Pandemi cezaları siliniyor! İşte cezalara af düzenlemesi

Meclis’e sunulan 52 maddelik torba yasa teklifiyle, salgın döneminde maske takma zorunluluğu ve sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere verilen cezalar affediliyor.

Pandemi cezaları siliniyor! İşte cezalara af düzenlemesi

Böylece toplam 2.7 milyarlık cezadan vazgeçiliyor. Torba yasada KYK kredi faizlerinin silinmesi teklifi de var.
Korona salgınına karşı alınan önlemler kapsamında, 11 Mart 2020’den itibaren Hıfzıssıhha Kanunu ile Kabahatler Kanunu kapsamında çok sayıda kişiye ‘maske takmama’ ve ‘sokağa çıkma yasağını ihlal’den Ceza kesilmişti. Kimi bu cezaları zamanında ödedi kimi ise ödemedi. AK Parti’nin dün TBMM’ye sunduğu torba yasa teklifinin kabulüyle kesilen bu idari para cezalarının ödenmeyenleri silinecek.

ÖDEYENLER GERİ ALAMAYACAK

Bu kapsamda henüz tebliğ edilmemiş cezaların tebliği durdurulacak. Pandemi cezalarını ödeyenler ise iade alamayacak.
Zira bu konuda teklifte açıkça, “Tahsil edilmiş olan idari para cezaları iade edilmez” hükmüne yer verildi.

KYK KREDİLERİNİN FAİZİ DE SİLİNECEK

52 maddelik torba yasa teklifiyle KYK borçlarının faizi de silinecek. Ayrıca üniversite öğrencileri, bundan sonra kullanacakları KYK kredilerinde de burs miktarıyla sorumlu olacak. KYK kredilerine mezun olduktan 5 yıl sonrasına kadar faiz işlemeyecek. Bir basın toplantısı düzenleyen AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, şu bilgileri verdi:“KYK borçları toplam 27 milyar 600 milyon liralık bir rakama ulaşmış. Geçmiştekilerde bütün faizlerini siliyoruz, ana para haline döndürüyoruz. Artık öğrenci kredileri hiçbir artışa tabi olmayacak. Öğrenci 1 yıl daha ilave isteyebilir, 4 yıl olanlarda 4+2 yıllık sürede herhangi bir faiz artışı olmayacak. Askere giderse askerlik süresinde de yine faiz işlemeyecek. Öğrenci 1 yıl daha ilave aldıktan sonra 3 kere üst üste daha erteleme imkânı olacak. İlave ertelemeler yaptığı takdirde, toplam borcuna yüzde 10’u geçmemek üzere TÜFE oranı kadar faiz ilave edilecek. Bununla birlikte 3 defa uzatma hakkı ortaya çıkmış oluyor. Öğrenci kardeşlerimizin kredi katkısını rahat bir şekilde ödeyebilmek için yapılmış önemli bir düzenleme.”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler