Sağlık Bakanı Koca: "Aşı tedariki önümüzdeki 2 ay için güçleşiyor"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu.

Gündem 28.04.2021, 17:47 28.04.2021, 18:55

Türkiye genelinde kapanma öncesinde kritik Bilim Kurulu toplantısının ardından kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca şunları söyledi;

"Salgın boyunca ağır bedeller ödedik. Ülkemizde vaka sayılarının ve kayıpların artmasını durdurmak için bir kez daha kısıtlamaları sıkılaştırdık. Kısıtlamaların işe yaraması da tamamen hayatımızdan çıkması da onlara ne kadar uyacağımızla ilgili.

Eğer bir defa da bu kısıtlardan ve hastalıklardan kurtulmak istiyorsak hep birlikte tedbir ve kısıtlamalara uymalıyız.Aşı programı ile toplumsal bağışıklığı elde etmeden eski günlerimize dönmek kolay olmayacak.

Aşı tedariki önümüzdeki 2 ay için güçleşiyor. Sonrasında aşı bolluğu yaşanması bekleniyor. Aşı üreticisi sayısı her geçen gün artmaktadır. Üretilen aşıların üretim kapasiteleri artıyor. Ülkemizde üçüncü olarak Sputnik aşısının acil kullanım onayı için devreye girdi. Türkiye Sputnik aşısından 6 ay içinde 60 milyon doz almak için anlaştı.İlk sevkiyat Mayıs ayında gerçekleşecek.Bu aşı ülkemizde de üretilecektir.

Haziran ayında Biontech aşısı 30 milyon dozu geçmiş olacak. Sinovac içinse zaman zaman sevkiyatlar yavaşlasa da elimize ulaşan doz miktarı artacak. Yerli gücümüz,yerli aşılarımız sahaya çıkmaya hazırlanıyor. Yerli inaktif aşımız faz 2 denemelerini tamamladı. Önümüzdeki birkaç gün içinde faz 3 hazırlıkları başlayacaktır.

İkinci inaktif aşımız ise Ankara Şehir Hastanesi'nde faz 1 aşamasına başlamış ve ilk gönüllülerin aşılanmasını tamamlamıştır. Faz 1 çalışması devam eden bir değer aşı adayımız olan virüs benzeri parçacık aşısı ise ilk gönüllülerini tamamlamış durumundadır. İntrenazal uygulanacak aşı adayımız için ise faz 1 çalışması için de araştırma ürünü hazırlanmıştır. Adenavirüs temelli vektör aşıssı adayımız üretilmiş ve faz 1 aşamasına ulaşmıştır.

Mutasyonlar RNA virüsleri için beklenenbir durumdu. Virüsle mücadeleyi güç hale getiren de budur. Bunlardan bazıları baskın hale gelerek hızla yayılırken bazıları sınırlı yayılım göstermektedir. Virüsün kendisini değiştirerek yeni formlara girerek ömrünü uzatsa da bunun bir sonu var. Şu an ülkemizde en çok görülen İngiltere varyantıdır. Brezilya ve Güney Afrika varyantları da görülmüştür.Son olarak İstanbul'da 5 vatandaşımızda Hindistan varyantı da gözlendi. Ülkemizde bu varyant ilk kez görüldü ve vakalar takip edilmektedir.

Bunun son kısıtlama olmasını temenni ediyorum.Bu dönemi iyi değerlendirmeli ve sorumlu davranarak kısıtlamalara uyularak hareket etmeliyiz. Sözün gücünün azaldığının farkındayım ama sizin gücünüzden hiç endişem yok. Çok direndiniz, yoruldunuz.Sizlerden ricam bir seferberlik halinde mücadeleye katılmanızdır.

Ramazan Bayramını huzurla karşılamak için birlikte mücadele verin, hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (4)
BordoMavi227 5 ay önce
Aralik ayinda: "Mart sonuna anlasmalar yapiyoruz. Daha sonra milyonlarca asi gelse isimize yaramaz, istemeyiz" diyen sayin bakan degilmiydi? ne büyük lokma yiyeceksin, ne de büyük konusmayacaksin, brezilya dizilerini gectik, pembenin en pembesinden aciklamalar yapiliyor, lütfen siyah beyaz düsünün ve az konusun
Mustafa 5 ay önce
Hiçbir inandırıcılığınız kalmadı lütfen masal anlatmayı bırakın
Trabzonlu 5 ay önce
Eyyyyy kılıçtaroğlu ülkemize daha aşıyı getiremedin her gün bin kişiye yakın insanımız ölüyor. Hani mayıs ayına kadar ülkenin %60 aşılanacak tı. Şimdi tutuşsun aşıyı iş adamları yabancı ülkelerden alıp ülkemizde para ile aşılama olacakmış. Sen ilk seçimde ilkleri yaşayacaksın.. Eyyyyy kılıçtaroğlu
Sinan 5 ay önce
Sayin bakan bu dönemde iyi işler yaptin geçeni gündüzüne kattın ama şu aşı konusunda biraz pasif kaldın sanki

Gelişmelerden Haberdar Olun

@