banner539

banner526

banner533

banner513

Şarkıcı Çelik zorla getirilecek

Emekli Binbaşı İhsan Güven ile eşi Sibel Güven'in Tuzla'daki evlerinde öldürülmesine ilişkin 7 sanığın yargılandığı davada, “Ergenekon” davasının tutuklu sanıklarından Ergün Poyraz ve Habip Ümit Sayın'ın tanık olarak dinlenmesine karar verildi. Mahkeme ay

Gündem 25.02.2009, 18:11
Şarkıcı Çelik zorla getirilecek

Emekli Binbaşı İhsan Güven ile eşi Sibel Güven'in Tuzla'daki evlerinde öldürülmesine ilişkin 7 sanığın yargılandığı davada, “Ergenekon” davasının tutuklu sanıklarından Ergün Poyraz ve Habip Ümit Sayın'ın tanık olarak dinlenmesine karar verildi. Mahkeme ayrıca davanın tanıklarından şarkıcı Çelik Erişçi ve Ayşe Ersoy'un zorla getirilmelerini hükme bağladı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Abdülselam Tutal, Burhanettin Yalçın, Burak Çileli, Selim Aydın, Emin Koçhan katıldı.

Duruşmada Mahkeme Heyeti Başkanı Erkan Canak, “Ergenekon” soruşturması sırasında, İhsan Güven ve Sibel Güven'in öldürülmesiyle ilgili ele geçen tüm bilgi, belge ve dokümanların, talepleri üzerine İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz tarafından gönderildiğini belirtti.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığının yazısıyla 1 klasör dolusu evrak ve 9 sayfadan oluşan rapor gönderildiğini ifade eden Başkan Canak, Savcı Zekeriya Öz'ün imzası bulunan raporda, İhsan Güven cinayetiyle ilgili 17 madde sıralandığını kaydetti.

Başkan Canak, raporda sonuç olarak, “Ergenekon” davasının tutuklu sanıklarından Ergün Poyraz ve Habip Ümit Sayın ile şarkıcı Çelik Erişçi ve Ayşe Ersoy'un dinlenerek olayın aydınlığa kavuşturulmasının talep edildiğini kaydetti.

Raporda, maddeler halinde sıralanan hususlarla ilgili belirtilen kişilerin mahkeme huzurunda dinlenmesi ve bu açıdan dosyanın tamamının yeniden değerlendirilmesi gerektiğinin belirtildiğini söyleyen Başkan Canak, akabinde ifadelerin değerlendirilmek üzere Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesinin talep edildiğini tutanağa geçirdi.

ARA KARAR

Mahkeme Heyeti Başkanı Erkan Canak, aranın ardından ara kararları açıkladı.

Ara kararda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca mahkemeye gönderilen mavi kaplı klasör ve 2 Aralık 2008 tarihli 9 sayfadan oluşan rapora ek olarak, Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün yazdığı 7 sayfalık bir raporun mevcut olduğu kaydedildi.

Buna göre, “Ergenekon” davasının tutuklu sanıklarından Ergün Poyraz ve Habip Ümit Sayın'ın tanık sıfatıyla dinlenmelerine kara veren Mahkeme Heyeti, tanıklar Çelik Erişçi ve Ayşe Ersoy'un da duruşmaya zorla getirilmelerini hükme bağladı.

Mahkeme, Poyraz ve Sayın'ın duruşmada tanık sıfatıyla hazır bulundurulmaları için müzekkere yazılmasını ve Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz tarafından mahkemeye gönderilen hususların tanıklara sorulmasını kararlaştırdı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@