Sağlık Bakanı Koca'dan flaş açıklama! 18 yaş üstü ne zaman aşılanacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalar yapıyor.

Gündem 30.04.2021, 18:07 30.04.2021, 18:46

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan aşı açıklaması geldi. 

Antalya'da düzenletiği basın toplantısında Bakan Koca şu ifadeleri kullandı.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

Salgın yönetiminde Antalya,Burdur ve Isparta'nın durumunu her yönüyle ele aldık.Bugün virüsün hareket alaanlarını kısıtlayacağımız, yayılma şansı tanımamak için gayret edeceğimiz sıkılaştırmış tedbirlerinin uygulanacağı 17 günün ilki.

Bu dönem öncesinde tatil beldelerimize olağandan daha fazla hareketlilik gerçekleşti. Bu durumun virüsün yayılması için yeni bir fırsat olmaması amacıyla tedbir ve uygulamaları yerinde görmek üzere Antalya'da durum değerlendirmesi yaptık.

İlk günde vatandaşlarımızın çok iyi uyum gösterdiğini gözlemledik. Aşı programımızda sevkiyat takvimiyle ilgili olarak birinci doz aşısını olmuş kişilerin ikinci dozu olana kadar saklı tutarak aşılamaya devam ediyoruz. Bugün itibariyle ülkemizde üçüncü bir aşının kullanımına onay verildi.

Sputnik aşısının acil kullanım onayı bugün verildi. Bu aşı da en kısa zamanda kullanıma başlanacak. 6 ay içinde 50 milyon doz ve ilk sevkiyatın bu ay içinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Haziran sonuna kadar 30 milyon doz olarak teslim edilecek.

Sinovac aşısında yakında planlandığı şekilde sevk edilmeye devam edilecek. BioNTech aşısıyla ilgili olarak iki doz arasında 6-8 haftaya çıkarılması kararının yanlış anlaşıldığı görülmektedir. Öncelikle bu karar bilimsel gerçeklerle, somut kanıta dayalı verilerin incelenmesiyle alınmış karardır.

İlk doz aşısını olup, ikinci dozları için randevu alan vatandaşlarımızı etkilemediğini daha önce açıklamıştım. İki doz arası sürenin uzatılmasının uygun olduğuna Bilim Kurulumuz karar vermiştir. Yeni uygulamalarda bu süreler dikkate alınacaktır.

Vaka sayılarında zirveyi gördüğünden bugüne önemli düşüş yaşanmıştır.Düşüş hızının daha da artacağı öngörülmektedir. Kısıtlamaya uyum iyi seviyede başladı.Bayram sonrasında çok daha öngörülebilir planlar yapabileceğiz.

Antalya'da her biri üç kişiden oluşan filyasyon ekip sayımız 358. Antalya'da son haftada vaka sayısı yüzde 35 azaldı. Yatak doluluk oranımız yüzde 47,7. Yoğun bakım doluluk yüzde 66.3.

Antalya aşılama programını başarılı yürüten illerimizden. 65 yaş üstü yüzde 85.

Burdur'da 127 filyasyon ekibimiz var. Vaka sayısında yüzde 25 azalma var. 65 yaş üstü yüzde 83.

Isparta'da 311 filyasyon ekibimizle mücadele ediyoruz. Vaka sayısı son 1 hafta yüzde 35 oranında azaldı. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın aşılanma oranı yüzde 84.

Antalya ilimiz sağlık yatırımları açısından önemli döneme girmiştir. 1000 yataklı şehir hastanemizin inşaatına başladık. Kumluca Devlet Hastanesi'nin 50 yataklı birimi, Alanya Devlet Hastanesi ve 100 yataklı Döşemealtı hastanelerimizin ihale aşamalarını yapmış bulunuyoruz.

Bu yıl içerisinde Konyaaltı Ağız Dış Sağlığı Merkezi'nin ihalesini yapacağız. Manavgat Devlet Hastanesi'nin projelerine çalışmış bulunuyoruz. Bir çok noktada aile sağlığı proje çalışmalarımız devam etmektedir. Şarkikaraağaç Hastanesi'nin inşaatına başlıyoruz. Isparta Aksu ilçe entegre hastanemizin proje çalışmalarına başlıyoruz.

Burdur'da 400 yataklı devlet hastanesi inşaatına hızlı şekilde devam ediyor. Çavdır ilçe entegre hastanesinin ihalesi yapıldı. Yarının bugünden daha iyi ve güzel olacağı inancıyla var gücümüzle gayret ediyoruz. Milletçe büyük bir fedakarlık örneğini gösteriyoruz. Bunun kazanımlarını göreceğimizin günlerin yakın olduğunu bilmenizi isterim.

Sinovac aşısını yapılan sözleşmeyle erken dönemde nisan ayı sonu itibariyle sözleşme gereği 100 milyon aşının gelmesi gerekiyordu. Ama özellikle üretilen ülke kendi vatandaşları için öncelikle kullanmak istediğinden bu aşı miktarı gelmemiş oldu. Özellikle tedarikte yaşanan son günlerde olumlu gelişmelerde sevkiyatında önümüzdeki günler tekrar başlayabileceğini söylemek istiyorum. Şu an toplam Biontech ve Sinovac aşısı olarak 6 milyon doz aşımız var. 23 milyona yakın doz aşı yapıldı. Dün Uğur hoca ile tekrar görüştüğümde mayıs ayı için 1 milyon doz daha aşı geleceğini haziran ayı içinde 30 milyon doz sorun olmadığını. Gelecek hafta salı veya çarşamba günü bu konuyu netleştirmiş olacağız. Sputnik aşısı mayıs ayı devamında 50 milyon doz aşıyla birlikte önümüzdeki dönemde haziranla birlikte daha yoğun aşının geleceğini 40 yaş üstü vatandaşımızı özellikle aşılama noktasında kararlıyız. Yaz dönemi itibariyle de 18 yaş ve üstü herkesin aşılanması için yoğun bir çaba içerisindeyiz.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (10)
İbraam 5 ay önce
Buda yalan, ben biontec in ilk dozunu oldum. İkinci doz için 18 Mayıs diye eNabız a girdiler, şimdi bakıyorum, 25 Haziran diyor, bunların birtek Allah dediğine inanın. Dünyaları haram yalan...
Davut 5 ay önce
Kendi aşı fabrikalarımızı kapatınca ele mahkum oluruz. İlk seçimde Allah’ın izniyle güle güke
Bilenbiri 5 ay önce
Kadrolu daha öncede yazdım sana.
CHP seçim kazanmak için ,Her sol kafa 5 çocuk doğuracak 20 yıl sonra iktidarsınız...!
Ha gayret.....!
Osman Berk 5 ay önce
Düzgün yapabildiğiniz bişey söyleseydin keşke...
Akif Hasan Başakoğlu 5 ay önce
Ne oldu CHP zihniyetindekiler,aşı yok diyip diyip duruyorsunuz.Buyrun Çin aşısı,Alman aşısı,Rus aşısı seç beğen vurul.Dua edin salgın Ak parti dönemine geldi.Es kaza CHP olsa alimAllah değil aşı elimize dökecek kolonya , ağzımıza burnunuza takacak maske bile bulamazdık.
Bilenbiri 5 ay önce
iflah olmaz sol kafaya soldan bile anlatamazsın.....
NATO mermer NATO kafa..!
Bilenbiri 5 ay önce
Aşı yok diyene, at doping iğnesi verelim...!
Oflu 5 ay önce
Tam bir pişkindin,bilmeyen biri
Genco61 5 ay önce
Sende her fışkıyı biliyon bilenbiri
Hasan 5 ay önce
Sayın bakanım dünya kadar maaş alan Prof larımız varken yerli aşı neden üretilmez bu ülkede, başka oyunlar mı var, küresel haydutlar esir mi aldılar, gerçekleri açıklayın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@