Şirketler için yeni dönem başlıyor! Bakan Uraloğlu resmen duyurdu

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, şirket, kurum ve kuruluşlar için uygulanacak elektronik mühürle ilgili gerekli hazırlık çalışmalarının tamamlandığını duyurdu.

Şirketler için yeni dönem başlıyor! Bakan Uraloğlu resmen duyurdu

Şirket, kurum ve kuruluşlar için yeni bir dönem başlıyor. Artık elektronik mührün kullanılacağı uygulamayla ilgili bilgi veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, hazırlık çalışmalarının tamamlandığını belirterek kullanımı başlatmayı planladıklarını açıkladı.

Zamandan ve kağıttan tasarruf sağlayacak elektronik mührün, mali mühür yerine geçmesini sağlayacak düzenlemelerin yapılmasıyla kullanımın yaygınlaşması bekleniyor.

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, şirket, kurum ve kuruluşlar için uygulanacak elektronik mühürle ilgili gerekli hazırlık çalışmalarının tamamlandığını belirterek gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından kullanımı başlatmayı planladıklarını duyurdu.

ISLAK İMZANIN KARŞILIĞI OLACAK
Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu kapsamında gerçekleştirilen "elektronik mühür" düzenlemesine dair bilgi verdi. Elektronik imzanın gerçek kişilere verildiğini ve kişinin ıslak imzasına karşılık geldiğini hatırlatan Uraloğlu, uygulamanın imza sahibinin kimliğinin doğrulanmasını ve imzalanan verinin bütünlüğünü sağladığını bildirdi.

ZAMANDAN VE KAĞITTAN TASARRUF SAĞLANACAK
Uraloğlu, "elektronik mührün" ise tüzel kişilikler yani şirketler, kuruluşlar ve kurumlar için olduğuna işaret ederek "Elektronik bir dokümanın tüzel kişi tarafından oluşturulduğunun ve kaynağının belirlenmesi, mühürlenen verinin bütünlüğü elektronik mühür ile sağlanacak. Kamu işlemlerinin dijitalleşmesinin yanı sıra zamandan, kağıttan ve birçok diğer giderden tasarruf sağlayacak, resmi evrak güvenliğini artıracak bir adımı daha atmış bulunuyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

HAZIRLIK ÇALIŞMASI TAMAMLANDI
Uraloğlu, Türkiye'de, ilgili kanun kapsamında yetkilendirilmiş ve aktif olarak faaliyet gösteren 8 elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı (ESHS) bulunduğuna dikkati çekti.

Yönetmelikle düzenlenen elektronik mühürlerin de elektronik imza mevzuat kapsamında faaliyet gösteren ESHS'ler tarafından verileceğini bildiren Uraloğlu, "Bunun için gerekli hazırlık çalışmalarımızı tamamladık. Elektronik mührün, mali mühür yerine kullanılabileceğine ilişkin düzenlemelerin de yapılmasının ardından ülkemizde elektronik mührün kullanımını başlatmayı planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

MALİ VE KURUMSAL MÜHÜR YERİNE KULLANILACAK
Bakan Uraloğlu, elektronik imzalı verileri kimin imzaladığı kadar imzalayanın hangi kurum adına imza attığının da önemli olduğunu belirterek şunları kaydetti: "Elektronik ortamda bir belgeyi üreten kurum, kuruluş, işletme ya da tüzel kişiliğin belirlenebilmesi için mali mühür uygulamasını başlattık. 5070 Sayılı Kanun ve ilgili yönetmelikle hukuki dayanağı oluşturulan elektronik mühür ile ilgili çalışmaların yapılmasının ardından elektronik mührün hem mali mühür hem de kurumsal mühür yerine kullanılabilmesini sağlayacağız."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler