Parmak İzinden Cinsiyet Tespiti

Belki kurban için katilin sigara içip içmediği ya da vejeteryan olup olmadığı önemli değildir ancak polisin bu vakayı çözüme ulaştırması için bu tip detaylar büyük önem taşır.Olay mahallerinde parmak izi toplanması için kullanılan standart teknikler arası

Parmak İzinden Cinsiyet Tespiti

Belki kurban için katilin sigara içip içmediği ya da vejeteryan olup olmadığı önemli değildir ancak polisin bu vakayı çözüme ulaştırması için bu tip detaylar büyük önem taşır.

Olay mahallerinde parmak izi toplanması için kullanılan standart teknikler arasında bu işe özel tozlar, sıvılar ve uçucu maddeler vardır. Ancak bunlar son derece değerli adli ipuçlarını, örneğin izlerin içindeki kimyasal kalıntılarını silebilir.

Ancak araştırmacılar jelatinden yapılan özel bir bantla adli kanıt ekiplerinin olay mahallerinden toplanan izleri kimyasal olarak inceleyerek failin beslenme alışkanlığından cinsiyetine ve ırkına kadar pek çok önemli bilgiye ulaşmalarını sağlayabilecekler.

Bu jelatin bant kapı kolu, fincan sapı, bombeli cam ve bilgisayar ekranından, tıpkı geleneksel parmak izi alma teknikleri gibi, iz toplayabilecek. Ardından bu jelatin, son derece hassas bir aletin içine yerleştirilecek. Bu alet, birkaç saniye içinde kızılötesi ışınlar aracılığıyla jelatin üzerindeki izlerin adeta kimyasal bir fotoğrafını çekecek.

Parmak izleri bir gramın milyonda biri oranında sıvı ya da aynı miktarda başka bir şey içerebilir. Bu da parmak izinin sahibi hakkında polise ve adli tıp uzmanlarına olayla ilgili son derece değerli bilgiler verebilir.

Araştırmacılara göre bu yeni tekniğin geleneksel tekniklerden bir farkı da orijinal izlere zarar vermemesi ve böylelikle o izlerin yeniden incelenmesine olanak sağlaması.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler