7m


7m

hyundai

Nereden çıktı bu yasa

Almanya'daki Deniz Feneri vurgununa ilişkin soruşturmada adı geçen RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın kaderi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ellerinde. Alman savcının hazırladığı iddianameye göre Akman, adı 2003'te “Yeni Şafak European Gmbh” olarak değiştirilen

Gündem 07.09.2008, 09:22
Nereden çıktı bu yasa
Almanya'daki Deniz Feneri vurgununa ilişkin soruşturmada adı geçen RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın kaderi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ellerinde. Alman savcının hazırladığı iddianameye göre Akman, adı 2003'te “Yeni Şafak European Gmbh” olarak değiştirilen şirketin 2006'ya kadar genel müdürlüğü görevini üstlendi. 2005 yılında RTÜK Başkanı seçilen Akman böylelikle bir yıl kadar iki görevi bir arada yürüttü. RTÜK'ün CHP'li üyelerine göre ise bu durum yasalara aykırı. Akman hakkında 'görevinden kaynaklanan bir suçtan dolayı' işlem yapabilme yetkisi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'da bulunuyor. Bu yetkiyi Erdoğan'a veren yasanın 10 Temmuz 2008'de Meclis'ten geçirildiği ortaya çıktı.

Daha önce, savcıların doğrudan soruşturma açtıkları RTÜK üyeleri, artık Başbakan'ın izni olmadan soruşturulamıyor.

MECLİSTE BEKLEMİŞTİ

5 ay Meclis'te bekledikten sonra 10 Temmuz'da kabul edilen 'Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun', kurumun denetimini Sayıştay'a veriyor. Ancak düzenlemede, “RTÜK üyelerinin soruşturma izni Başbakan tarafından verilir” maddesine yer verildi. RTÜK üyelerinin görevleriyle bağlantılı olarak işledikleri suçlara ilişkin soruşturmaları düzenleyen maddede de üyeler hakkındaki soruşturma izninin doğrudan Başbakan tarafından verilmesi hükme bağlandı. Akman hakkında herhangi bir suç duyurusunda bulunulduğu takdirde soruşturmanın yapılıp yapılmayacağını Başbakan belirleyecek.


Yorumlar (1)
lazavera 14 yıl önce
burası Türkiye,herşey herkesim birilerinin koruması altında zaten.yaw allah aşkına rtük ün ne işi var başbakanlıkla ki böle bır yasaya bağlanmış anlamış deilim.evet şimdi Sn. erdoğan versın yargılama izninide nevar ne yok cıksın ortaya,varsa bir cezası ceksin yoksa zaten gider paşa paşa ifade verır aklanır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@