Seçmen sorgulama sistemi açıldı! Nerede oy kullanacağım - 2018 YSK Seçmen sorgulama

YSK Seçmen sorgulama sistemini kullanıma açtı. 2018 YSK E-devlet Seçmen sorgulama sistemi ile nerede oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. İşte detaylar

Gündem 03.05.2018, 12:02 25.06.2020, 16:23
Seçmen sorgulama sistemi açıldı! Nerede oy kullanacağım - 2018 YSK Seçmen sorgulama

24 Haziran 2018'de gerçekleştirilecek olan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimleri öncesinde YSK seçmen sorgulama sistemini kullanıma açtı. Böylece vatandaşlar sisteme girerek "Nerede oy kullanacağım" sorularına yanıt alabilecek. E-devlet sistemi üzerinden yapılan uygulamada vatandaşlar kayıtlarını sorgulama imkanı bulacak.

E-devlet ile elektronik ortamda sorgularını gerçekleştirebilecek olan vatandaşlar ayrıca hafta muhtarlıklardan da işlemlerini gerçekleştirebilecekler.  Muhtarlıklarda askıya çıkan seçmen kütüğü listelerine rahatlıkla ulaşılabilecek. Yüksek Seçim Kurulu'nun seçim takvimine göre 12 Mayıs tarihine kadar listeler muhtarlıklarda olacak. Ayrıca muhtarlıklar hafta sonları da hizmet vermeyi sürdürecek.  Yapılan uyarılarda seçmenlerin işlemlerin son dakikaya bırakılmaması istendi.

Seçmen sorgulama sistemi açıldı! Nerede oy kullanacağım - 2018 YSK Seçmen sorgulama

E-DEVLET'TEN SORGULAMA NASIL YAPILIYOR?

Vatandaşlar seçmen sorgulama işlemlerini yapmak için öncelikle https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp adresine girip "Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl", "T.C. Kimlik Numarası", "Nüfusa Kayıtlı Olduğu Sıra No" gibi istenen bilgileri doğru şekilde doldurmanız ve ardından resim doğrulamasını yapmanız gerekiyor. Bu işlemin ardından sorgulamanızı yapabilir nerede oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

ENGELLİ VE YATALAK HASTALAR DİKKAT

Takvime göre, gümrük kapılarında görev yapacak geçici gümrük kapısı seçim kurullarının oluşturulması çalışmalarına başlanacak. Seyyar sandıklarda oy kullanabilmeleri için hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenlerin bir yakını tarafından engelli beyan formu ile ilçe seçim kurulu başkanlığına veya ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere muhtarlığa başvuruları başlayacak.

ADRES DEĞİŞİKLİĞİ YAPMAK İSTEYENLER DİKKAT!

1. Seçmen niteliğine sahip ve yerleşim yeri yurt içi olmasına rağmen,

Yurt içi seçmen kütüğünde kaydı bulunmayan,

Kayıtlarında düzeltme veya yerleşim yeri adresini değiştirmek isteyen vatandaşların;

30 Nisan 2018 (8.00) ile 12 Mayıs 2018 (17.00) tarihleri arasında (seçim başlangıç tarihi ile askı bitiş tarihi) kişiler, bizzat veya 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 50. maddesinde sayılanlar, ilgili nüfus müdürlüğüne adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noter tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile başvururlar ve nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederler.

Yerleşim yeri adresini başka ilçelere aldırmak isteyen seçmenler başvurularını, yukarıdaki belgeleri de eklemek suretiyle askı süresi içinde herhangi bir yer nüfus müdürlüğüne de yapabilirler.

2.Seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyen öğrencilerin (askeri öğrenciler hariç):

Öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına ve yurt müdürlüklerinden, yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile kaldıkları yurtların bağlı bulunduğu ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvururlar ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederler.

Seçmen Kütüğünde engellilik kaydı bulunmayan (görme ve ortopedik) engelli seçmenler "Engellilik Beyan Formu" nu doldurarak yerleşim yeri adresinin bağlı olduğu ilçe seçim kuruluna veya ilçe seçim kuruluna iletilmek üzere bağlı bulunduğu muhtarlığa veya doğrudan Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğüne bizzat veya bir yakını tarafından iletebilirler. Seçmen Kütüğüne engelli olarak kayıtlı seçmenler oylarını aileleri ile birlikte sandık alanlarının giriş katlarında kullanabilirler.

Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenler seyyar sandıklarda oy kullanabilmek için, bir yakını tarafından www.ysk.gov.tr internet adresinde bulunan "Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu" ile ilçe seçim kurulu başkanlığına veya ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere muhtarlığa başvurabilirler. "Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu" ile birlikte "engeli nedeniyle yatağa bağımlı olduğu" veya "hastalığı sebebiyle yatağa bağımlı olduğu" ibaresinin yer aldığı sağlık raporunun ibrazı gereklidir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@