriye'deki gelişmelere ilişkin bir soru üzerine, insani bir trajedi haline dönüşen bu sorun çerçevesinde ortak bir mutabakat zemini oluşturulmasını ve söz konusu mutabakat zemininde, bu konuya BM dışında kap

Gündem 08.02.2012, 20:59
Suriye konusunda kararlıyız

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, Suriye'deki gelişmelere ilişkin bir soru üzerine, insani bir trajedi haline dönüşen bu sorun çerçevesinde ortak bir mutabakat zemini oluşturulmasını ve söz konusu mutabakat zemininde, bu konuya BM dışında kapsayıcı bir platform içinde çözüm aramayı istediklerini belirtti.

Bunun için girişimlerini de önümüzdeki günlerde sürdüreceklerini ifade eden Davutoğlu, ABD ziyaretinin sadece Suriye bağlamında yapılan bir ziyaret olmadığını, bütün ikili konuları kapsadığına işaret ederek, ABD'de bu konuları görüşeceklerini, oradan da telefon diplomasisini sürdüreceklerini kaydetti.

Arap Birliği'nin cumartesi günü toplanacağını ifade eden Davutoğlu, Arap Birliği dönem başkanıyla da bu toplantıdan sonra görüşmek üzere mutabık kaldıklarını bildirdi.

Davutoğlu, ''Arap Ligi ile birlikte tekrar bir girişimi, uluslararası mahiyette bir girişimi devreye sokacağız, bu konuda kararlıyız. Hiçbir şekilde bu akan kana seyirci kalmayız. Bunu hem kamuoyumuzun hem Suriye'deki kardeşlerimizin hem de dünya kamuoyunun bilmesi önem taşıyor'' dedi.

Basın toplantısının ardından Davutoğlu ABD'ye hareket etti.

Yorumlar (2)
kerem 9 yıl önce
Bi suru eskiyanin eline vermisler silahi Suriyenin mesru hukumetini BOP cercevesinde yikmaya calisiyolar. Ne yapacak hukumet, devleti eskiyalara ve BOP isbirlikcilerine mi terkedecek??? Bir hukumetin birinci gorevi vatanini ve topraklarinin butunlugunu korumaktir, Esad da bunu yapiyor. Bu nedenle henuz Esad'in askerlerinin basina kimse cuval geciremedi henuz!!!
kerem 9 yıl önce
Daha 2 sene evvel Suriye sinirindaki mayinli arazileri neden israrla Israil'e vermeye calistiginizi simdi daha iyi anliyoruz. Mevcut Suriye hukumetinin ulkemize ne zarari var anlayamiyoruz. Insan haklarindan bahsedeceksek Suriyenin golan tepeleri yillardir israil isgali altinda, orada binlerce suriyeli ya olduruldu ya evinden suruldu. Hukumetimiz suriye halkinin bu magduriyeti icin ne yapti bugune kadar???? Bahane uydurmayin, kimsenin tetikciligine de taseronluguna da soyunmayin.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@