7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Petrol dibi gördü beklenen haber geldi çifte indirim geliyor

Akaryakıt fiyatları petrol ve dolar kurundaki hareketliliğin değişmesiyle beraber bezin ve motorine indirim geliyor.

Gündem 04.08.2022, 14:54 04.08.2022, 17:26
Petrol dibi gördü beklenen haber geldi çifte indirim geliyor

Akaryakıt fiyatları petrol ve dolar kurundaki hareketlilikle değişiyor. Petrol fiyatları, olumsuz ekonomik veriler ve resesyon beklentileriyle 6 ayın en düşük seviyelerini gördü. Petrol fiyatları gerilerken vatandaşlar güncel akaryakıt fiyatlarını araştırmaya başladı. Bu kapsamda benzin litre fiyatına 1,05, motorin litresine ise 75 kuruş indirim gelmesi bekleniyor.

Petrol fiyatları, dünya genelinde açıklanan olumsuz ekonomik veriler ve resesyon beklentileriyle dalgalı seyrini sürdürüyor. Dün 102,41 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 96,78 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.28 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,23 düşüşle 96,55 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Te
ksas türü (WTI) ham petrolün varili 90,50 dolardan alıcı buldu. Böylece Brent petrolün varil fiyatı, son 6 ayın en düşük seviyelerine geriledi.

BENZİN VE MOTORİNE İNDİRİM GELİYOR

Petrol ve döviz kuru fiyatlarına göre değişim gösteren akaryakıtta ise 26 Temmuz Salı günü motorin fiyatlarına 92 kuruş indirimin ardından 27 Temmuz'da benzin fiyatlarına 50 kuruşluk indirim yapılmıştı. 30 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere otogazın (LPG) litre fiyatına 30 kuruş zam gelmişti.

Brent petrol piyasasında gözlemlenen düşüşün ardından LPG, motorin ve benzin fiyatlarında indirim beklentisi oluşmuştu. Sektör kaynaklarından elde edilen bilgiye göre benzine 1,05 TL, motorine 75 kuruş indirim gelmesi bekleniyor.

AKARYAKIT FİYATLARI ENFLASYON RAPORUNA GİRDİ

Öte yandan dün açıklanan ve yüzde 79,6 ile 24 yılın rekorunu kıran enflasyonun ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Temmuz ayı fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı. Raporda akaryakıt fiyatlarına ilişkin detay dikkat çekti. Rapora göre, temmuz ayında tüketici yıllık enflasyonu enerji grubunda gerilerken, diğer gruplarda yükseldi. Enflasyondaki artışa en belirgin katkı temel mal ve hizmet gruplarından geldi. Bu dönemde uluslararası emtia fiyatlarının etkileriyle rafine petrol ve ana metal fiyatlarında gerileme gözlense de özellikle diğer enerji kalemlerinin etkisiyle üretici enflasyonundaki yükseliş sürdü.

Bunlara da göz atın:
Mehmet Çelebi son noktayı koydu! “Bütün siyasi görüşlere eşit mesafedeyiz”
Mehmet Çelebi son noktayı koydu! “Bütün siyasi görüşlere eşit mesafedeyiz”

İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Kuvvetli, Haber61'e konuştu

İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Kuvvetli, Haber61'e konuştu "Trabzon'da birinci parti olacağız"

Beşiktaş Başkanı’nın babası ne istiyor?
Beşiktaş Başkanı’nın babası ne istiyor?

Doç. Dr. Mehmet Okutan son yolculuğuna uğurlandı
Doç. Dr. Mehmet Okutan son yolculuğuna uğurlandı

Oltaya Vuranlar! 04.08.2022
Oltaya Vuranlar! 04.08.2022


Yorumlar (3)
tsli 2 hafta önce
işte beklenen haber
Hüseyin 2 hafta önce
Çok indirim yapıyorsunuz aman zarar etmeyin. Zam yaparken lira, liralar indşrim kuşlara yem verme misali kuruş. Kuruş
abdi 2 hafta önce
YİNE ZAM YİNE ZAM DİYE HABER YAPMAK İYİYDİ

Gelişmelerden Haberdar Olun

@