Montrö bildirisine imza atan amirallere gözaltı

Tepkilerin odağındaki Montrö bildirisine imza atan amirallere gözaltı.

Gündem 05.04.2021, 08:09
Montrö bildirisine imza atan amirallere gözaltı

104 amiralin imzaladığı Montrö bildirisi, birçok siyasi ismin tepki göstermesine neden oldu. Bildiriyi TCK'nın 316. maddesi kapsamında soruşturan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, bildiriye öncülük eden isimleri tespit ettiği, o isimlerin ifadeye çağrılacağı bildirildi. Öte yandan bu sabah 14 amiral hakkında gözaltı kararı verildiği; amirallerden Cem Gürdeniz ve Türker Ertürk'ün de içlerinde olduğu 10 ismin gözaltına alındığı öğrenildi. Evlerde arama yapıldığı açıklandı.

104 emekli amiralin gece yarısı yayınladığı Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili tepkiler çığ gibi büyüdü. Bildirideki "Türkiye'nin bekasında önemli bir yer tutan Montrö Sözleşmesinin tartışma konusu yapılmasına/masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz. Türkiye Cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidi ile karşılaşabilecektir" ifadeleri dikkat çekti.

Hükümetten peş peşe açıklamalar gelirken Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı dün 'Montrö' bildirisi yayınlayan emekli amiraller hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı. Bildiriyi TCK'nın 316. maddesi kapsamında soruşturan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, bildiriye öncülük eden isimleri tespit ettiği, o isimlerin ifadeye çağrılacağı bildirilmişti.

EŞİ, GÖZALTINA ALINDIĞINI DUYURDU

Emekli Amiral Cem Gürdeniz'in eşi Rengin Gürdeniz "Az önce sabah 6:30 da polisler evimize baskın yaparak Cem'i gözaltına aldılar" mesajını paylaştı.

DİĞER AMİRALLER DE GÖZALTINA ALINMAYA BAŞLADI

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı aralarında Cem Gürdeniz, Türker Ertürk, Atilla Kezek, Mustafa Özbey ve Kadir Sağdıç'ın da bulunduğu Montrö bildirisinde imzası olan 14 emekli amiralle ilgili gözaltı kararı aldı. Evlerinde arama başlatılan amirallerden 10'u gözaltına alındı. Dördünün evinde ise arama-el koyma işlemi yapıldı.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (23)
Amiral 6 ay önce
Karsi Devrim son rutinlerini uyguluyor!
Konusan herkes gözaltına alınabilir.
Amirallerin konusmasini içlerine sindiremeyenler Seriat isteyenlere çiçek veriyor.
bri cas cas cas kale 6 ay önce
montrö 100 yıl önce gerekliymişmiş şimi değilmişmiş. merak ediyorum doğuştan mı cahil yoksa sonradan mı cahil olmuş bu şahıs. sizler gibiler varken vatanın başka düşmana ihtiyacı yok
Torul lu 6 ay önce
Dikdatör sevdiğin Saddam isminden belli,zevzek
Arsin 6 ay önce
Anayasal düzeni yıkmaya calışan akp camuru kapatılmalı
Mantıklı 6 ay önce
Amirallik, öyle Halkın oylamasıyla, Referandumla verilen bir Ünvan değildir !! Vatansever, Cesur ve Akıllı olmak lazım !! İktidarda bunların hangisi mevcut? Bu Ülkeyi M. Kemal ATATÜRK kurdu ve sizler onun mirasını yiyorsunuz !! Haddinizi bilin !!!!!
murat başkan 6 ay önce
montröyü uygulamak 100 yıl önce normaldir ama şimdilerde savunmak saçmalıktır.. uygulamak ise gereksizdir vede baka sorunudur..
Saddam 6 ay önce
104 biyon ağababalarının tuzağına düştü. Onlar beklerdiki tüm muhalefet bize sahip çıkacak. Ama eski çabulcu Türkiye yok. Erdoğan yönetimindeki bir dünya güçünü karşılarında gören muhalefet istemese bile devletin yanında yer aldi. Şeriattan korkanlar. Bu düzenden korkun.
Davut 6 ay önce
Benim gündemim dün umudum kalmadı diyerek kendisini asan 21 yaşındaki genç ve kayıp 128 milyar dolar
katakulli 6 ay önce
Alistik , akp magduru oynamasina .
TURK ordusuna kumpas kuran ceaatle akp .
yillardir iceri esir alinan yuzlerce general amiral ve asker .
ve 15 temmuzda emre uyup kisladan cikartilan askeri ogrenciler magdur degil , magdur akp ?
zagene 6 ay önce
Gider fetö, gelir metö.
kafa aynı kafa olunca.
adam61 6 ay önce
yaşanan ve gelecek ekonomik krizin ayak seslerini duyuyoruz
kölemenoğlu 6 ay önce
ekonomik olarak nasıl kekleniyorsunuz dimi.şimdi ekonominiz düzeldi.Pudra şekercisi unutuldu,sizi böyle avlıyorlar işte....meeeeee
Soderman 6 ay önce
Bu darbe girişimi olmasaydı akp’ye oy vermeyecektim, şimdi inadına reis. Ekonomi batsada, işsiz kalsamda akp ye oylar...
Agasarli 6 ay önce
Yokyaaaaaaa nasıl anladın,emekli general uzmanlık alanı hakkında sözlü fikir söylemişse, ayasofya imamı ne olacak,anayasa mahkemisene hakaret eden bahçeli veya 128 milyar dolar nerede diyen bizler,............... Ne oldu bunlar darbemi oluyor.
Yavuz 6 ay önce
İnadına Ak parti ye oy verecektim ama askerlerimizin yayınladığı bir bildiriyle akp içinde ki Ergenekon sevdalılarının hala bulunduğunu anladım. Bı sefer oyum başka partiye
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@