alexa metrics

banner536

Rusya'dan Türkiye'ye çağrı

Rusya, Fırat Kalkanı Operasyonu için Türkiye'ye çağrı yaptı.

Gündem 31.08.2016, 17:41
Rusya'dan Türkiye'ye çağrı

Türkiye'nin Fırat Kalkanı operasyonu hakkında açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, Türkiye'ye 'Suriye'deki askeri eylemlerini bu ülkenin meşru hükümetiyle koordine etme ve muhalifler ile Kürt gruplara saldırı düzenlemekten kaçınma' çağrısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, düzenlediği haftalık basın toplantısında Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik Fırat Kalkanı operasyonuna ilişkin olarak "Tüm tarafları terörle mücadeleye odaklanmaya çağırıyoruz" dedi. Sözcü Mariya Zaharova 'Ankara'ya Suriye'deki askeri eylemlerini bu ülkenin meşru hükümetiyle koordine etme ve muhalifler ile Kürt gruplara saldırı düzenlemekten kaçınma' çağrısında bulundu.

Zaharova, "Türk partnerlerimizi, terörle mücadele operasyonu kapsamında hedeflerini belirlerken seçici davranmaya ve muhalif güçler ile IŞİD'le mücadele eden Suriyeli Kürtler de dahil olmak üzere etnik grupların konuşlandığı yerlere saldırı düzenlememeye çağırıyoruz" dedi. "Tüm tarafları Suriye'deki terörist gruplarla mücadeleye odaklanmaya çağırıyoruz" diyen Zaharova, 'en önemli görevin IŞİD başta olmak üzere terör tehdidiyle tek cephe olarak mücadele etmek' olduğunu söyledi.

Zaharova, Kürtlerin bel kemiğini oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin, Türk tarafı ile arasındaki çatışmalara odaklanmak için, Rakka'yı IŞİD'in elinden alma amacıyla düzenleyecekleri operasyonun hazırlıklarını ertelediğini anımsattı.

ABD'nin hedefi anlaşılmıyor


Zaharova ABD'nin Suriye'deki eylemleri içinse 'iki eliyle birden ateş eden ama ne yöne ateş ettiği belli olmayan bir kişi' benzetmesini yaptı. Zaharova, "Amerikan meslektaşlarımızın gerçekte ne elde etmek istediği belirsiz. Amaçları anlaşılmıyor, eylemleriyse kaotik ve tutarsız" ifadelerini kullandı. 

Arkalarına saklanamazsınız

Zaharova, Rusya ve ABD'nin Suriye'yle ilgili görüş ayrılıklarına ilişkin olarak da "Ne yazık ki teröristler ile muhaliflerin birbirinden ayrılması sorunu çözülemiyor. Fakat teröristlerin ya da muhaliflerin arkasına saklanamazsınız" dedi.


Sputnik


Yorumlar (2)
ŞEHZADE 5 yıl önce
Bizde bizde uyarıyoruz.Bölgede teröristlerle birlikte işgal etme planlarını yürüten emperyalistlere.
Yasin Hacımuhittinoğullar 5 yıl önce
Türkiye'nin tek derdi kendi güvenliği. Anlamak istemiyorlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@