banner556

Önce İspanyol gribini ardından koronavirüsü yendi!

İtalya'da huzurevinde yaşayan koronavirüse yakalanan ve sağlığına kavuşan 104 yaşındaki kadın 1918 İspanyol gribi salgınından da sağ kurtulduğu öğrenildi.

Gündem 06.04.2020, 13:24 06.04.2020, 13:29
Önce İspanyol gribini ardından koronavirüsü yendi!

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan yeni tip coronavirüsün en çok etkili olduğu ülkelerin başında gelen İtalya'nın Biella şehrinde yaşanan son dakika gelişmesi bilim dünyasının dikkatini buraya çevirdi. Biella'da bulunan bir huzurevinde yaşayan 104 yaşındaki kadın Ada Zanusso'ya, kusma, yüksek ateş ve nefes darlığı şikayetleri üzerine 17 Mart'ta hastaneye kaldırıldıktan sonra yapılan testler sonucunda coronavirüs pozitif teşhisi konuldu. Daha önce, aynı huzurevinde yaşayan 20 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Zanusso dün itibarıyla iyileşerek evine giderken 104 yaşındaki hastayla ilgili çarpıcı bir gerçek daha ortaya çıktı. İtalyan kadının 1918 İspanyol gribi salgınından da sağ kurtulduğu öğrenildi. 

ÖNCE İSPANYOL GRİBİNİ SONRA DA CORONAVİRÜSÜ YENDİ

Hastalığı yenen Zanusso, dünya üzerinde koronavirüsü yenen en yaşlı insan oldu. İyileşmesini büyük bir sevinçle karşılayan doktorlar, Zanusso'yu 'umut ışığı' olarak görüyor. Zanusso, 1918-1920 yılları arasında ortaya çıkan salgında yakalandığı hastalığı da yenmişti.

'HERKES İÇİN UMUT OLDU'

Zanusso'nun doktoru Carla Furno Marchese, "Ayağa kalktı, yatakta yatmıyor ve sandalyesine yürüyebiliyor. İyileşmesi bizim için büyük bir sevinç ve bu zor günlerde acı çeken herkes için umut ışığı oldu" dedi.

İNCELENMESİ VE TAKİBİ GÜNDEMDE

İtalya'da ve son dakika haberinin ulaştığı başka ülkelerde bilim dünyasından birçok isim Ada Zanusso'nun takip edilmesi ve coronavirüse karşı antikor çalışmalarında kendisinden faydalınabileceği görüşünü bildirdi. Zanusso'nun umut olması sosyal medyada da geniş yankı uyandırdı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@