PKK'ya büyük operasyon

Güvenlik güçlerinin Güneydoğu kırsalı ile Irak sınırında terör örgütü PKK'nın etkisiz hale getirilmesi amacıyla başlattığı operasyonlar devam ediyor. Yılın en kapsamlı iç güvenlik harekatı olarak değerlendirilen operasyon dondurucu soğuğa rağmen yapılıyor

Gündem 25.01.2009, 14:07
PKK'ya büyük operasyon

Güvenlik güçlerinin Güneydoğu kırsalı ile Irak sınırında terör örgütü PKK'nın etkisiz hale getirilmesi amacıyla başlattığı operasyonlar devam ediyor. Yılın en kapsamlı iç güvenlik harekatı olarak değerlendirilen operasyon dondurucu soğuğa rağmen yapılıyor.

KOMANDOLAR SEVK EDİLDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Şırnak kırsalında terör örgütü PKK üyelerine karşı geniş kapsamlı operasyon başlatıldığı bildirildi. Alınan bilgiye göre; Beytüşşebap kırsalı, Kato ve Besta bölgesinde teröristlerin tespit edilmesiyle operasyon başlatıldı. Operasyon bölgesine özel eğitimli komandolar sevk edilirken, operasyon gerisinde kalan Mehmetçiklerin arazi arama - taraması faaliyetleri sürdürdüğü öğrenildi.

SIZMALARA KARŞI ÖNLEM

Hakkari Dağ ve Komando Tugayı'nın operasyon sahası olan Çukurca ve Şemdinli kırsalındaki Köprüce, Tekeli, Konur, Boğazköy, Yaylapınar ve Ortaklar köyü kırsalına Siirt ve Şırnak'tan da çok sayıda asker takviye edildi. Teröristlerin sınırdan sızabileceği ihtimaline karşın takviye birliklerle sınırda yoğun güvenlik önlemi alınıyor. Teröristlerin Türkiye'ye sızmada en çok kullandığı belirtilen yollardan Hakkari kırsalındaki İkiyaka, Üzümkıran, Meşelik ve Ayrancı köyleri kırsalına ise özel eğitimli birlikler ile köy korucularından oluşan çok sayıda asker bekletiliyor.

SEYYAR KARAKOLLAR KURULDU

Hakkari kırsalının yanı sıra Şırnak'ın Cudi ve Gabar dağlarında operasyon yapan birliklerin, Kuzey Irak sınırında da yeni mevziler oluşturduğu öğrenildi. Daha önce Şırnak'ın Uludere kırsalına gönderilen çok sayıda seyyar karakolun Dağlıca - Aktütün arasındaki önemli bölgelere kurulduğu belirtiliyor. Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nın icra ettiği operasyonlar da devam ediyor. Bu arada Kuzey Irak'ın Zaho yakınlarındaki terörist yuvalarının bulunduğu Haftanin, Sinaht, Sindi ve Begova kırsalındaki dağlık alanların karşısında yer alan Türkiye tarafındaki Avagöze, Kastepe, Taşdelen ve Andaç bölgelerinde da askeri hareketlilik yaşanıyor.

Diyarbakır'ın Kulp ve Bingöl'ün Genç ilçesi arasında kalan bölgede ise geniş çaplı operasyon hazırlığının olduğu öğrenildi

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@