Sahte genelge rezaleti!

Sosyal medyada corona virüs önlemleri kapsamında sahte genelgeler konusunda Cumhurbaşkanı Danışmanı İsmail Cesur'dan açıklama geldi.

Gündem 16.03.2020, 12:05 16.03.2020, 12:19
Sahte genelge rezaleti!

Sosyal medyada corona virüs önlemleri kapsamında "tüm iş yerlerinin kapatılacağı" gibi ifadelerin yer aldığı sözde 'gizli' ibareli sahte 'Sağlık Bakanlığı genelgesiyle' ilgili olarak Cumhurbaşkanı Danışmanı İsmail Cesur'dan açıklama geldi. Cesur, "Bu belge sahte, bu haber yalan. Kesinlikle itibar etmeyiniz." dedi.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de corona virüs için önlemler alınırken sosyal medyada Sağlık Bakanlığı genelgesi gibi oluşturulmuş sahte belgeler dolaşıma sokuldu. Asılsız belge kısa sürede çok sayıda hesaptan paylaşıldı. Söz konusu belgede, Sağlık Bakanlığının tüm iş yerlerine genelge yollayarak faaliyetlerine son verme çağrısı yaptığı ifadeleri yer aldı.

YALANLAMA GELDİ

Cumhurbaşkanı Danışmanı İsmail Cesur sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ilgili paylaşımla ilgili olarak "Bu belge sahte, bu haber yalan. Kesinlikle itibar etmeyiniz. Hesabın kapatılması için Twitter nezdinde gerekli işlem başlatıldı, sizler de lütfen şikayet ediniz." ifadelerini kullandı.

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, corona virüs ile ilgili sosyal medyada yapılan provakatif paylaşımlarla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Başsavcılık, genel güvenliği ve iç huzuru tehdit eder mahiyetteki maksatlı yayın, yalan haber ve paylaşımlar hakkında inceleme ve soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekipleri de, son dönemde dünyada çok sayıda insanın ölümüne neden olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili sosyal medyada yapılan asılsız paylaşımların tespitine ilişkin çalışma başlatmış, kamuoyunu endişeye düşürme amaçlı paylaşım yapan 29 kullanıcıyı, gerekli işlemler için ilgili birimlere bildirmişti.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@