banner526

banner533

banner513

Salgın nedeniyle yazlık sezonunu erken açtılar

Koronavirüs nedeniyle birçok kişi sahil kenarlarındaki yazlık evlerine giderek kendini korumaya aldı.

Gündem 18.04.2020, 10:04
Salgın nedeniyle yazlık sezonunu erken açtılar

Corona virüs salgını nedeniyle bu yıl yazlık sezonu erken açıldı. Birçok kişi sahil kenarlarındaki yazlık evlerine giderek kendini korumaya aldı.

Corona virüs salgınınedeniyle okulların uzaktan eğitime geçmesi ve hava sıcaklığının da artması nedeniyle Van'da vatandaşlar, VanGölü kenarındaki yazlıklarına yerleşti. İlkbaharın gelmesiyle birlikte, yazlıklarının önündeki bahçe işleriyle uğraşan birçok kişi, corona virüs karşı şehir hayatından izole olmak için yazlıklarına geldiklerini söyledi.

Corona virüs öncesi, bu dönemde çocukları okula gidenlerin pek tercih etmediği Mollakasım'daki yazlıklar, yavaş yavaş dolmaya başladı.

Göl kıyısındaki yazlığında vakit geçiren vatandaşlardan Veysel Dikici, kent merkezinde oturduğunu belirterek, "Corona virüsten dolayı kalabalıklara girmemek lazım. Vatandaş olarak sorumluluğumuzu bilmek lazım. Ben de bunun için buraya geldim. Vatandaşlarımızın bir kısmı hassasiyet gösteriyor, bir kısmı göstermiyor. Bu, bütün dünyayı saran bir hastalık. Bunun tek çaresi mücadele etmek. Benim çocuklarım da sağlıkçıdır. Çok ciddi fedakarlıklar yapıyorlar. Sırf insanlara faydalı olmak için günlerce eve gelmiyorlar.

Biz onlara yardımcı olmazsak da vicdanen mesul oluruz. Şu anda 3- 5 aile var. Fakat haftaya diğer ailelerinde geleceğini tahmin ediyorum. Buraların da doluluk oranı artacak. Ama herkes kendi bahçesinde izole olurlarsa iyi olur. Benim tavsiyem aradaki sosyal mesafeyi koruyalım" dedi.

Sosyal izolasyon çağrısı
Corona virüsten korunmak için Mollakasım köyündeki yazlığına gelen Mehmet Yıldız ise, virüs nedeniyle ailece yazlıklarına geldiklerini söyledi. Yıldız, "Bu salgın ortamının en kısa sürede bitmesi ve sağlıklı bir şekilde atlatmak için herkese tavsiyemiz sosyal izolasyonu sağlayalım. Mecbur kalmadıkça sokağa çıkmayalım ve talimatlara uyalım. Buradaki yazlıkları da virüs ortamından uzaklaşmak için tercih ediyorlar" diye konuştu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@