O araçlarda büyük tehlike!

Oto galericileri, yabancı ülkelerde yaşayan kişiler üzerine kaydı  yapılan, Türkiye'deki müşterisine ise vekaletle kullanım hakkı verilen satış  yönteminin, devleti büyük ekonomik kayba uğrattığı, vatandaşlar arasında ise  mağduriyetlere yol açabileceği u

Gündem 22.12.2014, 14:36
O araçlarda büyük tehlike!

Oto galericileri, yabancı ülkelerde yaşayan kişiler üzerine kaydı  yapılan, Türkiye'deki müşterisine ise vekaletle kullanım hakkı verilen satış  yönteminin, devleti büyük ekonomik kayba uğrattığı, vatandaşlar arasında ise  mağduriyetlere yol açabileceği uyarısında bulundu. Alınan bilgiye göre, kayıt dışı ticaret, Türkiye'ye  komşu Bulgaristan, Romanya ve Gürcistan'da bu işi yapanlar ve onların  İstanbul'daki aracılarıyla telefon veya internet üzerinden kurulan bağlantıyla  başlıyor.  

Aracılara, satın almak istediği özellikleri taşıyan ikinci el lüks  araç talebini ileten müşteri, bu ülkelerden Türkiye'deki muadillerine göre yüzde  50-60 düşük fiyata temin edilen araç için bir miktar ödeme yapıyor, kalan borcu  ise araç kendisine teslim edildikten sonra kapatıyor.   Bu arada, aracılar satışını yaptıkları lüks araçları, söz konusu  ülkelerde yaşayan kişilerin üzerine kayıt yaptırıyor, Türkiye'deki müşterilerine  ise vekaletle kullanım hakkı sağlıyorlar.  Alanın da satanın da memnun gibi göründüğü ticaretin kaybedeninin ise  devlet ve vatandaş olduğunu söyleyen oto galericileri, bu tür satışlara "dur"  denilmemesi halinde ciddi mağduriyetler yaratabileceği uyarısında bulunuyor.

"ÇOK CİDDİ BİR SEKTÖR OLMAYA BAŞLADI"

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, Türkiye'de yeni ama kayıt dışı bir sektör oluşmaya başladığını  söyledi.  Yanık, Türkiye'nin komşu ülkelerinden, özellikle Bulgaristan, Romanya,  Gürcistan üzerinden vekalet yoluyla Türkiye'ye araç satışları başladığını ifade  ederek, "Türkiye'de de bu çok ciddi bir sektör olmaya başladı, ileride ciddi  anlamda da hem ekonomik kayba yol açacak hem de vatandaşlarımızı mağdur  bırakacak" dedi.  Sistemin nasıl işlediğine değinen Yanık, şöyle konuştu:  "Bulgaristan'dan, Gürcistan'dan, Romanya'dan modelli, lüks araçlar,  oranın vatandaşları üzerine satış yapılıyor ve Türkiye fiyatına baktığınız zaman  100 bin liralık bir aracı yüzde 50-60 düşük fiyatla oradan satın alabiliyorsunuz.  O ülkelerin vatandaşlarına bu araçlar satılıyor, aracı alan Gürcistan,  Bulgaristan ya da Romanya vatandaşı, Türkiye'de talepte bulunan şahısa Türkiye'de  kullanılmak üzere 3 isime kadar vekalet veriyor. Gümrükte bu arabayla vekalet  size teslim ediliyor ve siz Türkiye'de bunu çok rahat kullanabiliyorsunuz.  Müşteriden sadece arabanın sigortasının yapılması isteniyor."

"TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYACAK SORUNLAR ORTAYA ÇIKACAK"

Türkiye'de işin boyutlarının büyümeye başladığına dikkati çeken Yanık,  "Şu anda Türkiye'de bu şekilde çok ciddi satışlar var. Ekonomik olarak çok ciddi  kayıp, devletimiz, milletimiz zarara uğratılmakta ve eğer birisi bu işe 'dur'  demezse ileride de telafisi mümkün olmayacak sorunlar ortaya çıkacak" ifadelerini  kullandı.    Yanık, Türkiye'deki müşterilerin parasını ödemelerine rağmen aracın  sahibinin söz konusu ülkelerde göründüğünü hatırlatarak, şöyle devam etti:  "Bu yabancı plakalı arabalara Türkiye'de sahip olma şansınız yok,  ruhsat sahibi x kişi, kullanma hakkı sizde. Yarın bir gün bu ticaret pazarı  bozulursa, bu arabalar elde kalacak ve buraya yatırılan paralar hiçbir şekilde  temin edilemeyecek. Yani bir şekilde dolandırıcılık olacak. Siz de bu işe ortak  olarak yapılan dolandırıcılığa ortak olmuş olacaksınız. Yasal bir güvencesi yok.  Hiçbir şekilde sizin yurt dışından getirilen yabancı plakalı araçlara, Türk  plakası takma şansınız yok. Sadece oradaki kişinin vermiş olduğu vekaletle siz bu  arabayı burada istediğiniz gibi kullanıyorsunuz."  Bu tür satın almaların, "lüks bir araca kolayca sahip olmak"  dürtüsüyle yapıldığını ifade eden Yanık, Türkiye'de milyarlarla ifade edilen  araçlara, yurt dışında üçte bire varan düşük fiyatla sahip olunduğunu vurguladı.

"PLAKALARA YAZILAN CEZALARI BİLE ÖDEMİYORSUNUZ"

Yanık, bu araçların belirli periyotlarla yurda giriş çıkış yapması  şeklinde zorunluluğunun olmadığını, vekalet bulunduğu müddetçe rahatça  kullanıldığını belirterek, "Hatta aracılar, 'Yediğiniz cezaları bile ödemeyin'  diyorlar. 'Kameralardan, OGS ve KGS'den kaçak bile geçseniz, bu cezalar plakaya  yazılacağından dolayı siz bu cezalardan bile muafsınız' diyorlar" diye konuştu.

Türkiye'de, plakalarına ceza yazılan yabancı ülkelere ait tırlardan,  gümrük kapılarında entegre sistem olmadığı için bu cezaların tahsil edilemediğini  hatırlatan Yanık, söz konusu yabancı plakalı lüks araçların da bu boşluktan  yararlandığını sözlerine ekledi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@