Paralelde yeni gelişme!

Emniyetteki "paralel yapı" operasyonu kapsamında haklarında yakalama kararı çıkarılmasının ardından teslim olan 2 şüpheli polisten Ramazan Bolat tutuklandı, Kazım Aksoy serbest bırakıldı.İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliğince, savcılığın itirazı üzerine hakla

Paralelde yeni gelişme!

Emniyetteki "paralel yapı" operasyonu kapsamında haklarında yakalama kararı çıkarılmasının ardından teslim olan 2 şüpheli polisten Ramazan Bolat tutuklandı, Kazım Aksoy serbest bırakıldı.

İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliğince, savcılığın itirazı üzerine haklarında yakalama kararı çıkarılan 17 polis içinde bulunan İstanbul eski Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Kazım Aksoy ve Komiser Ramazan Bolat, dün saat 21.00 sıralarında avukatları ile birlikte Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na geldi.

Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, sorgulama sonrası Ramazan Bolat'ın "özel hayatın gizliliğini ihlalden" tutuklanmasına karar verirken, Kazım Aksoy'un ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına hükmetti.

Kazım Aksoy, adliye çıkışında yaptığı açıklamada, serbest kaldığı için mutlu olmadığını belirterek, "Eğer cezaevine girseydim, tutuklansaydım da üzülmeyecektim. Benim serbest kalmam suçsuz olduğum anlamına gelmemektedir. Arkadaşlarımın tutuklanmaları da onların suçlu olduğu anlamına gelmemektedir. Çünkü ortada herhangi bir suç yok." diye konuştu.

Arkadaşlarının neden tutuklandıklarını anlayamadıklarını belirten Aksoy, şunları söyledi:

"Günlerdir kaçtı diyerek haberler yapılıyor. Biz kaçmadık, kaçmayız da biz bu vatanın evladıyız. Bizim kaçacak başka bir vatanımız yok. Bu vatanı da kimseye bırakacak değiliz. Bu Selam-Tevhit Terör Örgütü alenileştiği zaman nasıl bir örgüt olduğunu herkes görecek. Nasıl ülkemizin sırlı bilgileri başka ülkelere satıldığı görülecek. Nasıl casusluk yapıldığı görülecek."

Ramazan Bolat'ın tutuklanmasına ilişkin eleştirilerde bulunan avukat Ömer Turanlı ise "Müvekkilim Ramazan Bolat, hukuk tarihine geçecek enteresan bir kararla Türk Ceza Kanunu'nun 134/2 maddesi gereğince yani özel hayatın gizliliğini ihlal suçlamasıyla tutuklanmıştır. Bu maddenin cezası 1-3 yıl arasıdır. Yani en az 1, en fazla 3 yıldır. 1-3 yıl cezası bulunan bir suçtan tutuklanma olayı öyle zannediyorum ki ilk kez bu mahkemede olmuştur. Bu karar hukuk tarihine maalesef çok kötü bir şekilde geçecektir. Tarih bunları yazıyor" ifadelerini kullandı.

Avukat Kamil Ata da "Evrakta sahtecilik ve casusluk" iddialarından bir delil bulunamadığını savundu. Ata, "Özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği gerekçe gösterilerek müvekkilim Ramazan Bolat tutuklandı. Bizde artık şu kanaat hasıl oldu. Tutuklanacakların listesi belli. Hiçbir belge bulamazsa saçın dökülmüş diye tutuklanacak" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler