O maden ocağı kapatıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde göçüğün meydana geldiği maden ocağının 6 ay süreyle faaliyetlerinin durdurulduğunu bildirdi. Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir denetim mekanizması oluşturdukla

O maden ocağı kapatıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde göçüğün meydana geldiği maden ocağının 6 ay süreyle faaliyetlerinin durdurulduğunu bildirdi.

Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir denetim mekanizması oluşturduklarını belirtti. Bu sabah cesetlerin çıkarılmasından hemen sonra yaklaşık 14 kişilik özel denetim heyetinin tekrar maden sahasına indiğini ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

''Orada yaptığı denetimler sonucunda da bir karara vardı. Burada sayın savcılığımızın yürüttüğü adli soruşturmayı haricen söylüyorum ve SSK müfettişlerinin yaptığı teftişi ayrıca belirtiyorum. Yalnızca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı MTA, TTK, Maden İşleri Genel Müdürlüğü, Soma, Tunçbilek, Dursunbey gibi işletmelerin hemen hemen hepsinden aldığımız elamanlarla beraber çalışma yaptık. Yaptığımız çalışmada, burada madencilik faaliyetinin 6 ay durdurulmasına, faaliyetinin üretiminin tamamen durdurulmasına karar verdik.''

Yıldız, bu kararı hemen Bursa Valiliği'ne bildireceklerini dile getirerek, ''Valiliğimize tebligatı yaptıktan sonra burada önlemler alınacak. Eksiklerin giderilmesi için özel sektör çalışacak. Özel sektör bu eksikleri tamamlamazsa orada madencilik faaliyeti yapılmayacak demektir'' dedi.

İŞÇİLERİN AİLELERİNE 5 BİN TL YARDIM
Yıldız, göçükte hayatını kaybeden işçilerden Yusuf Karaca'nın ilçeye bağlı Yalıntaş beldesindeki evini ziyaret etti. AK Parti Bursa Milletvekili Ali Koyuncu ve AK Parti Bursa İl Başkanı Nagip Vardar ile birlikte aileye başsağlığı dileğinde bulunan Bakan Yıldız, daha sonra cenaze namazının kılınacağı Yeni Mahalle Camisi'ne geçti.

Cami girişinde gazetecilere açıklama yapan Bakan Yıldız, şunları kaydetti:
''Tekrar söylüyorum ihmali, kusuru, suçu olan kim varsa bunun bedelini ödeyecek. 'Bırakın 19 tane canı, bir canı biz hiç bir şeyle değişmeyiz' diye önceden de söylemiştim. O açıdan kusur, ihmal olan ne varsa kesinlikle tespit edilecek. Bu çalışmalar, bugün nihayetlenir mi yoksa yarın da devam eder mi, buna çıkan rapora göre karar vereceğiz. İkinci bir husus, Ömer Dinçer bakanımız da buradaydı biliyorsunuz. Onunla tekrar görüştüm. Kendisinin girişimleriyle Başbakanlık Acil Fonu'ndan bir tazminat niteliği taşımamak kaydıyla yalnızca acil işler için ailelerimize 5 bin TL verilecek.''

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler