banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Okullar ne zaman açılacak? Bakan Selçuk alınan kararı açıkladı!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Okullarla ilgili kararı açıkladı.

Gündem 12.08.2020, 19:56 12.08.2020, 21:08

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Bilim Kurulu toplantısı sonrasında okulların açılması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Selçuk'un açıklamaları şu şekilde;

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: 2020-2021 Eğitim-Öğretim 31 Ağustos'ta uzaktan eğitimle okullar açılacak, 21 Eylül'de seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitim başlayacak

Uzaktan eğitim araçları EBA televizyon kanalları, öğretmenleriyle yaptıkları canlı dersler, EBA internetin içeriğindeki birtakım konulardan oluşuyor. Ayrıca hazırlanan destek materyalları ile öğrencilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Okullarımızı açtığımızda öğrencilerimize, öğretmenlerimize, personele, servis sürücülerine varana kadar herkesin sağlık durumları, test kodlarıyla takip altında olacak. Gerekli önlemler alınacak.

Servislerde, okul bahçesi girişinde maske ve benzeri standartlar hususunda kılavuz çerçevesinde belirlenmişti. Öğrenci ve öğretmenlerimiz ve velilerimiz için rehber ve kılavuzlar hazırladık. Bunların ne şekilde uygulanacağının ayrıntısını da devam ettireceğiz.

Öğrencilerimizin teneffüste neler yapacağı konusunda kılavuzumuzda açıklanacak. Maske temin edilecek. Okullarımızın uyması gereken hijyen standartları konusunda birtakım kılavuzları daha önce de hazırlamıştık. Bu standartlar nasıl denetlenecek? 2000 denetmenimiz şu anda sahada ve okullardadırlar.

Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, velilelerimiz için hazırlanan bu kılavuzun takibi devam edecek. Okulun ilk haftasında özel bir uyum çalışmalarımız olacak. Okulların hijyenini sağlamak için temizlik ve personel alımları devam ediyor. Bu personelin sayısında artışa gitmiş bulunuyoruz.

Okullarımızla ilgili ihtiyaç kalemleri tek tek çıkarılmıştır, bunların takibi de devam ediyor. Okullarımıza mali destek vermek ve diğer teknik destekleri sağlamak için gereken planlamaları yaptık.

Kısa zaman içerisinde öncelikli okullarımızdan başlamak üzere bu destekler okullara ulaştıracak. Bakanlık bürokratlarımız çeşitli illerde gruplar halinde risk analizine katılacaklar. Yani sahadayız. Bu çalışmalarla Bilim Kurulu'nu da bilgilendirmeyi ve yol haritasını ortaya koymayı planlıyoruz.

Tüm süreç boyunca sahada ve okullarda olacağız. Çocuklarımızın ve öğretmenlerimizin eğitim yılını şimdiden kutluyor, yüzyüze eğitime bir an önce başlamak temennisini tekrarlıyorum.

SORULAR VE YANITLAR

21 Eylül'den itibaren yüzyüze eğitimin başlaması konusunda Bilim Kurulumuzun tavsiyesi oldu. Hangi yaş gruplarında öncelikli başlayacağı hususunda bilim insanlarının tavsiyeleri doğrultusunda belirleyip, paylaşacağız.

Sınava giren öğrencilerimizle ilgili olarak müfredat içeriği onlara yönelik olarak yapılacak destek konusunda planlamalar yapılıyor.

Bilim Kurulu'nun tavsiye kararı 21 Eylül'den sonra yüzyüze eğitimin başlaması şeklindeydi.

Biz aşamalı ve seyreltilmiş derken belli sınıf düzeylerinin öncelikli olarak açılmasından, derslerin ve konuların seyreltilmesi, tam olarak içeriğin tam olarak, yüzyüze, aynı saat içinde değil de belirli nokta ve konuların işlenmesini kast ediyoruz. Seyreltilme konusunda açık elbette uzaktan eğitim, canlı dersler ve EBA televizyonu vasıtasıyla giderilecek. Teşekkür ediyorum, iyi akşamlar diliyorum.


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
ferşad 2 ay önce
millet fıldır fıldır denizde dağda bayırda cafede barda sokakta yaylada düğünlerde gezip dursun sen bunları engelleme ama okula gelince açma yok böyle bir şey okulu açmıyacaksan benim yazdıklarımıda yasakla o zaman bütün günah herzaman ki gibi çocuklardan çıksın yazık günah bir nesil yok oluyor
turan 2 ay önce
ferşad beyin çocukları bu kadar düşünmesi gözümü yaşarttı. Neymiş nesil heba olurmuş. Güzel kardeşim denize, dağa, bayıra, yaylaya giden ÖZEL ARABAYLA gidiyor. Kimse dolmuşla yaylaya GİDEMEZ. MİLYONLARCA öğrencinin ÖZEL ARABASI YOK. Anlamak istemiyorsunuz, esnaf veya şöfor olabilirsiniz, size zor geliyordur, ekonomik sıkıntı filan tamam da çocukları bahane edip gerçeklerden kaçmayın derim...
Giresunlu 2 ay önce
İnsanların zoruna gidip soyleyemedikleri konu şu : neden öğretmenler calismadiklari halde yattiklari yerden tam maas aliyor neden girmedigi ek ders parasini aliyor ?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@