Öcalan'a özel yat alınıyor

Adalet Bakanlığı, bölücü başı Abdullah Öcalan'ın 5 mahkûm ile birlikte kaldığı İmralı Adası ile Mudanya ve Gemlik arasında deniz ulaşımını daha çabuk sağlayacak özel yat almaya karar verdi. Ulaşım şu ana kadar bir Tuzla Kosteri vasıtasıyla yapılıyordu. Öc

Öcalan'a özel yat alınıyor

Adalet Bakanlığı, bölücü başı Abdullah Öcalan'ın 5 mahkûm ile birlikte kaldığı İmralı Adası ile Mudanya ve Gemlik arasında deniz ulaşımını daha çabuk sağlayacak özel yat almaya karar verdi. Ulaşım şu ana kadar bir Tuzla Kosteri vasıtasıyla yapılıyordu.

Öcalan, Kenya'da 1999 yılında yakalandıktan sonra kapatıldığı İmralı Adası'nda 10 yılı aşkın süre tek başına kaldıktan sonra geçen ay yapımı tamamlanan Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi'ne nakledildi. Burada ömür boyu hapis cezasına hükümlü 4'ü PKK'lı, biri TİKKO üyesi 5 mahkum ile aynı cezaevini paylaşan Abdullah Öcalan, cezaevi koşullarından rahatsızlığını avukatları aracılığı ile iletirken, Adalet Bakanlığı İmralı Adası ile deniz ulaşımını sağlayan Mudanya ve Gemlik Gemport Limanı arasında kullanılmak üzere yaklaşık 300 Bin Euro ödeyerek Bursa'da yeni yat satın alacak. Saatteki hızı 64 kilometre olan yaklaşık 15 kişiyi taşıyabilecek bu yatın alınması için Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif evleri Genel Müdürlüğü 'olur' verdi.

Ceza ve Tevkif evleri Genel Müdürü Nizamettin Kalaman, önceki gün Bursa'ya gelerek İmralı Adası'na gitti. Kalman, yeni yapılan cezaevi ve Öcalan'ın yeniden yollanması düşünülen cezaevinde incelemelerde bulundu. Genel Müdür, İmralı'dan döndükten sonra yatı görmek ve bilgi almak için satın alınacak firma ile bağlantı kurdu.

Yaklaşık 1000 asker ve Adalet Bakanlığı personelinin kaldığı İmralı Adası'yla ulaşım Öcalan'ın avukatları ve kardeşlerinin taşınması, askerlerin getirilip- götürülmesi ve ihtiyaçların giderilmesi için Tuzla Kosteri ve zaman zaman Deniz Kuvvetlerine ait firkateynler ile karşılanıyor. İmralı Adası, Mudanya'ya 29 kilometre, Gemlik Gemport Limanı'na ise 34 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler