Organize çalışan dolandırıcıya 150 bin TL’yi elleriyle verdi

İzmir'in Bornova ilçesinde bir kadın, evinde bulunan yaklaşık 150 bin lira değerindeki altın ve dolarlarını kendilerini polis olarak tanıtan dolandırıcılara elleriyle teslim etti.Türkiye'de her gün telefon dolandırıcıların ağına; doktor, avukat, savcı, as

Organize çalışan dolandırıcıya 150 bin TL’yi elleriyle verdi

İzmir'in Bornova ilçesinde bir kadın, evinde bulunan yaklaşık 150 bin lira değerindeki altın ve dolarlarını kendilerini polis olarak tanıtan dolandırıcılara elleriyle teslim etti.

Türkiye'de her gün telefon dolandırıcıların ağına; doktor, avukat, savcı, asker, polis, iş adamı düşmeye devam ederken son olay İzmir'de bir ev hanımını başına geldi. Geçtiğimiz Salı, Altındağ semtinde oturan ev hanımı Hediye Koç (52), eşi Mesut Koç (58) ve 2 çocuğu işe gittikten sonra evde yalnız kaldı. Evdeki işlerini yaptığı sırada ev telefonu çaldı. Telefonu açan Koç'a karşıdaki kişi kendisini Bornova İlçe Emniyet Müdürlüğü'nden Komiser Sedat olarak tanıttı. Telefonda kendini polis olarak tanıtan kişi, Hediye Koç'a, "Kuyumcu soygunu oldu. Senin nüfus cüzdanının fotokopisi olay yerinde bulundu" dedi. Paniğe kapılan Hediye Koç, kendisinin böyle bir şey yapmadığını söyledi. Ancak karşıdaki kişi telefonda Hediye Koç'u kandırmak için konuşurken polis telsiz sesi ve polis siren sesi vermeye başladı. Kendini Komiser Sedat olarak tanıtan kişi Koç'a, "Biz bir operasyonun içerisindeyiz. Bize yardım etmen lazım yoksa seni terör suçundan gözaltına alırız" diye tehdit etmeye başladı.

EŞİ GELİNCE 2. PLAN DEVREYE GİRDİ

Telefon dolandırıcısı, Hediye Koç'a operasyonun bir parçası olduğunu belirtip, evdeki altın ve paraları sakladığı yerden çıkartması talimatını verdi. Hediye Koç, evde sakladığı altın ve dolarları salonun ortasına çıkardı. Hediye Koç, telefonda konuşurken bu sırada işi erken biten emekli olduktan sonra hammallık yaparak eve katkı sağlayan eşi Mesut Koç eve geldi. Salonda serili olan altın ve paraları gören Mesut Koç, eşine neden çıkardığını sordu. Telefonla hala konuşan Hediye Koç, durumu anlatıp polisle konuştuğunu söyledi. Bu sırada eve Hediye Koç'un eşinin geldiğini anlayan telefon dolandırıcısı, Hediye Koç'tan telefonu eşine vermesini istedi. Telefonla konuşmaya başlayan Mesut Koç, karşı tarafın dedikleri ile kafası karışıp, kendini polis olarak tanıtan kişinin isteği üzerine kendi telefon numarasını verdi. Dolandırıcılar bir taraftan Hediye Koç ile konuşmaya devam ederken bir taraftan da Mesut Koç'un telefonunu arayıp onunla konuşmaya başladı. Dolandırıcılar Mesut Koç'u savcılık ifadesi için Bayraklı'da bulunan adliye binasına gitmesi talimatı verdi. Bu duruma inan Mesut Koç, evden çıkarak adliye binasına gitti.

'KOD ADI: ATEŞ'

Telefon dolandırıcıları evden Hediye Koç'un eşi Mesut Koç'u gönderdikten sonra hala telefonla konuştukları Hediye Koç'a, "Biz şimdi sana sivil polis memuru gönderiyoruz. Sendeki bütün altın ve paraları alacağız ve parmak incelemesine götüreceğiz. Yarım saat sonra sana geri getireceğiz. Senin kapına gelen polisin kod adı, Ateş. Sen kod adını sor. O sana Ateş diye cevap verecek o zaman kapıyı aç ve elindekilerini ver" dedi. Panik olan Hediye Koç, çaresizce gelecek olan kişiyi bekledi. Daha sonra evin kapısı çaldı ve gelen kişiye içinde altın ve doların olduğu poşeti verdi. Bu sırada adliye önünde telefonla dolandırıcılarla konuşan Mesut Koç'a telefon dolandırıcıları, "Savcı bugün izinli, yarın gel" diye söyleyince Mesut Koç tekrar eve döndü. Eve giren Mesut Koç, eşinin altınları gelen kişiye verdiğini öğrenince dolandırıldıklarını fark etti. Sinir krizi geçiren karı koca hastanelik oldu. Koç ailesi polise gidip şikayetçi oldu.

DOLANDIRICILAR KİRA PARASI HARİÇ HEPSİNİ İSTEMİŞ

Telefonda panik olduğunu belirten Hediye Koç, "Ben televizyonlarda bu dolandırma olaylarını görürdüm hep. Başımıza gelmez diye düşünürdüm. Çocuklarıma daima uyarırdım, "Sakın kimseye inanmayın bunlar dolandırıcı" diye. Eve gelen reklam telefonlarını bile hemen yüzlerine kapatırdım. Ama bu sefer ne oldu bilmiyorum, bağlandım kaldım. Eşimin ve 2 çocuğumun yıllardır biriktirdiği paralar gitti. O paralarla 2 çocuğumu evlendirecektik. Neyimiz varsa aldılar. Nereden biliyorlarsa neyin varsa var dediler bana. Altın ve paraları çıkarırken kira param da var dedim. O zaman, kira paran sende kalsın, diğerlerinin hepsini ver" dediler. Buradan dolandırıcılara sesleniyorum insafınız varsa getirin o parayı, benim evlatlarımın evlilik parası, ne olur getirin" dedi.

POLİS DOLANDIRICIYI TESPİT ETMİŞ

Emekli olduktan sonra hamallık yaparak ailesini katkı sağlamaya çalışan ayrıca çalışırken 3 parmağını kesilen Mesut Koç, "Dişimizden tırnağımızdan arttırdığımız paramız gitti. Nasıl oldu anlamadık. Ben eve gelince beni uzaklaştırmak için adliyeye gönderdiler. Beni 1 saat adliye bahçesinde beklettiler. Savcı geç gelecek gelince ifade vereceksiniz dediler. Sonra savcı bugün gelmeyecekmiş yarın gel dediler. Ben adliyedeyken eşimden paraları almışlar. Polis ekipleri eve gelip altın ve paraları alan zanlıyı tespit etmiş. Daha önce yine dolandırıcılık suçu bulunan zanlıyı bulmak için polis arıyormuş" dedi.

Organize çalışan dolandırıcıya 150 bin TL’yi elleriyle verdi

Organize çalışan dolandırıcıya 150 bin TL’yi elleriyle verdi

Organize çalışan dolandırıcıya 150 bin TL’yi elleriyle verdi

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler