Pamir DTP'li vekile ders verdi

Balçiçek Pamir, HABERTÜRK'te Söz Sende programında DTP Milletvekili Sırrı Sakık'ı ağırladı. Tokat'tan gelen acı haberlerin konuşulduğu sırada tansiyon yükseldi. İşte Balçiçek Pamir ve Sırrı Sakık'ın diyalogu: Balçiçek Pamir: Tokat'ta yaşadıklarımız gündem

Pamir DTP'li vekile ders verdi
Balçiçek Pamir, HABERTÜRK'te Söz Sende programında DTP Milletvekili Sırrı Sakık'ı ağırladı. Tokat'tan gelen acı haberlerin konuşulduğu sırada tansiyon yükseldi.

İşte Balçiçek Pamir ve Sırrı Sakık'ın diyalogu:

Balçiçek Pamir: Tokat'ta yaşadıklarımız gündemde. Çok acı haberler aldık.

Sırrı Sakık: Evet. Tam DTP kapatılma davasından bir gün önce, karanlık bir el devreye girdi.

Balçiçek Pamir: Ne demek karanlık el? Terör örgütü saldırdı, 7 şehit verdik. Ailelere Allah sabır versin.

Sırrı Sakık: Benim memleketimden iki kişi var ölenler arasında. Ben de aileleri aradım, başsağlığı diledim. Ama orada garip şeyler oldu. Ben bilmiyorum, terör örgütü müydü değil miydi?

Balçiçek Pamir: Sizce kimdi? 12 yıl tek bir olay çıkmamışken, Öcalan “Odam küçük” diye sokağı alevlendirirken, Başbakan tam Obama ile görüşürken…

Sırrı Sakık: Ben de diyorum ki, hükümet açıklamalı. Araştırılsın. Terör saldırısı mıydı değil miydi diye…

DTP ÇOCUKLARIN ARKASINA SAKLANIYOR

Balçiçek Pamir: Kürt mücadelesi hapisteki bir adamın hezeyanlarına mı dayalı yani? Yok. Odam küçük, yok zehirlediler. Çıkmadı hiç biri. Doğru bile değildi.

Sırrı Sakık: Önemli bir adam oradaki, önemli ki sen ona özel bir bölüm tahsis etmişsin. 3,5 milyon Kürt onun söyleyeceği lafa bakıyor. Kandil'de etkili. Kürt diasporasında etkili. O zaman bazı hassasiyetleri göz önünde bulundurmak lazım.

Balçiçek Pamir: Madem onlar üzerinde bu kadar etkili, DTP üzerinde ne kadar etkili peki? Eş başkanınız Emine Ayna varlık sebebimiz PKK'dır diyor. Bir terör örgütü lideri hapisten odam küçük diye kıyameti koparıyor, sokak karışıyor, insanlar ölüyor. Ve siz varlık sebebinizi, bugüne kadar mücadele ettiğiniz her şeyi oda büyüklüğü uğruna çöpe mi atıyorsunuz yani?

Sırrı Sakık: Sokak karışıyor, şiddet var biliyorum, üzülüyorum. Ama mesele oda meselesi değil.

Balçiçek Pamir: Mesele Öcalan'ın tanınma, muhatap alınma meselesi değil mi? Emine Ayna öyle söylüyor.

Sırrı Sakık: Bakın DTP günah keçisi ilan ediliyor. Bizim parti olarak sokaktaki şiddetle alakamız yok.

Balçiçek Pamir: 17 yaşında bir kız çocuğu atılan molotof kokteyliyle ölüyor. Yakınlarına buradan başsağlığı diliyorum. Hakikaten müthiş üzücü bir olay.

Sırrı Sakık: Ben de çok üzüldüm. Bir çocuğun ölümüne nasıl üzülmem? Ben ailemden bu kadar çok kayıp vermişken. Üstelik Genel başkanımız kınayan bir mesaj yayınladı.

Balçiçek Pamir: Tabii öyle olması lazım. Peki sonrasında sizin Esenler İlçe başkanınız olayla ilgili tutuklandı. Yani DTP'ye şiddetin alakası yok derken pek de doğru değil söylediğiniz.

Sırrı Sakık: O demokratik bir protesto düzenlemek için hazırlanırken tutuklandı.

Balçiçek Pamir: Demokratik dediğiniz protestolar molotof kokteyliyle ama…

Sırrı Sakık: Ne ilgisi var? Bizim işimiz olmaz şiddetle.

Balçiçek Pamir: Bakın çocuklar sokaklarda. Bunu size hesap sormada kendimde hak buluyorum çünkü hapishanelerde yatan çocuklar için çok uğraştım hala uğraşmaya devam ediyorum. Çocuklar sokakta önde, arkasında DTP'liler, PKK'lılar var. Bu nasıl bir şeydir? Niye çocukların arkasın saklanılıyor?

Sırrı Sakık: Biz hiçbir şeyin arkasına saklanmayız. Savunduğumuz her şeyin arkasında çıkar dururuz. Kimse çocukları kullanmıyor. Ayrıca o çocukları DTP'liler mi gidip annelerinin haberi olmadan evinden alıyor?

Balçiçek Pamir: Siz coğrafyayı benden iyi bilirsiniz. Kim kimi nasıl alıyor diye… Emine Ayna bize niye dağa çıkmıyorsunuz diye soruyorlar diyor. Binici İstiklal Marşı'nı istemiyor bizim marşımız olsun diyor. Varlık sebebimiz PKK'dır diyen bir eş başkanınız var. Güvercinler, şahinler… siz DTP'nin hangi kanadındasınız?

Sırrı Sakık: Ben buraya başkalarını konuşmalarını yorumlamak için gelmedim. Ayna'ya Binici'ye sorun.

Balçiçek Pamir: İyi de konuşan kişi sizin eş başkanınız, partide önemli görevde. Sizi bağlamaz mı konuşmaları?

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler