Silah kanununda değişiklik

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, güvenliğin olmadığı bir yerde özgürlük, demokrasi ve insan haklarından söz etmenin mümkün olmadığını söyledi. AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut başkanlığında toplanan İçişleri Komisyonunda, Silah Kanunu Tasarıs

Silah kanununda değişiklik

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, güvenliğin olmadığı bir yerde özgürlük, demokrasi ve insan haklarından söz etmenin mümkün olmadığını söyledi.

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut başkanlığında toplanan İçişleri Komisyonunda, Silah Kanunu Tasarısı görüşülüyor. Komisyonda, Başkan Akbulut ile AK Parti Kırıkkale Milletvekili Mustafa Özbayrak'ın hazırladıkları silah kanununda değişiklik öngören kanun tekliflerinin, tasarıyla birleştirilerek görüşülmesine karar verildi.

İçişleri Bakanı Atalay, Komisyona Silah Kanunu Tasarısının gerekçeleri hakkında bilgi verdi.

"Güvenliğin olmadığı bir yerde özgürlük, demokrasi ve insan haklarından söz etmek mümkün değildir" diyen Atalay, gelişmiş ülkelerde hakim olan kolluk yaklaşımlarına paralel olarak, suçla mücadelede anlayış değişikliğine gidilerek, suçun önlenmesini esas alan ve suçla mücadeleyi bir bütün olarak kabul eden stratejiyi benimsediklerini vurguladı.

Atalay, önümüzdeki dönemde "suçu önleme odaklı güvenlik" yaklaşımlarını her alanda etkin kılmak amacıyla gerekli insan gücü ve altyapı çalışmalarına öncelik vereceklerini bildirdi.

Silahlarla ilgili mevzuatın tek bir kanunda birleştirilerek, günün ihtiyaçlarını karşılayacak ve uygulamada yaşanan sıkıntıları asgari seviyeye çekecek şekilde değiştirilmesi ihtiyacının bulunduğunu anlatan Atalay, AB direktifi ve AB üyesi birçok ülkenin silah kanunları gözününe alınarak tasarının hazırlandığını belirti.


SİLAH ÜRETİMİNE STANDART GETİRİLİYOR

Atalay, tasarıyla silah ve aksamı ile mühimmatın gösteri, fuar, sergi, tanıtım, sportif veya sanatsal faaliyet ve benzeri diğer amaçlarla bir yıldan fazla olmamak üzere geçici olarak ülkeye sokulmasının izne tabi tutulacağını bildirdi.

İçişleri Bakanı Atalay, tasarıyla, silahların üretimine ilk kez bir standart getirildiğini vurgulayarak, "Ülkemizde havalı silahların kontrol altında tutulabilmesi için yeni bir uygulamaya getiriyoruz. Daha önce havalı silahların edinimi, taşınması, bulundurulması gibi hususlarda yasal bir düzenleme bulunmamakta iken, bu tasarıyla havalı silahların üretimi, edinimi ve taşınması belirli bir usule bağlanmaktadır" diye konuştu.


SİLAH REKLAMI VE TANITIMI YASAKLANACAK

Yetkili bayiler tarafından satışı yapılacak silah ve mühimmatın, ülke düzeyinde takibinin yapılabilmesi amacıyla, bayilerin bağlı olduğu merkezi bir bilgisayar sistemine kaydedileceğini ifade eden Atalay, böylece yetkili satıcılar tarafından satışı yapılan silah ve mühimmatla ilgili bilgilere kolayca ulaşılabileceğini söyledi.

Atalay, "Kamu düzeni ve toplum güvenliği bakımından kişilerin silahlanmaya özendirilmemesi için, yivsiz av tüfekleri hariç olmak üzere ateşli silahlar, bunların aksam ve mühimmatının basın ve yayın yoluyla veya herkesin görebileceği yöntemlerle reklam ve tanıtımı yasaklanmaktadır. Özellikle bireysel silahların imhası konusunda herhangi bir düzenleme bulunmaması hususundaki yasal boşluk giderilmiş ve imhanın belirli bir usul dahilinde yapılabilmesi tasarıda düzenlenmiştir" diye konuştu.

Atalay, bazı fiziki rahatsızlıkları nedeniyle silah ruhsatı alamayan gazilerin silah ruhsatı alabilmesine imkan sağlamak amacıyla yeni bir düzenleme yapıldığını söyledi.


SİLAHLARIN VERİ TABANI OLUŞTURULACAK

Silahlarla ilgili veri tabanı oluşturulacağına değinen Atalay, "Ruhsata bağlanan silahlardan numune boş kovan ve çekirdek alınarak inceleme ve araştırmalarda kullanılması düzenlenmiştir. Böylece adaletin daha hızlı tecelli etmesine katkı sağlanacağına inanıyoruz" dedi.

Mevcut düzenlemelerde silahların devrinin, sadece noterlerde yapılabildiğini anımsatan Atalay, tasarıyla devrin noterler dışında emniyet birimlerinde de yapılabilmesine imkan sağlanacağını, ayrıca silah edinme şartlarını kaybeden kişilerin ruhsatlarının iptal edilmesi ve silahlarının kendilerinden alınarak durumu uygun olan kişilere devrinin sağlanmasına imkan tanındığını kaydetti.

Atalay, uzun süreli seyahate çıkan birisinin silahını yetkili mercinin izniyle muhafaza etmek üzere silah ruhsatı için gerekli şartları taşıyan bir başkasına bırakabileceğini, polis ve asker gibi silahlı olarak görev yapan kamu görevlilerinin sahibi bulundukları silahların, kendilerinin ölümleri halinde mirasçılarına hatıra silah olarak intikal etmesi ve böylece mirasçı adına harçsız olarak ruhsat düzenlenebilmesinin sağlanacağını bildirdi.

Bakan Atalay, bunlara Kore ve Kıbrıs gazilerinin silah ruhsatlarının harçtan muaf olması hususunda da düzenleme yapıldığını söyledi.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler