7m


7m

hyundai

Öğretmenlikte yeni sistem

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, öğretmen yetiştirmeden öğretmenliğe giriş, mali haklardan kariyer basamakları ve meslek haklarına kadar bir dizi düzenlemeyi içeren çalışmayı tamamlayarak Erdoğan’a sundu.

Gündem 24.11.2019, 09:18
Öğretmenlikte yeni sistem

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları, uzun süredir eğitimin gündeminde olan, “Öğretmenlik Meslek Kanunu” ile ilgili çalışmasını tamamlayarak geçen hafta içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sundu. “Mesleği ve Eğitim Kurumu Yöneticiliğine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Politika Belgesi Taslağı”nda öğretmenlik mesleğinin ve eğitim yöneticiliğinin standartlarına ilişkin düzenlemeler yer aldı.

24 Kasım Öğretmenler Günü öncesinde sunulan çalışmalara ilişkin Erdoğan’ın da bugün yapacağı konuşmada bazı mesajlar vermesi bekleniyor. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, sunulan taslakta “Öğretmenlerin statüsü”, “Özlük hakları” ve “çalışma şartları” gibi düzenlemeler yer alıyor.

Taslakta ayrıca, “Mesleğe giriş, diploma ve staj”, “Öğretmenlerin hakları, görevleri ve sorumlulukları”, “Ödül ve disiplin”, “İstihdamı ve çalışma şekilleri”, “Atama ve yer değiştirme”, “Mali haklar ve Çalışma süreleri”, “Yönetici atanma şartları” gibi başlıklarda da düzenlemeler bulunuyor.

Uzman öğretmenlik

Edinilen bilgiye göre, Erdoğan’a sunulan taslakta öğretmen kariyer basamakları ile ilgili düzenlemeler de var. “Aday öğretmen”, “öğretmen”, “uzman öğretmen” ve “başöğretmen” gibi kademelerin de yer aldığı taslakta öğretmenlerin her basamaktaki sorumluluk ve yetkileri de ele alınıyor. Öğretmen yetiştirilmesinde MEB ve YÖK iş birliği ile yetiştirme programları düzenlenmesi gerektiği belirtilen taslakta, öğretmenlik bölümlerine girişte seçme yapılmasına ilişkin ifadeler de yer alıyor.

Maaş düzenlemesi

Taslakta, yeni bir maaş sistemi önerisinde de bulunulduğu kaydedildi. Özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin aylık ücretlerinin de devlette görev yapan öğretmenlerin maaşlarından az olamayacağı taslakta yer aldı. Çalışmada, “dezavantajlı” yerlerde öğretmenlik yapan öğretmenlere ek ödemeler ile teşvik verilmesi de önerildi.

Kamuda görev yapan avukat, doktor, asker ve polis için ayrı kanunlar bulunurken öğretmenler için kanun bulunmuyor. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, “Bu temel bir ihtiyaç. Öğretmenlerimizin beklediği önemli bir düzenleme. Çalışmalarda birçok kurum ve STK’dan görüş alındı. Cumhurbaşkanımızın takdiri ile hayata geçirilme çalışmalarının başlamasını bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Sınav çalışması sürüyor

Cumhurbaşkanlığı, öğretmenlik çalışmasıyla eş zamanlı yürüttüğü kademeler arası geçiş düzenlemesi yani sınav sistemi ile ilgili de çalışma yürütüyor. Bu çalışmanın da bitmek üzere olduğu ve kısa bir süre sonra Erdoğan’a sunulacağı kaydedildi.

Milliyet


Yorumlar (10)
A 3 yıl önce
Ne sistemi adamı olan öğretmen danışman oluyor yada kurumlarda uzman.
Rıdvan 3 yıl önce
Ben 2010 yılı Atatürk Üniversitesi Sosyal bilgiler öğretmenliği mezunuyum. Atanamyınca Anadolu Üniversitesi lisans havacılık yönetimi okumaya başladım ve son sınıfım. Silahlı güvenlik belgemde var. Trabzon havalimanı özel güvenlik alımına lise mezunu alınıyor ama benim alanım almıyorlar. Ben atanamayan bir öğretmen olarak adam yerine bile konulmuyoruz. Adam randevu bile vermiyor. Sistem değişse ne olacak... Ama ziya Selçuk 10 yıl önce dediklerimizi şimdi açıkça dile getiriyor. İnşaAllah bu bakan birşey yapar. Yani biz çektik diye millet çeksin demiyorum. Şunda izah edeyim Kpss öğretmen alımlarında kimi öğretmen 60 puan girer kimi 85 puanla giremez. Mezun sayısı ve devletin ihtiyaçı çok etkilidir. Mesela aşağı yukarı 20 bin sosyal bilgiler mezunu var devletin ihtiyacı taş çatlasın yıllık 1000 olsun gerisi boşta yani. Yani puan alamıyorsunuz sorunun tamamını görmemek... Çünkü kontenjan ve ihtiyaç dengesi var,,,
Aslı 3 yıl önce
Özel öğretimde çalışan öğretmenlerin gerçek öğretmenlerden az maaş aldıkları yaklaşık 20 yıldır biliniyor. Maliyeciler bu durumu öğretmene sormak yerine iş yapsalardı öğretmenlerin haklarını korumuş olurlardı. Biz maliyecileri önce Allaha sonra yine Allaha havale ediyoruz. Bu devlet düzelmez.
Kazım 3 yıl önce
Aman hiçbir şeye dokunmayın, rezil edersiniz. 2002 öncesi ne dönün yeter. Ben bu siyasi görüşün, eğitim için bir şey yapacağını hiç beklemiyorum. Yeni nesil öğretmenlerin eseri olmalı sözü, bunlar için geçerli değil.
Rize 3 yıl önce
Suçumuz vatan haini olmamak. Adam kadrolu öğretmen adamı buluyor TRT ye geçiyor,başka bir sürü örnek var adalet bu mu. Öğretmen olup yada MEB de çalışıp TBMM de olan kaç kişi adalet maalesef yok. Yönetenlerin hukuku var...
Eği 3 yıl önce
Ortahisar ilçe milli eğitim müdürü için birbirine giren haydar revi Muhammed balta Adnan Günnar bahar ayvazoğlu salih çora bunlara mı oy verelim bunlar mı öğretmen günü kutluyor. Şükrü Köse ne yüzlen orada duruyor... İlçe Milli Eğitim müdürü ismi piyasada geçmeyen biri olsun...
Rıdvan 3 yıl önce
.Öğretmenlik bitirdim şimdi ise 4 yıllık havacılık yönetimi okuyorum Trabzon havalimanı özel güvenlikçi olamıyorum.. Özel sektöre de razıyım.... Adam yerine koyan yok.... İstanbul hatayı Sivas ankara Malatya Üniversitesiteleri güvenlikçi hizmetli alıyor başvuramıyorum niye mi ikametgah şartı yüzünden....!!! Bizi takan yok kardeşim...
Rıdvan 3 yıl önce
Eğitim konusunda ak parti çok şey yaptı fiziki alt yapı sistem olarak, kitap içerik olarak . Çok öğretmen atadı ama atanamayan öğretmen meselesi kalkması için ihtiyaç fazlası mezun veren eğitim fakülteleri en az 30 tanesi kapanmasıyla şu sorun var buradaki çalışan özlük hakları kaybetmeden lise orta okul çalıştırabilir..bir çok şey yapıldı ama yapılması gerekenler de var. Diploma temelli eğitimden meslek temelli eğitime geçilmeli.tek müfredat yerine kişiye özgü müfredat anlayışı gelmeli. Ziya hoca bu konuda iyi işler yapacak.. Bugün bazıları hala tek derdi imam hatip kapansın, katsayı gelsin,eğitim bundan ibaret değil. Yani namaz kılan öğretmen niye rahatsız olurlar,yada mühendis.hep yanlış demekle doğru yapılmış olunmaz, hep doğru demekle yanlış yapılmamış olunmaz. Biraz empati yapalım..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@