'Paralel Yapı' iddialarına yönelik operasyon

“Paralel yapı” iddialarıyla ilgili bu sabah saatlerinde aralarında İstanbul ve Ankara'nın da bulunduğu birçok ilde operasyon düzenlendi. Operasyon düzenlenen adresler arasında Zaman gazetesi ve Samanyolu TV de var.İstanbul ve bazı illerde eş zamanlı olara

Gündem 14.12.2014, 10:55
'Paralel Yapı' iddialarına yönelik operasyon

“Paralel yapı” iddialarıyla ilgili bu sabah saatlerinde aralarında İstanbul ve Ankara'nın da bulunduğu birçok ilde operasyon düzenlendi. Operasyon düzenlenen adresler arasında Zaman gazetesi ve Samanyolu TV de var.

İstanbul ve bazı illerde eş zamanlı olarak 'paralel yapı' iddialarına yönelik operasyon başladı. 32 isim hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi. CNNTürk muhabirinin verdiği bilgiye göre Ekrem Dumanlı, Nuh Gönültaş, Mutlu Ekizoğlu, Hidayet Karaca gibi isimler hakkında da gözaltı kararı var.  Basın açıklaması yapan Zaman Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, 'Düğüne gider gibi hazırlandı. Gözaltı kararı çıkarmışsınız, benim ismim de var. Lütfen bekliyorum, buyrum, çayımızı içelim, sonra hep beraber nereye gideceksek gidelim.'' dedi.

BUGÜN NELER YAŞANDI?

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca da avukatıyla emniyete gitti. Karaca '14 Aralık Operasyonu' kapsamında gözaltına alındı

İstanbul ve bazı illerde eş zamanlı olarak 'paralel yapı' iddialarına yönelik operasyon başladı. 32 isim hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi. CNNTürk muhabirinin verdiği bilgiye göre Ekrem Dumanlı, Nuh Gönültaş, Mutlu Ekizoğlu, Hidayet Karaca gibi isimler hakkında da gözaltı kararı var.

YAPIMCI VE YÖNETMEN GÖZALTINDA

Aralarında İstanbul’un da bulunduğu bazı illerde başlatılan ’Paralel Yapı’ operasyonu kapsamında Eskişehir’de Samanyolu TV’nin yapımcısı Salih Asan ve yönetmeni Engin Koç’u gözaltına alındı.

Jandarma ve polis ekipleri bugün saat 06.00 sıralarında merkez Tepebaşı İlçesi’nde ’Sungurlar’ ve ’Tek Türkiye’ dizilerinin yapımcısı Salih Asan’in evine geldi. Görevliler, Asan’ı gözaltına alarak Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü. 
 
Aynı saatlerde yine Samanyolu TV’de yayınlanan ’Sungurlar’ dizisinin yönetmeni Engin Koç, merkez Odunpazarı İlçesi’ndeki evinde gözaltına alındı. Koç ve Asan’ın sağlık kontrolünden geçirilmesinden sonra İstanbul’a götürülecekleri ifade edildi.

ALEMDAĞ DA GÖZALTINDA

Van’ da düzenlenen “ 14 Aralık Operasyonu” kapsamında STV ‘ de yayınlanan Tek Türkiye Dizisi senaristi Makbule Çam Alemdağ’ ın evinde gözaltına alındığı bildirildi

HİDAYET KARACA GÖZALTINDA

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca '14 Aralık Operasyonu' kapsamında gözaltına alındı

GİRİŞLER KAPATILDI

"14 aralık operasyonu" nu yürüten İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasının çevresindeki bazı yollar araç trafiğine kapatıldı
 
ESKİ EMNİYET MÜDÜRÜ GÖZALTINDA
 
İstanbul Eski Terörle Mücadele Şube Müdürü ve eski Hakkari Emniyet Müdürü Tufan Ergüder gözaltına alındı.

EKREM DUMANLI'NIN EVİNE BASKIN

Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın ise evinde arama yapıldı.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan bir kişi sağlık kontrolünden geçirildi.

Polis, Zaman Gazetesi ve Samanyolu TV'de arama yapmadığı, gözaltı kararlarını tebliğ ettikten sonra ayrıldığı öğrenildi.

Zaman Gazetesi önünde toplanan kalabalık bir grup yapılan operasyonları protesto etti

OPERASYONA PROTESTO

Öte yandan, Zaman gazetesi ve Samanyolu TV önünde toplanan bir grup, operasyona tepki gösterdi. Gruptakiler "Özgür basın susturulamaz" sloganları attı.

'TAHŞİYECİLER'DEN GÖZALTI

Soruşturma dosyasında aralarında emniyet görevlisi ve medya çalışanlarının da yer aldığı 32 kişi hakkında gözaltı kararı bulunduğu öğrenildi.

Haklarında gözaltı kararı bulunan kişilerin, 2009 yılında ''Tahşiyeciler'' olarak bilinen gruba yönelik düzenlenen operasyonda ''suç ve delil uydurdukları'', ''kumpas kurdukları'' iddia edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından ''Tahşiyeciler'' olarak bilinen kişilere yönelik düzenlenen operasyonda, grubun önde gelen ismi Mehmet Doğan'ın arasında bulunduğu 11 kişi yakalanmış, tutuklanan Doğan 17 ay cezaevinde yattıktan sonra tahliye edilmişti.

''Molla Muhammet'' adıyla bilinen emekli imam Mehmet Doğan'ın, Fethullah Gülen'in bazı fikirlerine karşı çıktığı iddia edilmişti.

POLİS MEMURU DA GÖZALTINDA İDDİASI
 
Sosyal medyada ise bir avukat polis memuru müvekkili Ç.Ö.'nün gözaltına alındığını yazdı. Gözaltına alınan bir kişi sağlık kontrolünden geçirildi.

POLİSLER ZAMAN GAZETESİNDE

Polis ekiplerinin İstanbul'da Zaman gazetesi binasına geldiği öğrenildi. İHA'nın geçtiği haberde ise Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın evinde arama yapıldığı öne sürüldü. Bu iddia teyit edilmedi. 

KARACA EMNİYETE GİTTİ, GÖZALTINA ALINDI

Samanyolu Grup Başkanı Hidayet Karaca, avukatıyla birlikte emniyete gitti. Karaca, Emniyet Müdürlüğü'ne giderken yaptığı açıklamada, haklarındaki iddiaların ne olduğunu öğrenmeye çalışacaklarını belirtti, " İnşallah görüşürüz. En yakın sürede görüşmek üzere Allah'a emanet olun" dedi. Hidayet Karaca'nın da gözaltına alındığı öğrenildi.

EMNİYET YETKİLİLERİNE SESLENDİ

Adı gözaltı listesinde olduğu belirtilen Zaman Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı da basın açıklaması yaptı. Emniyet mensuplarının gazeteye gelmesi üzerine "Düğüne gider gibi hazırlandık" diyen Dumanlı, "Gözaltına alınacak kişi burada bekliyor. Lütfen gelin emaneti alın. Burada sizi bekliyorum" dedi. Emniyet yetkililerine seslenen Dumanlı, "Hakkımda gözaltı kararı çıkartmışsınız. Gelin, çayımızı için sonra nereye gideceksek gidelim. Allah hakkın yanındadır. Zalimin yanında değildir. Bugünlerde geçer. Demokrasiye sahip çıkalım" şeklinde konuştu.

32 İSİM VAR İDDİASI
 
CNNTürk muhabirinin verdiği bilgiye göre gözaltı listesinde 32 kişinin ismi var. CNNTürk'ün iddiasına Samanyolu Yayın Grup Başkanı Hidayet Karaca, Zaman gazetesi Genel Yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı, Yazar Nuh Gönültaş, İstanbul'da görev yaparken şike, Balyoz,Ergenekon gibi operasyonlara imza atan polis şefi Mutlu Ekizoğlu'nun adı da gözaltında listesinde.
 
KİMLER GÖZALTINA ALINDI ?

-Samanyolu Yayın Grup Başkanı Hidayet Karaca
-Sungurlar ve Tek Türkiye dizilerinin yapımcısı Salih Asan
-Sungurlar dizisi yönetmeni Engin Koç
-İstanbul Eski Terörle Mücadele Şube Müdürü ve eski Hakkari Emniyet Müdürü Tufan Ergüder 
-Polis memuru Ç.Ö.
-Tek Türkiye Dizisi senaristi Makbule Çam Alemdağ
-Elif YılmazTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@