Sarp Sınır Kapısı’ndan ihracat arttı, TIR kuyruğu oluştu

Artvin'in Sarp Sınır Kapısı'nda, 15 kilometrelik TIR kuyruğu oluştu

Gündem 18.11.2020, 09:54
Sarp Sınır Kapısı’ndan ihracat arttı, TIR kuyruğu oluştu

Türkiye'nin Gürcistan üzerinden Kafkas ülkelerine açılan Artvin'in Sarp Sınır Kapısı'nda, 15 kilometrelik TIR kuyruğu oluştu. Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, kuyrukların ihracat ve nakliyedeki yüzde 30’luk artıştan kaynakladığını belirterek "TIR kuyrukları iş, ihracat ve istihdam demektir” dedi.

Türkiye'nin dört bir yanından ve yurt dışından gelen TIR'lar Sarp Sınır Kapısı'nda kuyruk oluşturdu. Gürcistan gümrüğünde işlemlerin de yavaşlaması üzerine uluslararası taşımacılık yapan TIR'lar, sınır kapasında beklemeyi sürdürüyor. TIR parklarının dolması üzerine Karadeniz Sahil Yolu'nda oluşan kuyruk, Türk tarafında aralıklarla 15 kilometreyi buldu. TIR'lar, karayolunun bir şeridini kapattı. 

‘KUYRUKLARI GÖRÜNCE MUTLUYUZ'

TIR kuyruklarını görünce mutlu olduğunu ifade eden Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, “Çünkü bu kuyruklar iş, ihracat ve istihdam var demektir. Eğer TIR kuyrukları yoksa o ülkede veya bölgede sıkıntı vardır. Özellikle Gürcistan tarafında işlemlerin yavaşlığından dolayı Türkiye tarafında 15 kilometreyi bulan kuyruklar oluştu. İhracat ve nakliyede yüzde 30 artış var ve bu artışta TIR kuyruklarının oluşmasına sebep oluyor. Sarp Sınır Kapısı’ndan, son zamanlarda 700’ yakın çıkış, 500’yakın giriş oldu. Bölgedeki en etkin sınır kapılarından biridir. Yüzde 30’luk artış var” ifadelerini kullandı.


Yorumlar (3)
yakun 12 ay önce
"TIR kuyrukları iş, ihracat ve istihdam demektir” Gerçekten bir insanın sığır olması için illa da boynuzları olması gerekmez. TIR kuyruklarını istihdam olarak niteliyor. yani bu sürücülere iş bulmuş oluyor. Gümrük kapısında hizmetlerin çabuk görülmesini sağlamaya çalışacağına bu kuyrukları istihdam olarak algılıyor.
Nevzat 12 ay önce
Kuyruklari görünce iş istihdam demektir diyorsunda. Birde orada bekleyenlere sor bakalim cokmu hoşlarina gidiyor saatlerce beklemek
BAHAR 12 ay önce
Acaba bu ihracattan mı yoksa gümrük kapısındaki işlemeyen isistemden mi kaynaklanıyor kuyruklara bakıp ihracat yaptık denilmez verilere dayalı ihracat yaptık denilir

Gelişmelerden Haberdar Olun

@