Şok iddia! O savcıya 17 Aralık sürgünü!

17 Aralık operasyonunun yıldönümünde Konya'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı tören sırasında, tören alanda bulunan M.Ş. isimli vatandaşın, yanındaki kişi ile sohbetinde 'hırsızlık' üzerine konuştuğu gerekçesiyle karakola götürüldüğü, M.Ş.'nin tutuk

Gündem 26.12.2014, 18:40
Şok iddia! O savcıya 17 Aralık sürgünü!

17 Aralık operasyonunun yıldönümünde Konya'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı tören sırasında, tören alanda bulunan M.Ş. isimli vatandaşın, yanındaki kişi ile sohbetinde 'hırsızlık' üzerine konuştuğu gerekçesiyle karakola götürüldüğü, M.Ş.'nin tutuklanması yönünde değil de serbest bırakılması yönünde talimat veren nöbetçi savcının da geçici görevle Zonguldak'a sürüldüğü öne sürüldü.

Konuyla ilgili iddiayı Konya Barosu Başkanı Fevzi Kayacan'dan sonra CHP Konya Milletvekili Atilla Kart da Ankara'da düzenlediği basın toplantısıyla gündeme getirdi. Kart, durumu Adalet Bakanlığı ve HSYK'nın 'yargıya doğrudan müdahale ettiğine' bir kanıt olarak gösterdi. Atilla Kart,  Konya'da M. E. A.'nın tutuklamasından önce yaşanan M. Ş.'nin olayını şöyle anlattı:

"17 Aralık'ta İstasyon Meydanı'nda Cumhurbaşkanı'nın katıldığı tören esnasında , yurttaşların kendi aralarında konusu 'hırsızlık' olan bir diyalogları sonucunda karakola götürülen M.Ş. isimli yurttaş hakkında, ilgili nöbetçi Savcı, ifadesinin alınmasından sonra serbest bırakılması talimatını vermiştir. Ancak, bu işlemden sonra doğrudan siyasi müdahaleler yapılmış, M.Ş. bir başka savcı vasıtasıyla  Sulh Ceza Hakimliği'ne sevkettirilmiş,  daha sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Ancak, ilk ifadeyi alan Savcı Altun'un şüpheliyi tutuklamaya sevk etmemesi sebebiyle,  adı geçen Savcı, talebi olmadığı halde Zonguldak'a geçici olarak görevlendirilmiştir."

"TUTUKLAMA KARARI VEREN HAKİM, GÖREV VE YETKİSİNİ KÖTÜYE KULLANMIŞTIR"

Konya'da 16 yaşındaki liseli M.E. A'yı tutuklayan mahkemenin de Sulh Ceza Hakimliği olmasına dikkat çeken Atilla Kart, bu konuda da şu açıklamayı yaptı: "Bilindiği gibi; 5395 sayılı 'Çocuk Koruma Kanununun' 4. maddesinde düzenlenen 'Temel İlkeler', konuyla ilgili Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi, çocuk suçluluğunun önlenmesine ilişkin Riyad İlkeleri ve diğer ilgili mevzuat;  çocukların soruşturma ve yargılanmalarına ilişkin usul ve esasları düzenlemiştir. İlgili mevzuat , bütün olarak değerlendirildiğinde; çocukların ancak ağır cezalık ve suçüstü halinin bulunması durumunda tutuklanabileceği ve hapis cezasının en son çare olarak uygulanması anlayışının mevzuatımızda hakim olduğu görülmektedir. Karar veren Yargıç ise ; âmir nitelikte olan bu mevzuatı gözardı ederek  tutuklama kararı vermiştir. Görev ve yetkisini kötüye kullanmıştır. Gösterdiği gerekçelerin hiçbirisinin, yukarıda sözü edilen mevzuat karşısında pratik bir öneminin olmadığı açıktır. Keza, diğer tutuklama gerekçelerinin yanında;  'Şüphelinin pişman olmayacağı'  kanısının uyandığı yönündeki yorumu da ; hukuk ve adalet kavramından ne kadar uzak olduğunu ve “yoğun bir ön yargıö içinde hükmü tesis ettiğini göstermeye yeterlidir."


Aynı hakimin '17 Aralık yolsuzluğunu protesto eden' CHP Konya İl Başkanlığı binasında arama kararı tesis ettiğini söyleyen Kart "Yargıç, demokrasiyi hançerlemiştir. Sulh Ceza Hakimlikleri; haksız tutuklama, el koyma, arama ve gözaltılar için 'bir İdari Mekanizma' haline getirilmiştir. Türkiye gerçeği artık şudur; Sulh Ceza Hakimlikleri ,  'Yargı Mercii' konumunda değildir. Türkiye'nin tüm İl'lerindeki 'genel tablo' bu yöndedir. Bu Yargıçlar,  Siyasi İktidarın 'ismen ve doğrudan' görevlendirdiği kişilerdir. Bu Yargıçlar, 'Siyasi İktidarın sopası' misyonunu üstlenmişlerdir" dedi.

SAVCI GÖREVE BAŞLAMADI

Konya'da, 17 Aralık'taki törende konusu 'hırsızlık' olan bir diyalog sonucu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın korumalarının talebiyle karakola götürülen kişinin serbest bırakılması nedeniyle Zonguldak'a atandığı ileri sürülen Cumhuriyet Savcısı Recep Altun henüz görevine başlamadı.

Konya Baro Başkanı Avukat Fevzi Kayacan, 17 Aralık'ta Konya'daki törenler sırasında meydana gelen olayın ardından karakola götürülen kişinin serbest bırakılması yönünde karar veren savcı Recep Altun'un, bu nedenle Zonguldak Adliyesi'nde geçici olarak görevlendirildiğini söyledi. Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Özbakır, savcıRecep Altun'un, 1 ay geçici görev yapacağıyla ilgili yazının kendilerine ulaştığını söyledi. Ancak savcı Altun'un henüz görevine başlamadığını belirten Başsavcı Özbakır, şöyle dedi:

"22 Aralık Pazartesi günü göreve başlaması gerekiyordu. Ancak, şuana kadar göreve başlamadı. Muhtemelen ya rapor ya da izin aldı. Adalet Bakanlığı'ndan bu konuda herhangi bir yazı gelmedi. Burada 1 ay geçici olarak çalışacak. Sürenin bitiminde görev süresi uzayacak mı yoksa başka bir yere mi gönderilecek, onu biz bilemeyiz?"Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@