banner556

Süleyman Soylu: Şehirlere giriş çıkışlar daha da zorlaşacak!

Bakan Soylu koronavirüs konusunda açıklamalar yaptı.

Gündem 01.04.2020, 20:52 01.04.2020, 21:27
Süleyman Soylu: Şehirlere giriş çıkışlar daha da zorlaşacak!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir canlı yayında soruları yanıtladı. Alınan Koronavirüs tedbirlerini değerlendiren Soylu, şehirlere giriş çıkışların daha da zorlaştırılacağını açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamalarından satır başları

Kamu düzenin ayakta tutmak bizim açımızdan en önemli süreçtendir. İkincisi sağlık sisteminin ayakta kalması salgının bulaşıcı ve onun oluşturacağı hastaların ve sağlık sisteminin neredeyse işleyemez haline getirmemesini temin etmek. Üçüncüsü belirsiz bir sürecin gıda tedarik zincirlerinin devam etmesi esastır ve dördüncüsü sosyal mesafe ve sosyal izolasyonun sağlanmasını sağlamaktır.

Dünyada Almanya’nın kendine ait farklı bir yöntemi var. İtalya’nın ABD’nin farklı bir yönetim var. Belli merkezlere ve ülke genellerine yönelik farklı yönetimleri var biz bütün bunları izliyoruz. 81 ilin giriş ve çıkışındaki denetimleri sıklaştırdık. Şehirlerden şehirlere gitmeyin bunu daha da zorlaştıracağız.

Taşınma halinin son bulması gerektiği bir dönemdeyiz. Bu özel dönemde yer değiştirmememiz lazım. Esas itibariyle biz fiili bir zorluk çıkarmaya çalışıyoruz bunu çok net ifade ediyorum. Kendi şehirleri dışına çıkmaların istemiyoruz. Bunun için tüm özel araçlarda kontrol yapıyoruz.

Şimdi gerek umreciler gerekse de yurt dışından gelen öğrenciler yurtlarımızdaydı. Toplam 18 bin kişi yurtlarda kalıyordu.

Buradan muradımız şu; Otobüs yolculuğu yüzde 99 azaldı. Uçak yolculuğu günde birkaç sefere düştü. Üretim için gidenlerle ilgili bir kısıtlama yok. Biz özel araçların il dışına çıkmaların arzu etmiyoruz. Bunun için her türlü zorluğu oluşturacağımıza inanıyorum.

Biz veriler üzerinden bu mesele başladığından itibaren ölümler başladığı andan itibaren sürekli önlem almaya çalışıyoruz. Aldığımız her tedbirle özellikle inanların dışarıya çıkmamasını ikna etmeye çalışıyoruz. Aldığımız tedbirlerle de bunu uyguluyoruz. Hem tembihlerimiz hem de ortaya koyduğumuz stratejinin başarıya ulaştığına inanıyoruz.

Özellikle eğer 18 büyükşehir belediyesine ait toplam yolcu hareketliliği gelirse tam anlamıyla gözükecektir. Bunun farklı olduğu illerde var. Bir gevşeme olursa biz başka bir tedbir alacağız. İllerde bazı özel araçları da kısıtlayabiliriz.

Yüz hanelik yerde 8-10 vaka görülürse bu bir risktir. Temas başladığı andan itibaren o beldenin tamamı bu virüs ile karşı karşıya kalacaktır. Değerlendirme yapılıyor ve karantina kararı alınıyor.

İstanbul Türkiye’nin dünyaya açık penceresi en çok dikkat ettiğimiz il İstanbul. Biz şöyle başladık. Çin İran ardından Avrupa… Şimdi İstanbul Avrupa ile çok iç içe yani Avrupa’nın 9 ülkesine ve ardından diğer ülkelerine günler önce uçak seferlerini yasaklamamızın temel sebebi İstanbul’un yavaş yavaş yükseliyor olmasıydı. İstanbul’u esas etkileyen Avrupa. Tedbirleri aldık. İstanbul’un yanı sıra ben 5 gün önce kaymakamlarımızla bir araya geldik. İstanbul Valimiz tüm belediyle başkanları ile görüştü. Yaklaşık 218 bin esnaf kapattık. Bunun önemli bir bölümü de İstanbul’dur. Bulaşın yayılmasının engellenmesi için yaptık. Yurt içi ve yurt dışı tüm uçuşları durdurmaya gittik. Şu anda bizim elimizde bu vakaların nereden geldiğine dair temel bilgiler söz konusu.

2-3 kişi yan yana geldiğinde polise uyarın diyoruz. Söylenecek en kötü söz her şey iyi durumda demektir. Bu hepimizi rehavete iter. Şunu söylemem gerekir ki alternatif her türlü tedbirlerimiz hazır. İşin başından itibaren senaryoların tamamına ait alınacak tedbirleri ortaya koyuyoruz.

Yorumlar (8)
İbraam 10 ay önce
Hacı 11 martta sokağa çıkmayı, ülkeye girişleri durdursaydınız, şu anda ülkede sorun yoktu, bunun maliyeti, bugünlerde hastalara ve ekonomiye ayıracağının bir günlük maliyeti olurdu. Kafa bize bişey olmaz kafası. Ezan dan sonra tekbir ile virüsü yeneceğini zanneden kafa.
BenDeniz 10 ay önce
Patronlar siyasetçiler yandaşlar hariç işçiye emekliye işi olmayana memura küçük esnafa 5000 TL verin kimse evinden çakmaz.
Trabzonspor 1967 10 ay önce
Sn. Bakanim sokağa çıkma yasagi ile bu illet hastalığın yayılmasının önüne neden geçmiyoruz? Hâlâ biz ulkenin ekonomisinimi düşünecez, yarınlarda bu ışık hızıyla yayılmanın önüne geçilmez, bu süreçte resmen iyi olduğumuz söylenemez
ts 10 ay önce
sayın bakan hiç televizyona çıkmazsan senin için daha iyiydi çok kıvırıyorsun açıkca söyle biz muhalih belediyeleri calıştımamak için her şey yaparız
Covid 19 10 ay önce
Gelenler geldi bulaşacağı kadar bulaştı hala daha devam ediyor.bu saatten sonra şehre giriş çıkış zorlaştırılsa çok da bişey farketmez gibi gözüküyor.sokağa çıkma yasağı ilk günden uygulanmalıydı
Vatandaş 10 ay önce
Kiramı verin gıdayı ben bulurum sayın bakan işe gitmez ewden çıkmayız tamam
fatih 10 ay önce
yurt içi yasak yerine,zamanında yurtdışı gidişler ve gelişler yasaklansaydı bu işler başımıza gelmezdi
fatih 10 ay önce
uzun sokağın kapanması gibi olursa,pek şaşmam

Gelişmelerden Haberdar Olun

@