Rumlar Türklere saldırdı

Saldırılarda 7 araç hasar görürken, 20'ye yakın Kıbrıs'taki Türk KKTC'ye geçince Lefkoşa Polis Müdürlüğüne şikayette bulundu.Güney Lefkoşa'da maç çıkışı sokaklara dökülen fanatik Rum grupları, KKTC plakalı araçların kırmızı ışıkta durmasını bekleyerek, iç

Gündem 18.01.2009, 16:18
Rumlar Türklere saldırdı

Saldırılarda 7 araç hasar görürken, 20'ye yakın Kıbrıs'taki Türk KKTC'ye geçince Lefkoşa Polis Müdürlüğüne şikayette bulundu.

Güney Lefkoşa'da maç çıkışı sokaklara dökülen fanatik Rum grupları, KKTC plakalı araçların kırmızı ışıkta durmasını bekleyerek, içindekilere korkulu anlar yaşattı.

Hilton Otel ve APOEL kulübünün bulunduğu bölgede maç çıkışı gördükleri tüm KKTC plakalı araçlara zarar veren yaklaşık bin kişilik grup, kırmızı ışıkta durmasını bekledikleri araçlara taş ve şişe atıp araçları tekmeledi ve Kıbrıslı Türklere sözlü saldırıda bulundu.

Benzer saldırıların Güney Kıbrıs'ın başka bölgelerinde de yaşandığı ve bazı motorlu grupların da Kıbrıs'taki Türklerin araçlarına saldırılarda bulunduğu öğrenildi.

Saldırıya uğrayan Kıbrıs'taki Türklerin Rum polisine de başvurduğu, ancak Rum polisinin “bölgemiz değil” diyerek yardımda bulunmayı reddettiği belirtildi.

Aracına hasar verilen bir Kıbrıs'taki Türk, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“(Güney Lefkoşa'daki) Ufalides Alışveriş merkezinden Metehan'a doğru gitmekteydim. Kırmızı ışığa yakalandım. Bir 20-25 kadar motorlu, biz onlara holigan diyoruz, arabaların camlarından ellerinde bayraklar, borular, bağırıp çağırıyorlardı. Ben kırmızı ışıkta beklerken hanımım gösterdi, 'bak KKTC plakalı, işaret ediyorlar' diye. Üç tane motorlu arka arkaya ayaklarıyla vurarak arabamın sağ dikiz aynasını kırdılar. Çok korktuk. Bir an evvel yeşil ışığın yanmasını bekledim.”

RUM YÖNETİMİ, KIBRIS'TAKİ TÜRKLERE SALDIRIYI KINADI

Kıbrıs Rum Yönetimi sözcüsü Stefanos Stefanu, güney Lefkoşa'da APOEL Futbol Kulübünün dünkü maçından sonra yollara dökülen Rumların KKTC plakalı araçlara ve Kıbrıs'taki Türklere saldırısını kınadı.

Rum radyosunun haberine göre Stefanu, yaptığı yazılı açıklamada, “Kıbrıs sorununun çözümü, ülkenin ve halkımızın yeniden birleştirilmesine yönelik doğrudan müzakerelerin sürdürülmekte olduğu bu zamanda yaşanan bu olaylar, Kıbrıs Rum ve Türk toplumları arasındaki güveni dinamitliyor, altını oyuyor” ifadesini kullandı.

Kıbrıs Rum halkını, “bu tür faaliyetlerle bölünmüşlük değirmenine su döken fanatik ve aşırı unsurları tek başlarına bırakmaya” çağıran Stefanu, maskeli Rumların saldırısı sonucu bazı Kıbrıslı Türklerin yaralanması nedeniyle Rum yönetiminin üzüntüsünü dile getirdi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@