Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren Karar! Kıdem tazminatı...

Kıdem tazminatında yeni dönem

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren Karar! Kıdem tazminatı...

Cumhurbaşkanlığı'nın 2019'a yönelik yıllık programında, sosyal tarafların mutabakatıyla kıdem tazminat reformunun gerçekleştirileceği, tüm işçiler açısından erişilebilirliğin sağlanacağı, bireysel hesaba dayanan bir kıdem tazminatı sisteminin oluşturulacağı bildirildi.

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan "2019 Yılı  Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı"na göre, devredilen SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının 2019 yılı ocak ve temmuz aylarında önceki 6 aylık enflasyon tahmini dikkate alınarak artırılması öngörülüyor.

Kamu görevlileriyle yapılan toplu sözleşme hükümlerine göre memur  maaşları ve memur emekli aylıklarının 2019 yılının ocak ayında yüzde 4, temmuz  ayında yüzde 5 oranında artırılması, ayrıca 2019'un ocak ve temmuz aylarında  geçmiş 6 aylık dönemlerde oluşacak enflasyon farklarının ilave edilmesi  planlanıyor.

İşsizlik Sigortası Fonu varlığının 2019'da 148,5 milyar lira ile  GSYH'nin yüzde 3,3'üne ulaşması hedefleniyor.

"BİREYSEL HESABA DAYALI BİR KIDEM TAZMİNATI REFORMU YAPILACAK"

Sosyal taraflarla diyalog içerisinde tüm işçiler açısından  erişilebilirliğin sağlanacağı bireysel hesaba dayanan bir kıdem tazminatı sistemi  oluşturulacak. Sosyal tarafların mutabakatıyla tüm işçilerin erişilebilirliğini  güvence altına alan bireysel hesaba dayalı bir kıdem tazminatı reformu yapılacak.

Çalışma hayatında iş sağlığı ve güvenliği kültürü geliştirilecek,  denetim ve teşvik uygulamaları ile iş sağlığı ve güvenliği standartlarına uyum  artırılacak ve bu alanda yeterli sayı ve nitelikte uzman personel  yetiştirilecek.

KAMU PERSONELİ BİLGİ SİSTEMİ ÇALIŞMASINI TAMAMLANACAK

Kamu sektöründe çalışanlar için yetenek ölçümü, tekrar yerleştirme ve  norm kadro çalışmaları yürütülecek, kamu sektörü insan kaynağının ödül ve  performans sistemleri vasıtasıyla etkin yönetimi sağlanacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarında personel sisteminin, işe alımdan  emeklilik sonrasına kadarki süreçleri kapsayan bir insan kaynakları yönetimi  anlayışıyla ele alınması amacıyla model geliştirilecek.

Etkinlik ve verimlilik analizini de içeren yeni bir sistem  oluşturulacak, verimlilik ve başarı ödüllendirilecek, kamuda performansı da  dikkate alan bir değerlendirme sistemi teşkil etmek amacıyla yönetmelik  hazırlanacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarında etkili bir insan kaynakları planlaması  yapabilmek amacıyla yürütülmekte olan Kamu Personeli Bilgi Sistemi çalışması  tamamlanacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında etkili bir insan kaynakları planlaması  yapabilmek için esnek çalışma modelleri geliştirilecek.

TETKİK VE TAHLİL PAYLAŞIM PROJESİ HAYATA GEÇİRİLECEK

Sağlık hizmetleri ve harcamalarında sürdürülebilirlik dikkate alınarak  ilaç ve tedavi harcamaları daha akılcı hale getirilecek.

SGK ile protokolü olan üniversite hastanelerinde, kamu hastanelerinde  ve sözleşmeli eczanelerde Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemine (BKDS) geçilecek.  Bu kapsamda bütüncül bir sağlık provizyon sistemi oluşturulacak, teknik şartname  ve sözleşme metinleri hazırlanacak, ihtiyaç doğrultusunda cihaz temin edilecek,  pilot uygulamaya başlanacak ve ve uygulama ülke çapında yaygınlaştırılacak.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE

banner426

banner443

banner441