7m

7m

hyundai

Sedat Peker'e bir tutuklama daha

Birinci Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Sedat Peker ve Semih Tufan Gülaltay'ın tutuklanmasına karar verdi.Birinci Ergenekon Davası'nda duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, başka suçtan hükümlü davanın tutuksuz sanığı Sedat Peker'in tutuk

Gündem 27.01.2012, 21:23
Sedat Peker'e bir tutuklama daha

Birinci Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Sedat Peker ve Semih Tufan Gülaltay'ın tutuklanmasına karar verdi.

Birinci Ergenekon Davası'nda duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, başka suçtan hükümlü davanın tutuksuz sanığı Sedat Peker'in tutuklanmasını talep etti.

İstanbul 13. Ağır ceza Mahkemesi'nde görülen Birinci Ergenekon Davası'nda duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, sanıkların ve avukatların sözlü ve yazılı taleplerine ilişkin görüşünü açıkladı. Savcı Pekgüzel, davanın tutuksuz sanığı Sedat Peker'in tutuklanmasını talep etti. Savcı Pekgüzel mütalaasında sanık Peker'in Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak suçunu işlediğine dair somut olguların bulunduğunu, sanığın delilleri karartma ve değiştirme yönünden çalışma yaptığı konusunda kuvvetli şüphenin bulunduğunu belirtti. Savcı mütalaasında ayrıca İstanbul CMK. 250 maddesi ile yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'na müzekkere yazılarak, "Gizli Tanık Poyraz'ın ifadesinde geçen cinayetlere ilişkin yürütülen bir soruşturma bulunup bulunmadığını varsa soruşturma evrakının mahkemeye bildirilmesini istedi.

HAZİRAN AYINDA TAHLİYE OLMASI BEKLENİYORDU
Sanık Peker, yargılandığı Kelebek operasyonu Davası'nda "Organize suç örgütü lideri olmak", "hürriyeti tahdit" ve "yağmaya eksik teşebbüs" suçlarından 14,5 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve ceza Yargıtay tarafından onanmıştı. 7 yıldır cezaevinde olan sanık Peker'in, önümüzdeki Haziran ayından tahliye olması bekleniyordu.


GİZLİ TANIK POYRAZ PEKER İLE İLGİLİ İDDİALARDA BULUNMUŞTU
Bu hafta duruşmalarda dinlenen Gizli Tanık Poyraz, Sanık Peker ile ilgili çeşitli iddialarda bulunmuştu. Gizli tanık Poyraz, davanın sanığı Sedat Peker ile tutuklu sanık emekli Tuğgeneral Veli Küçük arasında yakın bağlantıları olduğunu anlatmıştı. Peker'in başı sıkıştığında ve polis tarafından arandığında sık sık Veli Küçük'ün yanına gittiğini iddia etmişti.

ERGENEKON DAVASI'NDA PEKER VE GÜLALTAY'A TUTUKLAMA KARARI...
Birinci Ergenekon Davası'na bakan İstanbul 13. Ağır ceza Mahkemesi sanıkların ve avukatların sözlü ve yazılı taleplerine ilişkin görüşünü yaklaşık bir saatlik aranın ardından açıkladı. Mahkeme heyeti, başka suçtan hükümlü Sedat Peker ve başka suçtan tutuklu Semih Tufan Gülaltay'ın tutuklanmasına karar verdi. Mahkeme kararında, dosya kapsamı, alınan beyanlar ve yargılama aşamasında toplanan deliller ve sanıkların üzerlerine atılı suçu işledikleri konusunda kuvvetli suç şüphesinin bulunması, delilleri de karartma yönünde deliller bulunduğunuu belirtti.

Mahkeme bu gerekçelerle sanıklar Peker ve Gülaltay'ın "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklanmasına hükmetti. Sanık ve avukatların taleplerinin celse arasında değerlendirmesine karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 5 Mart 2012 tarihine ertelendi. Duruşmada tutuklu sanık sayısı 31'e yükseldi. Bu arada sanık Gülaltay, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinde'ki organize suç örgütü davası kapsamında Nisan 2007'den beri tutuklu olarak yargılanıyor.


Yorumlar (1)
colak 10 yıl önce
yoksa 30 yaşında kimden alıyordu bu gücü?72 doğumlu nerden buldu parayı?hangi parasında ALINTERİ var?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@