Otizmli çocukları yuhaladılar!

Aksaray'da bulunan Merkez Mehmetçik İlkokulu'nda velilerin, okulda eğitim gören otizmli öğrencilerin sınıflarının kapatılmasını talep etti. İddiaya göre, okulun çıkış saatinde bir araya gelen veliler, otizmli çocukları yuhaladı

Gündem 07.11.2019, 12:05 07.11.2019, 12:12

Aksaray’daki Mehmetçik İlkokulu'nda otizmli çocuklarla aynı binada eğitim gören diğer çocukların velilerinin, otizmli çocuklara karşı eylem yaptığı iddia edildi. 

Veliler, otizmli çocukların kendi çocukları ile aynı okulda eğitim görmesine karşı çıktığı ve okul müdürünün de bu eylemi desteklediği öne sürüldü.

'Bu nasıl bir kandırmaca?'

Otizmli bir öğrencinin velisi ise isyan etti. Veli, "Bu nasıl bir kandırmacadır, normal öğrencilerin gönderilmesi mümkün mü?" diye sordu ve şunları söyledi:

"Oraya normal çocuklarının ellerinden tutup 'Otizmli çocukları istemiyoruz' diyerek slogan atan ailelere sormak istiyorum; o çocuklar sizin çocuklarınız olsaydı ne yapacaktınız? Hiç düşündünüz mü siz orada toplanıp, eylem yaparken içerideki otizmli çocuklar ne düşündü?"

Valilik açıklama yaptı

Aksaray Valiliği, sosyal medyada yayılan 'otizmli çocukların yuhalandığı' iddialarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Valilik'ten yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: Aksaray merkez Mehmetçik İlkokul'unda 32 derslik mevcut olup, 42'si özel eğitim öğrencisi olmak üzere toplam 334 öğrenci öğrenim görmektedir. Özel eğitim öğrencileri burada 5 yıldır eğitimlerine devam etmektedirler. Bazı medya organlarında yayınlanan 'Aksaray'da otizmli çocuklar yuhalandı' haberi gerçeği yansıtmamakta olup, çocuklar okullarında normal eğitim öğretimlerine devam etmektedirler. 2020 yılı yatırım programında 12 derslikli bir özel eğitim okulu planlanmış olup konuyla ilgili gerekli inceleme başlatılmıştır.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (6)
Ercan Aslan 2 yıl önce
Bir toplumda Empati yoksa o toplum bitmiş demektir. Bizde de durum tam da budur. Tuzu kurular, engelliyi aşağılayanlar az çok ne kadar var ise o kadar problem var demektir.
Asıl ENGELLİ bu gibi ÖZEL çocukları çocukları ile Aynı sınıfta istemeyenlerdir. Hem de bu ENGEL iflah olmaz bir engeldir.Yuh size..
Gürsel Akdeiz 2 yıl önce
Bende bir otizm li çocuk babasıyım, Benzer şeylerle karşılaştım,
İnsanları insan yapan bazı duygular vardır bunlardan biride duygu,
Ancak görüyorum ki bazı insanlar bundan yoksun, empati kuramıyor ve hayata kendi penceresinden bakıyor,Allah inancı zayıf,
Sonuç olarak otizm li çocuklar ve velileri bu tür sorunlar yaşıyor maalesef bu gibi varlıkları insan olmaya davet ediyorum...
Haberin doğruluğuna gelince ateş olmayan yerden duman çıkmaz kimse kıvırmasın kardeşim. sağlıcakla...
Siirt 56 2 yıl önce
Allahım sen bizlere merhamet duygusu ver ne hale geldik biz oyld
? 2 yıl önce
böyle bir davranış sergileyelere insan diyemeyiz.....hayvanda diyemeyiz......ne diyebiliriz bilmiyorum.....
ünal Arslan 2 yıl önce
Allah sizi bildiği gibi yapsın ama çekirdek çitletip mucize Doktoru izliyorsunuz değilmi oradan hiç bir ders almıyormusunuz yazıklar olsun size ne diyeyim daha bende 53 yıldır tekerlekli sandal ye kullanan yürüme engelliyim köyde annem beni sırtın da taşıyarak köy okulunda bitirdim okulu karma eğitim denen bir kavram yoktu o zamanlar gayette uyumlu ve çok sevilirdim arkadaşlar arasında beni sırtına alıp teneffüse ben çıkaracağım yarışı içine girerlerdi
Dursun 2 yıl önce
Organize edenleri insanları ayırt etmekten, eğitim görme hakkını kısıtlamaya teşebbüsten dolayı içeri tıkmaları gerekir. Farklılıklarımız güzelliğimizdir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@