kebir reklamı

ÖSYM yeniden yapılandırılıyor

Meclis Genel Kurulu, 'Öğrenci, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı'nın, "Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı" adıyla yeniden yapılandırılmasını öngören kanun teklifi üzerindeki görüşmelerini tamamladı. Görüşmelerin sonunda teklif kabul edil

ÖSYM yeniden yapılandırılıyor

banner197

Meclis Genel Kurulu, 'Öğrenci, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı'nın, "Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı" adıyla yeniden yapılandırılmasını öngören kanun teklifi üzerindeki görüşmelerini tamamladı. Görüşmelerin sonunda teklif kabul edilerek yasalaştı.

Bu arada, görüşmeler sırasında AK Parti'nin itirazına rağmen Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu'nun MHP'nin verdiği önergenin kabul edildiğini açıklaması üzerine AK Parti milletvekilleri tarafından reddedilen Türk Hava Kurumu Üniversitesi kurulmasına ilişkin madde, hükümetin talebi ve Danışma Kurulu'nun olumlu görüşü doğrultusunda yeniden görüşüldü. Madde, tekrir-i müzakere sonucunda kabul edilerek yeniden düzenlemeye eklendi.

Kanuna göre ÖSYM'nin adı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı olarak değiştiriliyor. Başkanlık, idari ve mali özerkliğe sahip olacak. ÖSYM Başkanlığı, yükseköğretim kurumlarında ön lisans, lisans veya lisansüstü öğrenim görecek adayların puan sıralamasına göre tespiti veya yerleştirilmesi ile yükseköğretim kurumlarında atama veya yükselmelerde esas alınan sınavlar başta olmak üzere, her türlü bilim, yetenek veya yabancı dil sınavları ile gerektiğinde yerleştirme işlemlerini yapacak. Kurum, sözleşme ile yerli ve yabancı uzman istihdam edilebilecek. Bunların sayısı tüm üniversitelerdeki öğretim elemanlarının yüzde 5'ini geçemeyecek.

Başkan ve diğer ilgili görevliler, görevlerinin sona ermesinden itibaren 2 yıl süreyle, başkanlık tarafından yapılan sınavlara yönelik hazırlık kursları veya yayınlarla ilgili faaliyet gösteren özel hukuk hükümlerine tabi tüzel kişiliklerde ya da bunların iştiraklerinde görev alamayacak, bu tür işlere ortak olamayacak ve bu tüzel kişilerden ya da iştiraklerden gelir sağlayacak ya da sağlayabilecek doğrudan ya da dolaylı ilişkiye giremeyecek.

Sınavlar, basılı veya elektronik ortamda ve adaylara soruların aynı anda sorulduğu eş zamanlı olarak yapılacak. Sınavlar ayrıca, alan ve zorluk düzeyine göre tasnif edilerek güvenli biçimde saklanan bir soru havuzundan, her bir adaya aynı ya da farklı zamanlarda, farklı soruların adayın verdiği cevaplara göre de değişebilen biçimde sorulmasına izin verecek şekilde, elektronik ortamda da gerçekleştirilebilecek. Elektronik ortamda yapılan sınavların kayıtları ile basılı ortamda yapılan sınavların cevaplarına ait elektronik veriler asgari 10 yıl süreyle saklanacak. Sınavlarda kullanılan soru kitapçıkları, sınav sonuçlarının ilanından 1 yıl sonra, cevap kağıtları ise 2 yıl sonra imha edilebilecek.

[PAGE]

Sınav soruları ile bunları hazırlamakla görevlendirilen kişilerin kimlikleri gizli tutulacak. Soru havuzundaki sorular, hiçbir koşul altında kısmen ya da tamamen üçüncü şahıslara verilemeyecek. Adli kovuşturmalarda soru havuzuna erişim için ise Bakanlar Kurulu'nun izni gerekecek. Sorular ve cevapları, yapılan sınav sona erdikten sonra Yönetim Kurulu kararıyla açıklanabilecek. Sınavların yapıldığı binalarda sınav öncesinde ve sınav sırasında sinyal karıştırıcı ve benzeri cihazlar kullanılabilecek.

Sınav güvenliğinin sağlanması amacıyla, genel kolluk görevlileri ile bunların gözetiminde olmak üzere özel güvenlik görevlileri, herhangi bir emir veya karar olmasına bakılmaksızın, adayların ve sınavın yapıldığı binaya girme hakkına sahip olan diğer kişilerin üstünü ve eşyasını teknik cihazlarla, gerektiğinde el ile kontrol etmeye ve aramaya yetkili olacak. Görevli olması nedeniyle sınav süresince sınavın yapıldığı bina ve salonlara girmek isteyenler, sorulmaksızın kimliklerini gösterecek.

Düzenlemeyle cezalar da yeniden düzenleniyor. Gizli olan bilgileri, hukuka aykırı olarak elde eden veya elinde bulunduran kişi, fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Bu bilgileri ifşa eden kişilere, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası verilecek.

Sınavlarda, ses veya görüntü nakleden cihaz kullanarak kopya çeken veya kopya çekilmesine aracılık edenler, başka bir adayın yerine sınava giren veya kendi yerine bir başkasının sınava girmesine katkı sağlayanlar, kopya çektirilmesine imkan sağlayanlar, fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Sınav sonuçlarını adayın lehine veya aleyhine olacak şekilde değiştiren kişilere, fiili daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası verilecek. Sınavda kopya çektiği tespit edilen adayın sınavı, Yönetim Kurulu kararı ile iptal edilecek. Bu aday, sınavın yapıldığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle Başkanlık tarafından yapılan hiçbir sınava aday olarak başvuramayacak ve giremeyecek. Sınavı iptal edilenlerin, iptal kararı verilmeden önce, bu sınavdaki başarısına dayalı olarak bir kamu görevine atanmış veya sair bir hak iktisap etmiş olması halinde, ilgili kurum yetkilileri tarafından görevine derhal son verilecek ve sağlanan hak geri alınacak. Bu tür suçların bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde verilecek cezalar yarı oranında artırılacak.

Gizlilik ihlali suretiyle soruların elde edilmiş olmasından yararlanarak kopya çektiği için kendisiyle ilgili sınavın iptaline karar verilen adayın, soruların kimler tarafından temin edildiği ve ne suretle eline geçtiği hususunda bilgi vermesi halinde, Yönetim Kurulu kararıyla, sınava giriş yasağının süresi kısaltılabilecek ya da yasak tamamen de kaldırılabilecek.

Kanuna göre, ÖSYM'nin yeniden yapılandırılması 1 yıl içinde tamamlanacak. Bu süre içinde yapılacak sınavlarda mevcut kanundaki hükümler uygulanacak.

Kanun, yeni vakıf üniversitelerinin kuruluşunu da düzenliyor. Kanuna göre İstanbul Gelişim Üniversitesi, Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi, Bursa Orhangazi Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Ankara Bilge Üniversitesi, Altın Koza Üniversitesi ve Gedik Üniversitesi adıyla 8 yeni vakıf üniversitesi kurulacak.

Kanun, polis meslek yüksekokulları ve polis akademilerine girişi sınırlayan hükümleri de ortadan kaldırıyor. Buna göre tüm lise ve dengi okul mezunları, Polis Meslek Yüksekokulları ile polis akademilerine girebilecek.

Kanuna göre ÖSYM'ye 260, YÖK'e ise 35 yeni kadro tahsis edilecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.