Müjde Ar'a 11 ay hapis cezası!

Eskişehir Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan'a, televizyon programında "Bunun adı sübyancılıktır. Hangi tarlada yetişiyor bu müdürler'' diyerek hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan sinema  oyuncusu  Müjde Ar, 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ar'ın

Gündem 04.05.2010, 11:08
Müjde Ar'a 11 ay hapis cezası!

Eskişehir Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan'a, televizyon programında "Bunun adı sübyancılıktır. Hangi tarlada yetişiyor bu müdürler'' diyerek hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan sinema  oyuncusu  Müjde Ar, 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ar'ın cezası 5 yıl ertelendi.

3. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan'ın avukatı Hamza Özçifci ve Müjde Ar'ın avukatı Göktürk Vural hazır bulundu.

5 YIL ERTELENDİ

Hakim, Türk Ceza Kanunu'nun 125/1-2-3a, 53/1-2 maddeleri gereğince hakkında dava açılan Müjde Ar Karakaş'a 11 ay 20 gün hapis cezası kararı verdi ve bu cezayı 5 yıl erteledi. Müjde Ar, 5 yıl içinde benzer suçu  işlerse  bu ceza da verilecek cezaya eklenecek.

OLAY

İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan, geçen yıl 17 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, öğrencilerin okul çantaları, araç ve gereçlerinde kullanılan yabancı hayali kahramanları içeren resim ve figürlerin yerine Nasreddin Hoca ve Keloğlan gibi Türk milli kahramanlarının figür ve resimlerinin kullanılması için çalışmalar yaptıklarını ifade etmişti.

Ceylan, öğrencilerin çantalarında Atatürk, Türk bayrağı, Yunus Emre'yi görmek istediklerini, milli kahramanları Eskişehirspor renkleriyle tasarladıklarını, öğrencilerin kullandığı her şeyin milli olması gerektiğini de kaydetmişti.

Söz konusu çalışmaları, çocukları yabancı kültür istilasından korumak için yaptıklarını ifade eden Ceylan, öğrencilerin araç ve gereçleri ile çantalarında Barbie yerine Keloğlan, Örümcek Adam yerine Yunus Emre, dalmaçyalı köpek yerine Sivrihisar'ın Akbaş köpeğinin kullanılacağını anlatmıştı.

BUNUN ADI SÜBYANCILIKTIR

Ceylan, ''Neredeyse müstehcenliğe yakın resimler, çocukları hayal dünyasında gezdiriyor, gerçeklerden koparıyor'' ifadesini de kullanmıştı. Söz konusu haber 18 Mayısta yazılı ve görsel basında ''Barbie yerine Keloğlan kullanılacak'' başlığıyla yer almıştı.

Sinema oyuncusu Müjde Ar Karakaş, düzenli olarak yayınına katıldığı ''Haydi Gel Bizimle Ol'' adlı programda Eskişehir Milli Eğitim Müdürü Ceylan'ı kastederek, ''Bunun adı sübyancılıktır. Hangi tarlada yetişiyor bu Milli Eğitim Müdürleri'' demişti.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@