Murat Zorluoğlu'ndan Ankara'da önemli lobi faaliyeti

Murat Zorluoğlu 8 Büyükşehir Belediye Başkanı ile gelirlerin artırılması konusunda Ankara'da lobi faaliyeti yaptı.

Murat Zorluoğlu'ndan Ankara'da önemli lobi faaliyeti

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'nun, Ankara'da gelirlerin artırılması hususunda istişarelerde ve lobi faaliyetinde bulunduğu bildirildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, genel bütçe vergi gelirlerinden en az pay alan ve Trabzon'un da içinde bulunduğu 9 büyükşehir belediye başkanının, Ankara'da bir araya gelerek gelirlerin artırılması hususunda istişarelerde ve lobi faaliyetinde bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'nun yanı sıra Gaziantep, Kahramanmaraş, Sakarya, Malatya, Şanlıurfa, Ordu, Kayseri ve Samsun büyükşehir belediye başkanlarının da yer aldığı heyetin, yeni ve daha adil bir dağıtım formülasyonu üzerinde mutabakata vararak, bu formülü ilgili siyasilerle bakanlarla ve kurumlarla görüştüğü kaydedildi.

Bu kapsamda heyetin ilk olarak AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ile görüştüğü aktarılan açıklamada, şöyle denildi:

"Daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Bütçe ve Strateji Başkanı Naci Ağbal, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş ile de bir dizi görüşme gerçekleştirildi. Görüşmelerde, büyükşehirlerin gelir yapıları ve genel bütçeden aldıkları payların durumu hakkında ayrıntılı sunumlar yapan heyetin, daha adil ve hakkaniyete uygun bir pay dağıtım sistemi önerileri muhataplarından tam destek aldı."

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Daha önce İçişleri Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığında benzer çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'nun önemli katkılarıyla yürütülen çalışmalarla ilgili olarak hafta sonu Kızılcahamam'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı da bilgilendiren heyet, kendisinden de destek gördü ve kısa süre içerisinde yasal düzenleme yapılacağı sözünü aldı. Yasal çalışma hazırlandığı şekliyle çıkarsa Trabzon Büyükşehir Belediyesine yıllık anlamda ciddi bir gelir artışı sağlanmış olacak ve Büyükşehir Belediyesi daha fazla yatırım yapabilecek bir mali yapıya kavuşacak."

Öte yandan açıklamada, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu'nun, AK Parti'nin 28. İstişare ve Değerlendirme Toplantısına katılmak üzere gittiği Ankara'da, 3 günlük temasları sırasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'ı da ziyaret ederek, Trabzon ile ilgili diğer konuları bakanlıklar düzeyinde kapsamlı şekilde istişare ettiği kaydedildi.

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler