Selçuk Bayraktar: Yıllarca kaportacılık yapmışız

Selçuk Bayraktar, Vecihi Hürkuş'tan sonra kaportacılık yapıldığını söyledi.

Selçuk Bayraktar: Yıllarca kaportacılık yapmışız

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin 'paradigma dönüşümü'nden bahseden Bayraktar, "Biz yıllarca kaportacılık yapmışız. Nuri Demirağlar, Vecihi Hürkuşlar gitmiş yerine kaportacılar gelmiş. Dışarıdan alınan lisanlarla, almış monte etmiş. Sadece tesisin ve markanın sahibini zenginleştiren bir model gelmiş” diye konuştu.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar açıklamada bulundu.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Tvnet'te yayınlanan Güvenli Bölge programının TeknoFest'te gerçekleştirilen canlı yayınına katıldı. İsmail Halis ve Mete Yarar’ın sorularını yanıtlayan Bayraktar Türkiye'nin 'paradigma dönüşümü'nden de bahsetti.

Bayraktar'ın açıklamasından önemli detaylar:

"Biz TB2'yi çok kısa zamanda yaptık. Ne zaman ki sözleşme imzalandı, 1,5-2 sene içinde biz ilk uçuşu gerçekleştirdik.

Akıncı daha büyük bir proje. Aslında bakarsanız o alt sistemleri, milli savunma sanayimizin yapacağı çok bileşeni var halihazırda ve sürekli güncellenen bir teknoloji gibi düşünün sürekli ilaveler takılan, çok maksatlı bir platform bakınca. Çok geniş bir görev spektrumu var. Sadece terörle mücadele için yapılmış bir insansız hava aracı değil. Terörle mücadele sadece görevlerinden ufak bir tanesi. Çok stratejik görevler yapacak ve bize savaş uçaklarımızın yapamadığı, konvansiyonel harp için taarruz görevleri olacak, elektronik harp görevleri olacak, çok özel bir radarı olacak.

'Vecihi Hürkuşlar gitmiş, yerine kaportacılar gelmiş'

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar Güvenli Bölge'de Akıncı taarruzî insansız hava aracının bilinmeyenlerini anlattı. Bayraktar 'Biz yıllarca bir anlamda kaportacılık yapmışız. Nuri Demirağlar, Vecihi Hürkuşlar gitmiş yerine kaportacılar gelmiş. Dışarıdan alınan lisanlarla, almış monte etmiş. Sadece tesisin ve markanın sahibini zenginleştiren bir model gelmiş' dedi.

"BUNLARIN HEPSİ MİLLİLEŞME VİZYONUNUN ESERİ"

Bunların hepsi aslında bir millileşme vizyonunun eseri. Seyir füzemiz var, SAGE'nin yaptığı TÜBİTAK havadan havaya füzemiz var. Bunların hepsini kullanacak. Bunların hepsi bir paradigma dönüşümünün eseri.

İnsanlar bunları tasarlıyor, mühendisler yapıyor ama bir vizyon var en tepede bu dönüştüğü zaman oluyor. Türkiye'de acentacılığı yayacağım, Nuri Demirağlar gibi üretim yapanları yayacağım dediğiniz zaman milli eserler çıkıyor. Bu sizi bağımsız ve güçlü kılıyor.

"BİZ YILLARCA KAPORTACILIK YAPMIŞIZ"

Bu silahların herhangi bir tanesinde, donanımı tasarlamak kritik ama yazılımı tasarlamak en kritiğidir. En büyük katma değer burada. Bu silahlarda da en kritik yer uçuş bilgisayarı, görev bilgisayarı, radarındaki yazılım, seyir füzesi yine öyle, yoksa kaportasının bir anlamı yok. Biz yıllarca bir anlamda kaportacılık yapmışız. Nuri Demirağlar, Vecihi Hürkuşlar gitmiş yerine kaportacılar gelmiş. Dışarıdan alınan lisanlarla, almış monte etmiş. Sadece tesisin ve markanın sahibini zenginleştiren bir model gelmiş.

Toplumun bilgi anlamındaki ilim geliştirebilme teknik geliştirebilme kabiliyetini değil onu körelten, öz güveni eksilten, dışarıya olan hayranlığı artıran, kendin ve kendinden olanı da beğenmeyen, aşağılayan, hor gören başka bir model çıkmış. Bu aslında yaşanılan ülkeyi tüketiyor. Bilgi üretemedikten sonra aslında kendisi de var olamayacak günü gelince onun da devri dolacak"

inci

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 7 ay Önce

Şimdi iktidarda chp ve onun zihniyette birileri olsaydı hala kaporta işine devam ederlerdi. Adamlar ancak heykel yapsın. Ülkeye vatana millete bi hayırları yok

doğan yıldız
doğan yıldız @Ahmet - 7 ay Önce

sata sata, yiye yiye bitiremediğiniz artık bitirdiğiniz fabrikaları kim yaptı cahil.

Engin Topsakal
Engin Topsakal - 7 ay Önce

Helal olsun çok güzel gelişme Keşke her alanda yerli ve milli olabilsek.

Hayri
Hayri - 7 ay Önce

Savunma sanayiinde yerli ve millilik bu kadar önemliyse tank palet fabrikası neden katarlılara peşkeş çekilmek isteniyor ?

doğan yıldız
doğan yıldız - 7 ay Önce

atatürk zamanında fransa ya uçak sattık. siz hala ona küfür edin.

aliza
aliza - 7 ay Önce

onceki gun guzel bir yazi vardi, keske okuyabilseydiniz, tank icin otokar oyaladigi icin ve yeni fabrika zaman alacagi icin kiralamlis sadece

SIRADAKİ HABER