MSB kaynaklarından İncirlik Üssü iddialarına yanıt

Milli Savunma Bakanlığı'ndan İncirlik Üssü açıklaması geldi.

Gündem 28.04.2021, 16:16 28.04.2021, 16:21
MSB kaynaklarından İncirlik Üssü iddialarına yanıt

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından İncirlik Üssü iddialarına yanıt geldi. MSB kaynakları; "İncirlik Üssü TSK'ya ait hava kuvvetleri üslerimizden biridir. Şanlı bayrağımız 24 saat göndere çekilidir ve hiç bir zaman inmemiştir. Türk üssüdür. Üzerindeki tüm tesislerle mültiyeti Türkiye Cumhuriyeti'ne aittir."

MSB kaynaklarından yapılan açıklama şöyle;

1. İncirlik Üssündeki belirli tesislerin kullanımı, Türkiye ile ABD arasında 29 Mart 1980 tarihinde imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmasına göre yürütülmektedir. Bu anlaşma ”Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, İncirlik’teki Türk Silahlı Kuvvetleri tesislerinde müşterek savunma tedbirlerine katılması için Birleşik Devletler Hükümetine izin verir” hükmüne haizdir.

2. İncirlik Üssü, TSK’na ait Hava Kuvvetleri Üslerimizden biridir, Türk Üssüdür, üzerindeki tüm tesislerle birlikte mülkiyeti Türkiye Cumhuriyeti Devletine aittir.

3. Şanlı bayrağımız 24 saat gönderde çekilidir ve hiçbir zaman da inmemiştir.

4. İncirlik’te bulunan 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı, hiyerarşik olarak Eskişehir’de konuşlu Muharip Hava Kuvveti Komutanlığına, daha sonra da Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlıdır.

5. Üs Komutanlığı görev ve vazifesini, Üs Komutanının emir ve komutasında icra etmektedir.

6. 10’uncu Tanker Üs Komutanlığında ABD’nin dışında İspanya, Katar ve Polonya’ya ait unsurlar bulunmaktadır. Üs’ten Doğal Kararlılık Harekâtı da desteklenmektedir.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@