Öcalan diğer mahkumlar gibi!!!

İMRALI Adası'nda ömür boyu hapis cezasına çarptırılan bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın, yeni yaptırılan F Tipi Cezaevi'ne geçtikten sonra, bu cezaevinde kalan mahkumların yararlandığı tüm imkanlardan faydalanacağı öğrenildi. Öcalan'ın 10 yılın ardından ilk k

Öcalan diğer mahkumlar gibi!!!
İMRALI Adası'nda ömür boyu hapis cezasına çarptırılan bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın, yeni yaptırılan F Tipi Cezaevi'ne geçtikten sonra, bu cezaevinde kalan mahkumların yararlandığı tüm imkanlardan faydalanacağı öğrenildi. Öcalan'ın 10 yılın ardından ilk kez televizyon seyredeceği belirli zamanlarda yakınlarıyla telefon görüşmesi yapabileceği belirtildi.

Kenya'da yakalandıktan sonra getirildiği İmralı Adası'nda Ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Abdullah Öcalan, yeni yaptırılan cezaevine bu hafta içersinde götürülmesi bekleniyor. Öcalan'ın 5 milyon dolara mal olan kendisi dahil 9 kişinin kalacağı cezaevine nakledilmesinden sonra, Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen ve PKK'lı 8 mahkum daha, Öcalan'ın kalacağı cezaevine yollanacak. Öcalan, yüksekliği 6 metreye ulaşan duvarlarla örülü geniş güvenlik önlemleri altında yapılan İmralı F Tipi Cezaevi'nde yakalandıktan 10 yıl sonra ilk kez diğer mahkumlar gibi televizyonu izleyebilecek.

Öcalan ve diğer mahkumlar televizyonlarını parasını ödedikten sonra ancak cezaevi idaresinden alabilecekler. Günde bir saat haftada 10 saati geçmeyecek şekilde diğer mahkumlarla görüşebilecek olan Öcalan, 15 günde bir süresi 10 dakikayı geçmemek şartıyla yakınlarıyla telefon konuşması yapabilecek. Öcalan, cezaevinde oluşturulan hobi odasında isterse meslek edinme kurslarına katılıp sosyal aktivitelerden yararlanabilecek.

Abdullah Öcalan'ın yeni yapılan cezaevine giriş, eskiden kaldığı ve değişiklikten sonra idarecilerin kalacağı eski cezaevinden olacak. Öcalan ve diğer mahkumların 24 saati özel kameralarla kontrol ve kayıt altında tutulacak. Öcalan diğer 8 mahkum ile hobi odasında görüşebileceği belirtildi. Geçen haziran ayında yakınlarıyla Kürtçe konuşmasına izin verilen Öcalan'ın yeni cezaevine gitmesiyle birlikte artık mazeretinin kalmayacağı belirtildi.

MESLEK EDİNME KURSLARINA KATILMAZ
Öcalan'ın savunmasını üstlenen avukatlarından Ayşe Batumlu, “Müvekkilimiz daha önceden yararlanması gereken haklarından mahrum bırakıldı. Yeni cezaevinde bunların diğer mahkumlarla kendisine verileceğini düşünüyoruz” diye konuştu. Ayşe Batumlu bir soru üzerine Öcalan'ın açılacak meslek edinme kurslarına katılacağını düşünmediğini tahmin ettiğini sözlerine ekledi.

İmralı'da tek kişilik Kapalı Cezaevi'nde kalan Abdullah Öcalan, haftada bir avukatları, 15 günde bir de birinci dereceden akrabaları ile görüşebiliyor. Öcalan'a avukatları ile 1 saat, aile bireyleri ile 30 dakika görüşme hakkı tanınıyor. Görüşme, görevliler eşliğinde avukatları ile açık, aile bireyleri ile ise bir camın ardından telefonla gerçekleşiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.